Dünya Tersine Dönse Vazgeçmem: Norveç'te İnşa Edilen Modern Nuh'un Gemisi

 > -

Norveç’in Svalbard adasında buzullar arasında yerin 130 metre altında inşa edilen tohum ambarının yapımına 1983 yılında başlanmış.

Hesaplamalar yapılarak eğer bütün dünya üzerindeki buzullar erirse suyun geleceği seviye hesaplanmış ve ondan daha da yukarıda bulunan Svalbard adasındaki dağın içi oyularak bu mekan yapılmış.

Nükleer bir savaş, küresel ısınma gibi herhangi bir felaketin ardından geride kalabilen insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için, dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 4 milyon farklı tohum burada saklanıyor.

Depoda neredeyse dünyadaki bütün bitki türleri bulunuyor. Ambar, 4.5 milyona yakın tohum yaklaşık 1000 yıl saklanabilecek şekilde inşa edilmiş.

Ambarın başlangıçta 9 milyon dolara mal olduğu biliniyor. Bill Gates gibi dünyaca ünlü zenginler, ambarın yapılmasına katkıda bulunmuşlar.

2008 yılının Mart ayından beri faaliyette olan ambar, kutup bölgesinde ayıların oldukça yoğun yaşadığı bir arazide olduğundan, gece gündüz silahlı adamlarca korunuyor.

Ambarın duvarları nükleer bombalara, 10 şiddetinde depremlere ve -200 derecelere bile dayanıklı şekilde inşa edilmiş.

Ancak projeyle ilgili büyük şüpheleri olan ve ortaya sarsıcı iddialar koyan bir kesim de mevcut.

Amerikalı gazeteci F. William Engdahl, 2009'da Türkçe'ye de çevrilen "ÖLÜM TOHUMLARI/ Kalıtımın Değiştirilmesinin Arkasındaki Karanlık Oyunlar" adlı kitabında bir komplo teorisini dillendirmiş.

Yazar, Norveç'in kuzeyindeki Svalbard Adası'nın buzlaşmış kayalıklarının altında "dünyayı ekonomik ve genetik olarak ele geçirme planlarının" yattığını iddia ediyor.

Sizce bu ambar insanlığın geleceğinin kurtuluşu mu yoksa bitkilerin genetiğini değiştirme projesinin bir parçası mı?

İnsanlığın kurtuluşu
Genetik projesinin bir parçası

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mordor-yollari

cem yılmaz geldi aklıma 'ulan cıa senin o boklu hesabını napsın ?' :D norveç lan norveç dünyanın bir numaralı ülkesi keşke alsada bizim genetegimizi felan değiştirip kendine benzetse

sonmez

Hiç değilse insanlar geleceği düşünüyor bizim gibi bencil değiller

gregoryhouse

bildim bileli yıllardır bütün haber sitelerinde bu sığınak haberi dönüyo çok fazla güven uyandırdılar kıyamet kopunca beni almazlarsa pislik yaparım

aes

bir ben mi cevapladım mk

komuanarsi

Ateist ülkenin bizlerle ne işi olabilir ki baksana etrafına

Görüş Bildir