Dünya 'Uzun Kovid'i Konuşuyor: Nedir? Kimleri Nasıl Etkiliyor?

 > 
3PAYLAŞIM

Koronavirüs salgınıyla ilgili her gün yeni bir gelişmenin gündeme geldiği dünyada, son tartışma konusu "uzun kovid". 

En riskli olanlar tüm semptomları gösterenler

Hürriyet'in haberine göre koronavirüsün öksürük, halsizlik, baş ağrısı, ishal ve koku kaybı gibi semptomların hepsini gösteren hastalar sadece öksürük gibi belirtilerle hastalığı yenenlere göre uzun kovid için çok daha riskli durumdalar.

50 yaş üzeri kişilerde risk artıyor

Uzun kovid riskini artıran bir diğer önemli faktör de yaş. 50 yaş üzeri kişilerde uzun kovid görülme riski de yükseliyor.

Kadınlar, uzun kovid konusunda daha yüksek risk taşıyor

Dr. Steves'e göre erkekler koronavirüsü daha ağır geçirme ve ölüm riskini daha çok taşırken kadınlar ise uzun kovid konusunda daha çok risk taşıyor.Astım ve benzeri akciğer sorunları yaşayan hastalarda da uzun kovid görülme riski daha yüksek olarak açıklandı.

Uzun kovid nedir?

“Uzun kovid " henüz resmi bir terim olarak kullanılmaya başlanmadı. Ancak bilim insanları koronavirüse yakalanan kişilerde semptomların genel olarak kabul edilen süre olan iki haftadan uzun sürmesi durumunu uzun kovid olarak adlandırıyor.

Uzun kovid'in semptomları arasında halsizlik, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı gibi etkiler bulunuyor.

Kovid-19'a yakalanan birçok kişi, zayıf semptomlar göstererek iki hafta içinde hastalığı atlatıyor

Kovid-19'a yakalananların yüksek bir orandaki kısmı, iki hafta içinde hastalığı atlatmasına karşın, sağlık uzmanları binlerce kişinin devam eden "uzun kovid" riski altında olduğunu belirtiyor.

Araştırmayı yapan bilim insanları bu gruptakilerle konuşarak, tekrarlayan semptomların; nefes almayı, beyin faaliyetlerini, kap ve kardiyovasküler sistemi, böbrekleri, bağırsakları, ciğerleri ve deriyi etkilediğini tespit etti.Uzun kovid olarak anılan durumun, bilinç kararması ve aşırı yorgunluk gibi ağır etkileri olabildiği gibi, saç dökülmesi, koku ve tat kaybı gibi nispeten daha hafif etkileri de olabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir