Dünyada Artan Irkçılığa ve George Floyd'un Öldürülmesine Sessiz Kalmayarak Protesto Eden Sporcular

19PAYLAŞIM

Neyse ki sessiz kalmayan sporcular da var...

18. Thierry Henry: ''Neden hala 2020’de bunlar oluyor? Neden bazı ırkçılar, takımları için oynayan etkin azınlıkları alkışlıyorlar da sokakta onları taciz etmek durmunda oluyorlar? Bunu toplumdan silmek için kullandığımız yöntemler neden işe yaramıyor?''

''Çok uzun zamandır bu sorunlar devam ediyor ve biz modern toplumda bu durumun hoş görülmesi için çok ileri gittik. Şiddet, mülkün yağmalanması veya tahrip edilmesini savunmuyorum çünkü bu herhangi bir sorunu çözmeyecek ve ırksal olarak yine birçok kişi bu davranışın kurbanı. Bu insanlar tüm hayatlarını ailelerini geçindirmek için geçirmiş ve emeğinin meyvelerini almak isterken yaşadıkları sorunlara karşı yapılan protestolarda kaybetmişlerdir. Cevap bu değil. Acilen bir değişime ihtiyacımız var. Değişiliği TALEP ediyoruz. Bu değişimi HAKEDİYORUZ. Harekete geç, hemen. YETER ARTIK!''

17. Coco Gauff: "Tüm hafta, siyah olmayan arkadaşlarıma harekete nasıl destek olabileceklerini anlattım. (...) Harekete geçmeliyiz. Hepimiz burada protesto yapıyoruz fakat ben henüz oy kullanacak yaşta değilim. Ancak geleceğim için oy kullanmak sizin elinizde."

16. Douglas Baldwin: "Çocuklarımın, bu acıları çeken insanların kederleriyle empati kuramayacak bir dünyada yaşamak zorunda olmasının nedeni, çocuklarınızı devam eden döngüyü devam ettirecek şekilde yetiştirmenizdir.''

15. Kerr: "Genç nesil, ülkemizin tarihini uzun zamandır meşgul eden ırkçılığı aktif olarak kabul ve protesto ederek ihtiyacımız olan umudu bize fazlasıyla veriyor."

Steve Kerr: "Gelen genç kuşak, bir önceki kuşaktan çok daha çeşitli, hoşgörülü ve bilgili. Bu ülke ve toplumdaki herkesin daha güvenli yaşayabilmesi ve demokrasinin herkes için daha işlevsel çalışabilmesi için önceki nesillerden daha zekiler, enerjikler ve birbirine bağlılar. Böyle bir gelecek pek parlak görünmese bile onlar daha iyi bir geleceği inşa etmek için birlikte çalışmayı öğrendiler."

14. Donald Trump'ın tweet'ini alıntılayan ABD Milli Takımı'nın kalecisi Zack Steffen: "Sen mide bulandırıcı bir iki yüzlüsün."

Zack Steffen

13. Kevin-Prince Boateng: "Son birkaç günde insanların siyah ekranlar paylaşması ve ırkçılığa karşı durması harika. Ama insanların neden bu tepkileri göstermek için beklediğini ve korktuğunu anlayamıyorum."

"Spor dünyasında yıllar boyunca siyah insanlar, ben dahil olmak üzere, ırkçı saldırılarla uğraştılar. Ancak beyaz sporcular, bu ırkçılığın sonlanması için bizlere medya önünde destek olamadılar. İnsanlar sponsor ya da takipçi kaybetmekten mi korkuyorlar? Meslektaşlarıma sesleniyorum: Vakit, kötü davranışlardan dolayı çevremizdekileri sorumlu tutma vaktidir. Bizler bu savaşı tek başımıza kazanamayız. Sesinizi yükseltmenize ihtiyacımız var. Uzun yıllardır ırkçı saldırılara maruz kalanlara destek olmanın tam zamanı!"

12. ABD'li futbolcu DeAndre Yedlin: "George Floyd'un ölümünden sonra büyükbabam 'İyi ki Amerika'da yaşamıyorsun' diye mesaj attı. Çünkü siyah genç torununun öldürebileceğinden korkuyordu. Mesaj, birkaç gün daha aklımı kurcalamaya devam etti."

"Büyükbabam 1946'da doğdu, Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi'ni, ABD tarihindeki en felaket ırkçı anları yaşadı. Ve şimdi, 70 sene sonra, ailesindeki siyah torununun hayatının tehlikede olduğunu düşünüyor ve bundan korku duyuyor. Bu korkuyu, torununun gururla milli takım formasını giydiği ülkede yaşıyor. İlkokuldayken Bağlılık Yemini'ni söylediğimizi hatırladım: 'Herkes için özgürlük ve adalet'. Her Amerikalı kendine şu soruyu sormalı, bu ülkede herkes için adalet ve eşitlik var mı? Cevabınız evet ise o zaman sorunun parçasısınız. Bizler, siyahların beyazlardan üstün olması gerektiğini savunmuyoruz. Tek isteğimiz, herkes gibi eşit ve insan olarak görülmek. Kalbim, George Floyd ve hayatlarını anlamsız polis vahşeti ile kaybetmiş bütün insanlarla."

11. Jo-Wilfried Tsonga: "Irkçılık başlarda ufak lakaplarla başlar, sonra hakarete döner. Sokakta arkadaşlarımla gezerken kimlik kontrolüne tutulan tek kişi ben olurdum. İlkokulda göçmen bir babanın çocuğu olan tek kişi de bendim. Yaşadığım zorlukların devamını siz hayal edin."

10. Gregg Popovich: "Yaşananlar inanılır gibi değil. Eğer Trump'ın birazcık beyni olsaydı çıkıp insanları birleştirmek için bir şeyler söylerdi. Ama birlik berberlik onun için önemli değil. O, işte bu kadar dengesiz ve sadece kendi iyiliğini düşünen biri."

9. Steve Nash: "Bu beyazların problemi. Biz beyaz tenli insanlar nasıl eşitliği yaratacağız? Dinleyerek. Okuyarak. Kendimizi başkalarının yerine koyarak. Fedakârlık göstererek. Değişerek. Destekleyerek. Oy vererek!"

8. F1 camiasına seslenen Lewis Hamilton: "Sessiz kalanları görüyorum. Bazılarınız en büyük yıldızlardansınız ve bu adaletsizliğe sessiz kalıyorsunuz. Beyazların baskın olduğu endüstrimiz herhangi biri tepki gösteremiyor. Siyah tek kişi benim ve tepkiyi yalnızca ben gösteriyorum."

7. Vanessa Bryant: "Kocam bu tişörtü yıllar önce giymişti ama gelin görün ki hâlâ aynı noktadayız."

6. Michael Jordan: "Çok üzgün ve sinirliyim. Birlik olan sesimiz, liderlere baskı yapmalı ve yasaları değiştirmeli. Her birimiz çözümün parçası olmalıyız ve adaleti herkese sağlamak için birlikte çalışmalıyız."

"Birbirimizi dinlemeli ve birbirimize merhamet göstermeliyiz. Tüm cevaplara sahip değilim ama beraberliğimizin başkaları tarafından bölünemeyeceğini biliyorum. İnsanların ten rengine göre ırkçılık yapanlara karşı duran herkesle birlikteyim. Artık yeter."

5. Jadon Sancho, Paderborn'a attığı golden sonra 'George Floyd için adalet' yazılı tişörtünü gösterdi.

4. Marcus Thuram, George Floyd'un ölümünü protesto etmek için Union Berlin'e attığı gol sonrası diz çöktü.

3. Jaylen Brown, doğduğu şehir Atlanta'daki protestolara katılabilmek için Boston'dan 15 saatlik bir araba yolculuğu gerçekleştirdi: "Ünlü olmak, NBA oyuncusu olmak beni devam eden bu protestolardan ve konuşmalardan hiçbir şekilde ayırmıyor."

2. Schalke forması giyen Amerikan vatandaşı Weston McKennie, Werder Bremen maçına 'George için adalet' kol bandı ile çıktı.

1. Colin Kaepernick: "Medenilik ölüme yol açtığında, isyan tek mantıklı senaryodur. Barışın gözyaşları yağmaya başladığında sağır kulakların tam üstüne yağacak çünkü sizin şiddetiniz bu direnişi başlattı. Ve artık bizim de karşılık verme hakkımız var."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir