Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Futbol Tarihinin En Onursuz Golünün Acı Hikâyesi

47PAYLAŞIM

Dünya futbol tarihinin en önemli olaylarından biri olan Dünya Kupası'na katılmak için birbirine rakip olan Sovyetler Birliği ve Şili eşleşmesinin hikayesi. 

Kaynak: Serkan Öztürk

Batı Almanya'da düzenlenecek 1974 Dünya Kupası'na Avrupa'dan 8, Güney Amerika'dansa 2 takım elemelerden direkt olarak katılma hakkı kazanacak, ayrıca Avrupa'dan bir takımla Güney Amerika'dan bir takım baraj maçları oynayacak, kazanan takım da Dünya Kupası bileti alacaktı.

1974 Dünya Kupası'na katılmak için Şili ve Sovyetler Birliği baraj maçında eşleşirler.

11 Eylül 1973'te Şili'nin faşist diktatörü Agusto Pinochet, 1970'de serbest seçimle iktidara gelen sosyalist Salvador Allende iktidarını kanlı bir darbeyle devirmiş; binlerce insan işkencelerden geçirilmiş, binlercesi katledilmiş, Allende de darbeye direnirken katledilmişti.

Sovyetler Pinochet'nin hükümetini tanımamış, Şili'yle bütün diplomatik ilişkisini kesmişti.

Dış basına konuşmasından korkan rejim son anda takıma izin verdi.

Moskova'da oynanan ilk maç gazetecilerin ve kameraların girmesinin yasaklandığı gergin bir havada oynandı ve 0-0 sona erdi.

İkinci maç Santiago'da Estadio Nacional'de oynanacaktı. Sovyetler yüzlerce politik tutuklunun işkenceden geçirildiği, öldürüldüğü bu statda oynamayı reddetti. Maçın tarafsız bir ülkede olmazsa, Şili'de başka bir statda oynanmasını talep etti. FIFA ve Şili teklifleri reddetti.

-

-

FIFA'nın kararlarına tepki gösteren Sovyetler Birliği futbolcularını Şili’ye göndermeyince FIFA da Şili'nin maçı 2-0 hükmen kazandığını açıkladı. Ancak buna rağmen ilan edilen gün ve saatte maçın sembolik olarak oynanacağını açıkladı. Şili takımı dolu tribünler önünde karşısında rakip olmaksızın sahaya çıktı.

İşte 'Dünya futbol tarihinin en onursuz golü'

Aynı stadyumda korkunç işkenceler gördükten sonra katledilen Şilili müzisyen Victor Jara'nın öldürülmeden hemen önce yazdığı Estadio Chile isimli şiir / şarkının İngilizce versiyonu... ABD'li müzisyen Pete Seeger seslendiriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilinemeyen

Bari ofsayt'tan atmasaydınız amk.

gece-gunes

Tarihte bilmediğimiz daha ne olaylar var acaba?.

quentynmartell

abd nin darbe açıklaması. Şilili vatandaşların sorumsuzluğu yüzünden bir ülkenin sosyalizme geçmesine kayıtsız kalamazdık der ve darbeyi destekler

semir

Sovyetlerin, faşizme karşı müthiş duruşu tarihe altın harflerle yazıldı.

birinci-tekil-birey

Bu faşizmin hiç mantıklı bir yanı yok be arkadaş. Ne protestosunda, ne yaşantısında doğru bir şey yok. Hep göstermelik, hep onursuz hep salakça.

Görüş Bildir