Görüş Bildir
Haberler
Dünyada Bir İlk: İsveç’te Taciz ve Tecavüz Mağduru Erkekler İçin Klinik

Dünyada Bir İlk: İsveç’te Taciz ve Tecavüz Mağduru Erkekler İçin Klinik

FreiGeist
22.10.2015 - 09:50 Son Güncelleme: 22.10.2015 - 12:00

İsveç’te cinsel taciz ve tecavüze uğramış erkekler için dünyanın ilk kliniği açıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Klinik Şefi Lotti Helström yeni açılan klinikte cinsel tacize uğrayan erkeklerin şimdiye kadar olandan daha iyi destek almalarının amaçlandığını söyledi.

Nüfus araştırmalarının tecavüze uğrayan erkek sayısının tahmin edilenlerden oldukça fazla olduguna dikkat çeken Lotti Helström, erkeklerde tecavüzün fiziksel ve psikolojik sağlıklarına olan etkilerin, kadınlara göre çok daha büyük olduğunu belirterek, tecavüze uğrayan erkeklerde post travma sendrumu riskinin de çok daha fazla olduğunun altını çizdi.

Ayda 3 ila 5 erkeğin kliniklerine başvuracağını tahmin ettiklerini belirten Lotti Helström, ”Cinsel tecavüze uğrayan erkeklerin büyük çoğunluğu yine başka erkekler tarafından taciz ediliyor. Bu kişilerin insani ve cinsel kimlikleri karmakarışık oluyor. Bu da bizim karşı karşıya olacağımız en büyük zorluk olacaktır” dedi.

Lotti Helström'ün verdiği bilgilerde göre, İsveç’te 2014 yılında erkeklere yönelik 370 tecavüz olayı kayıtlara geçti.

Tecavüze uğrayan erkekler için klinik açılacağını ilk olarak İngilizce İsveç haberleri veren 'The Local' gazetesinde duyurulmasının ardından Stockholm İl Sağlık Müdürlüğü dünyanın her tarafından yayın organlarınca röportaj icin aranmaya başlandı.

Washington Post Web forumunda İsveç’in neden tecavüze ugrayan erkekler için klinik açtığını irdeleyen uzunca bir yazı yayınladı. İngiliz Daily Mail haberi, 'Dünyanın tecavüze uğrayan erkekler icin açılan ilk kliniği' olarak duyurdu. İrlanda radyo kanalı da Folk Partili Jessica Ericsson ile bir söyleşi yayınladı.

Ersin Arslan / Stockholm (DHA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
92
7
5
5
4
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kubb

Ülkemizde kadınlar için bile böyle imkanlar olmadığından adamların sağlıkta geldikleri nokta bizi şaşırtıyor.Yetişkin bireyleri bilmiyorum ama son dönemlerde... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

tecavüze uğrayan erkeklerin yaşadıkları travmanın kadınlarınkinden daha fazla olduğu konusuna katılıyorum. müthiş cinsel kimlik karmaşası yaşıyorlar.. hayatl... Devamını Gör

Melih Ertaş

Üniversitede bir hocam vardı tek hayalimin kadının bana tecavüz etmesiydi. :) Kadın FF le bıraktıktan sonra ona olan aşkım bitmişti.