Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın Bizden Nefret Etmesi İçin Yeterli 12 Neden

 > 
5bPAYLAŞIM

"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak." İşte o zamana kadar dünyanın bizden nefret etmesi için yeterli 12 neden:

1. Sanayileşme

www.delinetciler.org

Para hırsımız ve beşeri bencilliğimiz bu kadar artmasaydı da Afrika'da, Amerika'da, Asya'da gördüğümüz her yere fabrikalar dikmeseydik keşke. Doğayı katledip, tüm bakir arazilere tecavüz etmeseydik.

2. Paranın icadı

media.giphy.com

Dünyanın başına ne geldiyse aslında Lidyalılar yüzünden oldu. Takas varken ne güzeldi. Ver buğdayı al unu, gerisini çok düşünme. Ancak para denen melun nesnenin icadından sonra dünya bambaşka bir yer haline geldi.

3. Para üzerine kurulan düzenler

upload.wikimedia.org

Keselerimizi dolduracağız diye ölümü, hırsızlığı, haksızlığı kılıfına uydurduk. Sistemler yarattık, sonra onların köleleri olduk. İnsanoğluyduk ve haklıydık! Dünya bizimdi. "Amaan yemişim hayvanı, böcüyü, börtüyü."

4. Din savaşları

İnananı vardır, inanmayanı vardır. Saygı duyarız. Zaten saygı istiyorsak duymak zorundayız. Ancak din uğruna savaşlar, katledilen onca insan, dökülen kanlar… Bunların hesabını dünya bizden soracak. Patlattığımız her bomba, zorla bastığımız her toprak bizi bir gün sırtından atacak.

5. Hayvanlara ettiğimiz zulümler

s2.dmcdn.net

"Yaaa yılan derisi ayakkabı istiyorum"cular, "Ayı derisi kürküm, olmazsa olmazımdır"cılar, leopar taytçılar, fok derisi montçular… Hiç durup düşündünüz mü “Ya bu hayvanlar neden var? Doğada ne işe yararlar ve ben onlara ne yapıyorum?” diye.

6. Ekosistem nedir bilir misin ey insanoğlu!

www.alasayvan.com

Ekosistemi böldük, parçaladık ve yönetmeye çalıştık. Çünkü öyle alıştık. Bu dünyanın bizden çok hayvanlara, ağaçlara, doğaya ihtiyacı var. Ne oksijen üretiyoruz ne de işleyişe katkıda bulunuyoruz. Sadece yiyoruz, sadece tüketiyoruz. Ancak doğa er ya da geç intikamını alacaktır.

7. İnsanoğlunun sebep olduğu felaketler

img.hurriyet.com.tr

Dünyanın sivrisineği gibiyiz aslında. Nerede akan bir damar görsek hemen oraya sonda kuruyoruz. Onu da elimize yüzümüze bulaştırıyoruz. Çernobil, Fukuşima, Endonezya’daki Java Adası felaketi, Bhopal felaketi ve daha niceleri...

8. Denize dökülen atıklar

media.giphy.com

-Ya üç ton çer çöp çıktı bu santralden. Bunları ne yapalım?

+Dök denize, kocaman deniz ne olacak, kim görecek?

9. Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana, ormanlar da lüks konutlara dönmeli dünyamda

galeri7.uludagsozluk.com

Hemen hemen gördüğümüz her ağacı kesip oraya evler, plazalar, alışveriş merkezleri yapasımız geliyor. Hayır zaten öyle boş boş duruyorlar bari bir işe yarasınlar. İçinde lüks butikleri, restoranları, kahvecileri olmayan yeri neyleyelim.

10. Sömürgecilik

media.giphy.com

Sömürgeleşme faaliyetleri sırasında hem doğaya hem de insanoğluna zarar verdik. Bilinçli olarak virüsler icat ettik ve onları yaydık. Çünkü güçlü olan yaşamalıydı. Fakir yaşayıp ne yapacak sanki?

11. Ozon tabakasını delik deşik ettik

www.yeryuzutanigi.com

Havaya saldığımız kimyasal maddeler ozon tabakasını gittikçe inceltiyor ve doğayı son derece olumsuz etkiliyor. Suda yaşayan canlıların besin zincirini bozarak balık nüfusunu azaltıyor.

12. Küresel ısınma

cevreci.files.wordpress.com

İnsan nüfusunun hızla artması demek, enerji ihtiyacının daha da hızlı artması demek. Enerji ihtiyacımız arttıkça yapışıyoruz nükleere. Az kaldı az, hep birlikte yok olacağız inşallah.

Bonus:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umut-ercan

Sivrisinek değil insan oğlunu ben VİRÜSE benzetiyorum iyi insanlar var kötüleri değiştirmeye çalışan antivirüs kötüler ise zaten virüs konduğu yeri kanser edip öldürür dünyayı resmen kanser ediyoruz tüketiyoruz nasıl biz hastalandıkmı hemen iğne vuruyorlar salıyorlar virüsü bağışıklık kazanıyoruz allah da peygamber gönderiyor ama nafile öle bir şeyizki akıllanmıyoruz dünyanın hücreleri olan hayvanları atomları olan bitkileri mahvediyoruz :( virüsde canlıyı yok eder kendi yok olucağını bilmezcesine bizde dünyayı yok edelim edelimki zulme uğrayan canlılarda artık var olmasın tek korkum virüs yayılan yaşama isteği çok güçlü olan bir mikro canlı bizde evrende mikro canlıyız eğerki virüsler gibi yayılma potansiyelini geliştirir başka yaşam olan gezegenlere gidersek koca evrenide yok ederiz bu gidişle ölede olucak gibi ...

lna

Bu yaptığımız tüm etkilerin mutlaka bir tepkisi de oluyor ve onları çekmeye başladık zaten bence dünya şu an kenardan kıs kıs gülüyor topyekun azımıza edeceği zamanın hayalini kurarak . Onun zamanı bol insanlığı yok ettikten sonra yavaş yavaş kendini toparlar sadece hapı yutan biz oluruz.

uyuyanej

yalniz 6. madde resmen ana tema olmus ya .. unyanin bizden cok hayvana bitkiye ihtiyaci var hepsinin bir gorevi var .. biz ?? tukettikce daha fazlasini isteyen ac insanoglu.. umarim bunu okuyanlar olarak birzda olsun dunyaya bir faydamiz olur

tomoyo-chan

bunların olmadığı dünya ülkelerini saysana bir de! bunu yazan kişiyi esefle kınıyorum yazıklar olsun realist insanları severim ama bu yaptığınız.. abarttınız.

selin-sabaz

Dünya'nın biz ''insanoğlundan'' nefret etmesi için yeterli 12 neden demiş ama siz Türkiye olarak algıladınız sanırsam.

purplemoon

hersey din ve toprak savaslariyla basladi (!)

ege-turk

Din savaşları zannedildiği kadar fazla değildir. Bu bizim tarihimizin Haçlı seferleri ile Osmanlı savaşlarına çok önem vererek galibiyetlerimizi poh pohlamasından kaynaklanan bir yanılsamadır. Alan Axelrod ve Charles Phillips'in hazırlamış olduğu Savaş Ansiklopedisi'nde yer alan 1763 savaşın %7'lik kısmı yani 123'ü din savaşlarıdır.(Kaynak Vikipedi)

Görüş Bildir