Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya'daki Tüm Sivrisinekleri Öldürüp İçindeki Kanı Dışarı Çıkarsak Acaba Ne Olurdu?

147PAYLAŞIM

Bize zararı dokunur muydu?

Şu açık: İnsanlar olarak sivrisineklerle pek aramız yok.

Neden? Hayattan bezdiren o yaz ısırıkları bir yana, Bill Gates’e göre sivrisinek “Yeryüzündeki en ölümcül hayvan”

Dünya sağlık örgütüne göre dünya nüfusunun yarısı sivrisinek tehdidi altında.

2015 yılında yalnızca sıtma hastalığından 429 bin kişi hayatını kaybetti. Yaşadığımız yere göre sivrisinekler bizleri kaşındırmakla öldürmek arası gidip geliyorlar.

İçeriğin de konusunu oluşturduğu üzre, tüm sivrisinekleri öldürsek, bir şey kaybeder miydik?

Bunun cevabını bilmek tam olarak mümkün değil. Fakat yürütülen deneyler bir takım fikirler veriyor.

Bilinen 3500’e yakın sivrisinek türü var. Evet, bazı türler ölümcül. Ama bazı türlerin de kendine hayrı yok.

O yüzden yalnızca hastalık taşıyan türleri ortadan kaldırılacağını varsayalım. Sözgelimi Anopheles gambiae, Aedes aegypti gibi türler sıtma ve zika virüsü taşıdıkları için son derece tehlikeliler.

Besin zincirinde sıkıntı yok!

Sivrisinekler balıkların, kuşların, kurbağaların ve yarasaların besin kaynaklarının bir kısmını oluşturuyor. Ama bu demek değil ki bu hayvanlar yalnızca sivrisinekten besleniyor. Tüm beslenme alışkanlığını sivrisinekler üzerine kuran herhangi bir tür bulunmuyor.

Türlerin devamlılığı da okey!

Sivrisineklerin bazı bitkileri polenleme işlevi olduğu biliniyor. Fakat etnomolog Janet McAllister’a göre hiçbir türün geleceği sivrisineklere dayalı değil.

Ne olacak peki, vuralım mı kellelerini? Öyle kolay değil.

Tipe bak.

Bir başka etnomolog Phil Lounibos’a göre, sivrisinekleri ortadan kaldırmak çözüm değil. Zira onların yerini alacak canlının onlardan daha az zararlı olması ihtimali bulunmuyor. David Quammen ise sivrisineklerin insanları uzak tutarak bazı tropikal yağmur ormanlarının gardiyanları işlevine büründüğünü söylüyor.

Tabii bir de iyi tarafından bakmak lazım. Sivrisinekler ortadan kaybolsaydı... 

Çoğunluğu 5 yaş altı çocuklar olmak üzere yüzbinlerce insan sıtma, sarı humma gibi hastalıkların kurbanı olmazdı.

Bu sebeple insanlar, zararlı türlerin nasıl ortadan kaldırılabileceğine kafa yoruyor.

İngiliz araştırmacıların üzerinde çalıştığı bir genetik projesi, Aedes aegypti türünün kendi kendini yok etmesini sağlayan bir gen değişikliğini kapsıyor. Ama bu süreç işlem son derece külfetli ve işe yarayacağı belirsiz.

Sonuç olarak sivrisineklerle olan imtihanımız uzun bir süre sona ermeyecek gibi görünüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-ozbek3

sinir bozucu yaratık hele yaz mevsimi öldürüyor insanı resmen

portlekgoz

Bu mantıkta bizi yok etmesi gereken milyarlarca tür var

bagatur-kabasakal

peki, güzel... Dünya'daki Tüm Sivrisinekleri Öldürüp İçindeki Kanı Dışarı Çıkarsak Acaba Ne Olurdu???

colak-ahtapot

Kardeş ne saçma sorular bunlar ya? Konuyla,konu başlığıyla ne alakası var şimdi !

bagatur-kabasakal

heh işte ben de onu merak ediyorum... bu başlığın içerikle ne alakası var?

feyk

gene drive denen teknikle sivrisinek gibi kisa omurlu, hizli ureyen bir turu yeryuzunden tamamen silmek mumkun. su an elde bulunan, imkan dahilinde olan bir teknoloji. kullanilmasina mani tek sey bunun ekolojik sonuclarini kestirmesi cok zor. teknik basitce su sekilde isliyor, genleri modifiye edilmis binlerde milyonlarca erkek sinek dogaya saliniyor. bu sivrisineklerin ozelligi tum yavrularinin erkek cikmasi. bir sonraki kusak bu erkeklerin ayni genetik ozelligi tasiyan erkek yavrulariyla doluyor. onlarinda tum yavrulari erkek oluyor, bir anda tum dogal alan bu genetik ozellikdeki erkek sineklerle doluyor. son kalan disilerin ciftlesebilcegi modifiye edilmemis erkek sayisi azaldiginda tur yok oluyor.

feyk

isin dahiyane sirri modifiyeli sineklerin genlerine ayni gen modifikasyonunu crispr enzimini kullanarak tekrarliyacak mekanizmanin yerlestirilmis olmasi. normalde modifiyeli sinek ciftlestiginde dogal sinekden dogal gen, modifiye sinekden modifiye gen gelir. modifiye genler bir kac kusak icinde polulasyonun icinde seyrelip kaybolur. ama modifiye genin icinde ayni modifikasyonu yapan mekanizma bulundugundan ureme sonrasinda dogal genleride modifiye ederek saf modifiyeli yeni bir kusak yaratiyor. ozetle sivrisinekler istendigi an dogadan silinip yok edilebilir.

takutt

Ooo mide felç

Görüş Bildir