Görüş Bildir

Dünya'ya En Yakın Kara Delik Keşfedildi: Sadece 1500 Işık Yılı Uzakta

Anasayfa > Gündem

Gök bilimciler, Dünya'ya en yakın kara deliği buldu. Gezegenden bin 500 ışık yılı uzakta yer alan düşük kütleli kara delik, The Unicorn (Tek Boynuzlu At) diye adlandırıldı.

Independent Türkçe'den Çağla Üren'in derlediği habere göre, bilim insanlarının kara deliğe bu ismi vermesinin iki nedeni var. Birincisi, nesnenin Yunanca'da tek boynuzlu at anlamına gelen Monoceros takımyıldızında bulunması.

Diğer nedense kütlesinin son derece az olması. Güneş'in yaklaşık üç katı kütleye sahip kara delik, neredeyse türünün tek örneği.

Keşif ekibinin lideri ve ABD'deki Ohio Eyalet Üniversitesi'nden astronomi öğrencisi Tharindu Jayasinghe, 'Sistem çok benzersiz ve tuhaf. Bu lakabı kesinlikle hak ediyordu' diye konuştu.

'The Unicorn'un bir arkadaşı da var: Ömrünün sonuna yaklaşan şişkin bir kırmızı dev yıldız. Bu arkadaş, All Sky Automated Survey ve NASA'nın Transiting Exoplanet Survey Satellite projeleri dahil olmak üzere yıllar boyunca çeşitli bilimsel cihazlar tarafından gözlemlendi.'

Jayasinghe ve meslektaşları yeni keşfi bu kırmızı devi incelerken yaptı.

Jayasinghe ve meslektaşları yeni keşfi bu kırmızı devi incelerken yaptı.

Yıldıza dair büyük bir veri kümesini gözden geçiren gökbilimciler, ilginç bir şey fark etti: Kızıl devin ışığındaki yoğunluk periyodik olarak değişiyordu ve bu da başka bir nesnenin yıldızı çekip şeklini değiştirdiğini gösteriyordu.

Araştırma ekibi yıldızın ışığındaki bozulmaları ayrıntılarıyla inceledi ve onu çeken nesnenin yüksek ihtimalle bir kara delik olduğunu belirledi.

Ancak bu kara delik epey küçüktü. Hesaplamalar, nesnenin sadece üç Güneş kütlesine denk geldiğini ortaya koydu.

Ancak bu kara delik epey küçüktü. Hesaplamalar, nesnenin sadece üç Güneş kütlesine denk geldiğini ortaya koydu.

Karşılaştırmak gerekirse Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki süper kütleli kara delik, yaklaşık 4,3 milyon Güneş kütlesine denk geliyor.

Ohio Eyalet Üniversitesi Astronomi Bölüm Başkanı Todd Thompson, keşfedilen nesneyi şöyle anlattı:

'Ay'ın kütle çekim kuvvetinin Dünya'daki okyanusları etkilemesi, kendisine doğru çekmesi ve itmesiyle büyük gelgitler oluşturması gibi kara delik de yıldızı etkiliyor ve bir ekseni diğerinden daha uzun olan, Amerikan futbolundaki topa benzer bir şekle dönüştürüyor.'

Aynı zamanda Kraliyet Astronomi Derneği'nin yayımlamak üzere kabul ettiği araştırmanın ortak yazarı olan Thompson sözlerini şöyle sürdürdü:

'En basit açıklama, bunun bir kara delik olması. Ve bu durumda en basit açıklama en olası açıklama anlamına geliyor.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
7
5
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Hadi inşallah yutar bizi.

Gollum

Tüh bu sefer de olmadı ya. Neyse umudumuz bir dünyalar savaşına kaldı. Gelsin artık UFO'lar. Bir görmediğimiz o kaldı şu nesil olarak. Çernobil ile nükleer ... Devamını Gör

Çarşı Herşeye Karşı

Zombiler-Buzul Çağı-Aşırı ısınma-Göktaşı-Güneş rüzgarının atmosferi süpürgesi.Bence sıralama bu.Ama göktaşı daha önce de düşebilir.Plase Ufolar.Büyük sürpriz... Devamını Gör

mahir riha

aaa çok yakınmış yahu.