Görüş Bildir
Haberler
Dünya Sağlık Örgütü: 'Evcil Hayvanlardan İnsana Koronavirüs Bulaştığı Yönünde Veri Yok'

Dünya Sağlık Örgütü: 'Evcil Hayvanlardan İnsana Koronavirüs Bulaştığı Yönünde Veri Yok'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Jasarevic, örgütün evcil hayvanlara yeni tip koronavirüs bulaşma vakalarını takip ettiğini belirtti. Jasarevic, 'Hayvandan insana virüs bulaştığı yönünde veri yok' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sputnik'in haberine göre Çin’in Vuhan kentinde incelemeye alınan kedilerin yüzde 15’inin Kovid-19 taşıyıcısı oldukları yönündeki haberleri yorumlayan Jasarevic, örgütün evcil hayvanlara koronavirüs bulaşma vakalarını takip ettiğini, şimdiye kadar enfeksiyonun hayvandan insana bulaştığı yönünde veriye rastlanmadığını ifade etti.

"Hastalğın evcil hayvanlara bulaştığından haberdarız"

"Hastalğın evcil hayvanlara bulaştığından haberdarız"

DSÖ Sözcüsü, “Kovid-19 hastalarının sahip oldukları evcil hayvanlara bazı durumlarda hastalığın bulaştığından haberdarız” diye konuştu.

Enfeksiyonun başlıca yayılma yolunun ‘insandan insana bulaşma’ olduğunu hatırlatan Jasarevic, aynı zamanda Kovid-19 hastalarına ‘evcil hayvanlarla ilgilendikleri zamanlarda temasları kısıtlamaları’ çağrısında bulundu.

Vuhan'daki kedilere bulaşmıştı

Vuhan'daki kedilere bulaşmıştı

Daha önce Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Huazhong Tarım Üniversitesi'nden araştırmacılar, Vuhan'daki kedilerde saptanan koronavirüs vakaları ile ilgili açıklama yapmıştı. 

Uzmanlar, diğer ülkelerde de kedilere koronavirüs bulaşma vakalarının mümkün olduğunu ifade etmişti.

"Evcil hayvanları sokağa atmaya başladılar"

"Evcil hayvanları sokağa atmaya başladılar"

Sözcü'den Erdoğan Süzer'e konuşan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu da salgının hayvanlardan insanlara geçtiğini zanneden çok sayıda ailenin evinde beslediği evcil hayvanlarını dışarı atmaya başladığını söyledi.

Virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğine ilişkin inanışın tamamen bilim dışı olduğunu belirten Eroğlu, önlem alınmaması halinde sokağa atılmış evcil hayvan sayısının daha da artacağı uyarısında bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
35
4
3
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ecem Acıpınar

Cahillik işte. Hayvanların bu dönemde sokağa atılmaması lazim. Hatta imkani olan kisilerin evlerine hayvan almasi gerekiyor. Evde hayvan beslemek bagisiklik ... Devamını Gör

Jander Sunstar

Saçma sapan bir şüphe ile hayvanlarını dışarı atıyorlarsa o kişiler asla hayvan besliyor olamazlar. Onlarınki bir heves, bir hava atma aracı, instagram like ... Devamını Gör

fb_zs

Şaka gibi ya koruyacaklarına dışarı atıyorlar