Görüş Bildir
Haberler
Dünyanın En Büyük Ücretsiz Mutfağı Her Gün 100 Binden Fazla İnsanı Besliyor

Dünyanın En Büyük Ücretsiz Mutfağı Her Gün 100 Binden Fazla İnsanı Besliyor

Ulaş
05.08.2015 - 17:48 Son Güncelleme: 06.08.2015 - 14:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

Hindistan’ın Amristar şehrinde bulunan Sihizm dininin tapınağı Altın Mabet, her gün 100 binden fazla insana bedava yemek sağlıyor. Yılın her günü açık olan mutfağın kapısı hiç kimsenin yüzüne kapatılmıyor.

Tapınaktaki mutfak, dünyanın en büyük ücretsiz mutfağı olarak bilinirken her hafta binlerce ton yemek sağlıyor.

Tapınak bunu nasıl başarıyor?

Tapınak bunu nasıl başarıyor?
onedio.com

Sihizm, genel olarak 16. ve 17. yüzyıllarda Kuzey Hindistan’da yaşamış olan on gurunun öğretilerini temel alan tektanrıcı bir din. 1500’lü yıllar civarında ortaya çıkan Sihizm’in 23 milyondan fazla inananı var. Hindistan’da bulunan kutsal tapınakları Altın Mabet’te ise inanılmaz bir proje yürütülüyor. Dünyanın farklı bölgelerinden ve çeşitli dinlerden gönüllüler, yerel dilde langar olarak adlandırılan mutfağa eşitlik ilkesini temel alarak yardımlarını gönderiyor.

Bölgede bulunan ve günlük yemek ihtiyacını kendi başına karşılayamayan insanlar, tapınağa gelerek tek kuruş para ödemeden karnını doyuruyor. Vejetaryen beslenmeye sahip Sihizm inancının kutsal tapınağına gelen insanlara servis ettiği yemek ise tamamıyla vegan gibi gözüküyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden bağışlanmış 12 bin kilo un, bin 500 kilo pirinç, 13 bin kilo mercimek ve 2 bin kiloluk sebzeler, insanların beslenmesi için kullanılıyor.

Kast sisteminden bağımsız bir işleyiş

Kast sisteminden bağımsız bir işleyiş

Kaliforniyalı 55 yaşındaki bir Sih gönüllüsü yaşananları şöyle anlatıyor: “Dinimizde 3 adet temel görüş var: Tanrının adına konuş, dini ilahiler söyle ve gönüllü ol. Bacaklarım bana izin verdiği sürece yardım etmek için çalışacağım.”

Yaşananlara daha yakından baktığımızda tapınağın boş mideleri doldurmaktan ziyade daha önemli düşünceleri var. Hindistan’daki kast sistemi içerisinde yaşayan insanların ne yediği ve kimle yediği hiyerarşi tarafından belirleniyor. Sih tapınağında ise durum tamamen farklı. Tapınak yetkililerinin düşüncelerine göre, bahçeden adımınızı içeri attığınız anda orada bulunan herkesle eşitsiniz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0