Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyadan Bir Uzaylı Geçip Gitti: Birbirinden Muhteşem 15 Şarkısıyla David Bowie

 > -

Bir çok ünlü sanatçı geldi geçti bu gezegenden; sesleriyle, müzikleriyle büyülediler insanlığı. Hepsi bize aitlerdi, insanlığın ürünüydüler, içimizden çıkmışlardı. Bowie'yi farklı kılan noktaysa tam olarak buradaydı, o buralardan değildi, olamazdı. Farklı bir yerden gelmişti, Mars'tan belki, kim bilir? Ama bu o kadar da önemli değildi; buralardan değildi, evet, ama bizden biriydi. Bizden biri olmayı başarmıştı. Tüm insanlık oturmuş minik gezegenimiz ve üzerinde yaşadığımız önemsiz ama güzel hislerimiz hakkında şarkılar söylerken; o gelmiş ve ufkumuzu genişletmiş, pencereden dışarıya bakmamızı söylemişti. Herkesten farklı bir yerdeydi, herkesten daha bir özeldi. Gezegenimizin evrendeki temsilcisiydi Bowie; müziğiyle, tarzıyla, sözleriyle, duruşuyla. Ölmenin yakışmayacağı nadir insanlardandı. Bir çok rock yıldızı "Baba" olarak anılırken, o asla bir "Baba" olmamıştı; her zaman evin yaramaz çocuğu olarak kalmıştı.

Bowie bir yıldızdı, yıldızlara yakışır şekilde kayıp gitti gökyüzümüzden. 50 yıla yakın bir süre izleterek kendini. Bugünse gösteri bitti; geride yıldızlara bakan bir pencere ile yer aldığımız bu acımasız hayata ait yüzlerce soundtrack bırakarak.

1. David Bowie - Lazarus

"Hayat bir seyahat derler; ancak değil. Hepimiz aynı anda gelip aynı anda gidiyoruz."

2. David Bowie - Moonage Daydream

"Her zaman bir insandan daha fazlası olmak için rahatsız edici boyutta bir istek duydum."

3. David Bowie - The Man Who Sold The World

"İnsanların her dediğimi ciddiye alıyor olması çok şaşırtıcı, bazen ben bile kendimi ciddiye almıyorum."

4. David Bowie - Love is Lost

"Söylemek istediğim, hissettiğim her şey melodilerimde var. Kelimeler sadece melodilerimin çevresinde dolanan küçük şeyler. Müzik kendimi açıkça ifade edebilmemi sağlayan tek şey."

5. David Bowie - Cracked Actor

"Ben özel biri değilim, sadece Superman olma potansiyeli bulunan bir ölümlüyüm. Öylece yaşayıp gidiyorum."

6. David Bowie - The Jean Genie

"Her zaman müziğin insan ruhunu besleyen, insanı güçlendiren etkisini kanıtlamayı istedim."

7. David Bowie - Starman

"Müziğimle ilgili sevdiğim şey içimdeki hayaletleri uyandırması. Şeytanları değil, anlıyorsunuzdur, hayaletleri."

8. David Bowie - Space Oddity

"Bir sanatçı olarak amacım her zaman kendimi ifade etmek değildi, çoğu zaman içinde yaşadığım dünyaya bir şeyler katmayı istedim. Kafamda insanlığın dikkatini yönlendirmek istediğim çok farklı bir nokta vardı ve bunu başarmaya çalışmak çok ilginç bir deneyim olarak gözükmüştü."

9. David Bowie - Absolute Beginners

"İlginç bir şekilde bazı şarkıları yazmayı hiç ama hiç istemiyorsunuz."

10. David Bowie - Suffragette City

"Yaptığım şey şu; kişisel konular hakkında, hatta daha spesifik olmak gerekirse yalnızlık temasında şarkılar yazıyorum ve bunları her seferinde farklı bir şekilde keşfediyorum. Bilirsiniz işte, yaptığım şey pek zeka gerektiren bir iş değil. Altı üstü bir şarkıcıyım, pek karmaşık biri değilim."

11. David Bowie - Valentine's Day

"Bir kereliğine de olsa cansız bir bedene bakmayı deneyin. O bedendeki hayatın tartışılmaz yoksunluğu hayatınızda deneyimleyebileceğiniz en rahatsız edici ve zorlayıcı deneyim olacak."

12. David Bowie - Ziggy Stardust

"Ben yaptığı işlerin başkaları tarafından övülmesine ihtiyacı olmayan bir insanım, kendim için üretiyorum."

13. David Bowie - Heroes

"Bir yaşı geçtiğinizde kabul edilmeniz artık o kadar da kolay olmuyor, bir nevi men ediliyorsunuz. Müzik dergilerinde kapaklara çıkamıyorsunuz, radyolarda çalınmıyorsunuz, televizyon programlarına davet edilmiyorsunuz. Tek yapabileceğiniz insanların sizin adınızdan bahsetmeye devam etmesini ummak oluyor."

14. David Bowie - Modern Love

"Ruhani yanımı sorgulamak müziğime her zaman büyük etki etmiştir. Her zaman. Çünkü ben tam bir ateist değilim ve bu beni endişelendiriyor. İçimde bir parça her zaman "Neredeyse ateist olmak üzereyim, sadece biraz daha zamana ihtiyacım var." diyor."

15. David Bowie - Life On Mars?

"Bir konuda alçak gönüllü olmamak gerekirse, çok nadir bir kaç istisna dışında çalıştığım tüm sanatçılar en iyi işlerini benle beraberken gerçekleştirdi."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Arkasından ağladım ulan

atlantistengelenadam

"Ölmüşüm gibi olacak, ama ölmeyeceğim. Anlamalısın. Çok uzak. Bu gövdeyi oraya taşıyamam. Çok ağır. Atılmış, eski bir deniz kabuğu gibi olacak. Bunda üzülecek bir şey yok. Biliyor musun, çok hoş olacak. Ben de yıldızlara bakacağım. Bütün yıldızlar çıkrığı paslanmış kuyular gibi olacak. Bütün yıldızlardan içmem için tatlı sular akacak. Harika olacak! Senin tam beş yüz milyon küçük çanın olacak, benim de beş yüz milyon su kaynağım"..Hoşçakal Yıldız Adam:(

satine.rogue

Yaa bunu bana niye yapıyorsunuzzz :(

cnsfrd

vay be. bizim neslin bir efsanesi daha gittii. yaşlanıyoz mu ne ...

darwinator

i've got scars that can't be seen :(((((((

Başlıklar

müzik
Görüş Bildir