Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Emzirme Haftasına Dikkat Çekmek İçin Dünyanın Dört Bir Tarafında Çocuklarını Emzirirken Fotoğraflanan Kadınlar

7.5bPAYLAŞIM

New York'ta yaşayan fotoğrafçı Tina Boyadjieva, dünyanın dört bir yanındaki farklı ülkelerde bebeklerini besleyen kadınlardan oluşan muhteşem bir fotoğraf koleksiyonu oluşturdu. Dünya Emzirme Haftası için Lansinoh emzirme ürünleri markası tarafından desteklenen fotoğraflar, doğal emzirme sürecini normalleştirmeyi amaçlıyor. Boyadjieva, Sri Lanka, Uganda, Peru ve Arjantin'in de aralarında bulunduğu 19 ülkeye, farklı geçmişlerden ve etnik gruplardan anneleri ve emzirme deneyimleri hakkında konuşmak için seyahat edildi.Tüm bunların amacı, dünyada nerede olursanız olun, göğsünüzden bir bebeği beslemenin “evrensel” bir deneyim olduğunu göstermekti.

Birleşik Krallık'ta, 2010 Eşitlik Yasası'na göre, bir kadının kamusal alanda emzirmemesini istemek yasa dışı bir durum olsa da;

Bir hükümet araştırması, İngiliz halkının% 72'sinin dışarda emzirmeyi desteklemesine rağmen, emziren annelerin yarısından fazlasınını ve %34'lük kısmın kamusal alanlarda çocuk emzirmeyi rahatsızlık verici ve utanılacak bir durum olarak gördüğünü saptadı.

Arjantin

The Royal College of Midwives'dan Mesleki Eğitim Danışmanı Michelle Lyne şunları söyledi: ‘Kanıtlar, WHO rehberliğinde emzirmenin hem anne hem de bebeğin sağlığı için optimum faydalar sağladığını açıkça göstermektedir. RCM, emzirmenin anne-bebek ilişkileri ve anne ve bebek ruhsal sağlığının iyileştirilmesi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır.

Birleşik Krallık

"Emzirmeyi tercih eden kadınlar için, sadece ebeler tarafından değil, aileleri ve arkadaşları tarafından da desteklendiklerini hissetmeleri çok önemlidir. Kadınlar toplumda emzirmek konusunda suçlu veya utanmış hissetmemeli ve toplum olarak emzirmek isteyen kadınlar için olumlu bir destek kültürü geliştirmeye devam etmeliyiz.”

Kenya

Dünya Emzirme Haftası, 1 Ağustos - 7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ve bu yılki slogan “Hayatın Temeli”. Dünya Emzirme İttifakı eylemine göre bunun sebebi, dünya eşitsizlik, kriz ve yoksullukla dolu ve emzirmek, bebekler ve anneler için hayat boyu iyi bir sağlığın temelidir.

Türkiye

Gülşah, ailesiyle birlikte Bulgar sınırına yakın yaşıyor.

Çin

Cecilia diyor ki: ‘Bütün bunlar yeni ve farklı. Bir göçmen olarak, her şeyi bir anda öğreniyorum: Kültür, dil, aramızdaki nüans... Şu an evimde gibi hissediyorum."

Kuzey Amerika

New York'tan Daria diyor ki: "Benim ilk çocuğum. Tıp uzmanı ve anne olarak emzirmenin sağlık ve bağ için önemli olduğuna inanıyorum. Genel olarak toplumun, annelere daha destekleyici ve kabul edici olması gerektiğini düşünüyorum."

Almanya

Leandra ve bebeği sosyo-politik çalışmalarla kaplı popüler bir sanat sokağında.

Meksika

Hilda'ya göre emzirme harika bir bağlantı sağlıyor. Ve diyor ki: "Bağlantıyı seviyorum. Bir bebeğin annesini hem duygusal hem de fiziksel olarak, duyuları aracılığıyla gerçekten tanımasının bir yolu olduğunu düşünüyorum."

Guetemala

Sylvia mutfağında fotoğraflandı, elektrik ya da musluktan akan suyun olmadığı topluluklarda kadınlar için önemli bir yer...

Brazilya

Juma bebeğini renkli bir sokakta emziriyor.

Peru

Peru'dan Maryluz, emzirmenin artık “günlük hayatının bir parçası” olduğunu söylüyor.

Neyse ki...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karelahana

emzirirken cevreyi kirletmiyor. kimseye zarar vermiyor. rahatsiz olan insanlari kimse kafasini tutup zorla izlettirmiyor. emzirebilir. istedigi sekilde. rahatsiz oluyorsan bakmayabilir memesinin ne kadarı gorunuyor diye izlemeyebilirsin. çocuğunu besliyor teşhircilik saniyorsun. cunku kadın deyince aklin sikine kaçıyor. meme deyince ahey ahey

nicolaniz-teslaniz

Ben bebeğimi emzirirken bana denk gelseler ya şöyle bir güzel milli tekwandocu dayağı yeseler sonra annesi ve bebeğinin ne yapacağına karar vermek sadece anne ve bebeğini ilgilendireceğini anlayabilirler mi acaba? Hem kadın memesini sereserpe açarak emzirmez bebeğini uygun bir yolunu bulur. Keza başına kadar bebeğinin battaniyesini çekip emziren anneler var ki onların bebek emzirdiğini anlamıyor musunuz? Keşke erkeklere de böyle biyolojik sorumluluklar ve acı dolu bazı yaradılış kanunları verilseydi de biraz olsun omuzlarımızı hafifletselerdi.

talha-alptekin1

" Hem kadın memesini sereserpe açarak emzirmez bebeğini uygun bir yolunu bulur." demişsin. İşte bu seni hiç alakadar etmez sen Allah değilsin. Herkesin "özgür" hayatı, hür iradesi, kendi yaşamı. Sen karışamazsın buna

thebadcatsero

başka ülkeler beni ilgilendirmiyor da, başına o başörtüsünü düzgün bile takmadan üstüne de kısa kollu giyip bu pozu vermeyeceksin. Ya o başörtüsünü çıkartacaksın, yada düzgün takıp adabına uygun giyineceksin. Yarım başörtü diye bişey olmaz. Onun dışındakiler beni zaten ilgilendirmiyor herkesin kendi kararı istediği yerde emzirir bana ne

murat-ozcelik

Sanane Enes Güven.İster başörtüsü giyer altına mini etek giyer.İster peçe takar.Sana ne.

thebadcatsero

Güzel kardeşim sen hangi Anadolu kadınının bu şekilde gezdiğini ve ortada çocuğunu emzirdiğini gördün acaba?

thebadcatsero

@Murat Özçelik; Bananesi şu güzel kardeşim, birileri altına Türkiye yazarak benim insanımı dünyaya tanıtıyorsa düzgünce tanıtacak. Üstü bayır altı çayır tanıtmayacak. Benim kültürüm, benim insanım bu değil. Benim insanım yarım değil. Mini etekli mi olacak; o şekilde olsun. Başörtülü mü olacak, o şekilde olsun. Benim derdim ne giydiğiyle değil ne yansıttığıyla. Altında Türkiye yazan, dünyaya Türk insanı diye sunulan herşey, herkes beni ilgilendirir. Ve benim insanım, kültürüm yanlış yansıtılıyorsa, bile bile yarım iş yapıyor gösteriliyorsa da ben buna sesimi çıkarırım.

ozden-ozkaya

trakyada herkes öyle dolaşıyor. ben çok gördüm. ayrıca baş örtüyü tam takmak ne? götünüzden element uydurmayın.

thebadcatsero

@Özden Özkaya; başörtüyü tam takmak ne derken? Gerçekten başörtüsü o şekilde mi takılıyor??? Başka sorum yok... Bu bilgi seviyesine söylenecek başka birşey de yok zaten...

kim-derdi-ki

yemeni bağlamak türbana girmek değildir. ege köylerinde de yemenili kolsuz üstüne yelek altında basma donu ile bir çok kadın görebilirsin. bu kadınlar kapılarının önünde otururken bebeğini de emzirebilir. ayrıca kadının türbanı tercih etmesi bebeğini kamuda emziremeyeceği anlamı çıkarılmamalı zira önemli olan emzirmek değil emziren kadına bakılmamasıdır.

thebadcatsero

Örtünmenin asıl manasını bilmeden böyle düşünmeniz çok normal. Siz gerçekten de başörtüsünün neden takıldığını düşünüyorsunuz? Saçların dağılmaması için mi? İslam dininde başörtüsü takın değil, örtünün yazıyor. Bu da kadına verilen değerin korunması, ona sahip çıkılması manasında. Detayını öğrenmek isteyenler örtünmenin asıl amacını araştırsınlar ben bunu detaylıca anlatacak yetkinlikte biri değilim. Ama ben bir Türk olarak şunu biliyorum; benim Kurtuluş Savaşı'nda cepheye cephane taşıyan annelerimden hiçbiri bu kılıkta gezmedi. Benim Türk kültürünü yaşatan yörüklerimde bu şekilde gezmedi. Çocuklarını sokak ortasında emzirmedi. Evet onu yapan kadınlara bakan hasta ruhlu pislikler var orasına hemfikirim. Ama benim kültürümde ne örtünmek böyle, ne emzirmek böyle. Bunun aksini iddaa eden lütfen GERÇEK TÜRK olan atalarına baksınlar. Beni de dünyaya tanıtırken GERÇEK TÜRK kültürüyle tanıtsınlar. Batılı mı doğulu mu olduğu belli olmayan kişilerle değil.

kim-derdi-ki

yörüğüm ve yörük köyünde sizi ağırlamak isterdim özellikle düğünlerimizde, emziren kuzenlerime komşularıma daha rahat denk gelebilirdiniz (: türk kültüründe örtünmek islamiyet öncesi ve sonrası olarak ayrılmaktadır, göçebe hayat sürerken iklim şartları başta olmak üzere ve diğer göçebelerden kendilerini ayırma, koruma adına örtü kullanılmaktadır, burada tipik yörük kadınları vardır. hatta türklerin anaerkil bir düzenden geldiği düşünülürse, emzirmek normal olarak bebeğin beslenmesini sağlamaktır ve utanılacak bir eylem değildir sevgilerle

thebadcatsero

@marvell; lan amk dallaması önce okumayı sonra yorumlamayı öğren insanlığı senin gibi amiplerden öğrenecek değilim. senin gibi bir gerizekalı bile sosyal medya kullanırken amerikan özentisi bir isim kullanıp lafa gelince sapına kadar türküm diyor ya hani... hani vatan sana canım feda deyipte vatan nedir, bayrak nedir, türklük nedir hiçbir fikri olmayan at gözlüklü beyinsizler varya.. hani Türk bayrağı görünce saygı duymak yerine aman bunu heryere asıyorlar diyen aptallar varya.. hani parti miting yaptıktan sonra temizleme bahanesiyle türk bayraklarını da çöpe atan şerefsizler var ya.. ve kendinin ne olduğu belli olmayan soysuzların böyle bir mevzuda okuduğunu bile anlayamadığı bir kitle varya senin gibi... benim lafım o kişilere... önce okuduğunu anla, ondan sonra bıdı bıdı et...

thebadcatsero

@kimderdiki; benim bişeyden utandığım yok zaten. emzirmenin cinsi bir dürtü oluşturduğunu, ayıp olduğunu vs vs olduğu konusunda bir iddaam da yok. Benim söylediğim şu; oradaki resimdeki kadın Türk kültürünü yansıtmıyor kardeşim. Yörüklerden bahsediyorsunuz ya hani; o resimdeki kadın yörük mü gerçekten? Hiç sanmıyorum... O kadın altına Türkiye yazılacak bir kültürü yansıtmıyor. Benim kültürümü yansıtmayan bir resim dünyaya Türk kadını olarak lanse edilemez nokta! Mini etek - bikini giyecekse giysin, çarşaf giyecekse giysin umrumda bile değil kendi tercihi. Ama ne yapacaksa adam gibi giyecek, adam gibi yapacak. Bu Türk kadını diye dünyaya saçma sapan bir kılıkta çıkmayacak.

garden_gnome

Senin dediğin arap-suudi tarzı (vahabi) ortunmesi. Anadolu ve Trakya, hatta Balkan kadını resimdeki gibi örtünür.

asliaslie

Yağmur bravo ...

garden_gnome

Ben sadece yemek yiyen bir bebek goruyorum, ne var bunda? Gayet de sevimli.

suna-gelgit

Dünya duş alma günü yok mu?Duş alırken de fotoğraflanan insanları görmek istiyorum. Her bir boku normalleştirmeye çalışmayın. Kimse bir annenin,bebeğini emzirmesinden tahrik olmaz,olanın zaten ruhsal,psikolojik ve cinsel sorunları vardır. Burada anormal karşılanan annenin,bebeğini emzirmesi değil,mahrem bölgesi sayılan göğüslerini çok normalmış gibi halka açık bir alanda göstermesidir.Sonuçta kimse memeleri dışarda dolaşmıyor değil mi?Bu yüzden toplumumuzda hoş karşılanmaması gayet olağan bir durum. Ayrıca yukarıda yazdıklarım,benim gibi bu toplumun örf ve adetlerini seven,onlara sahip çıkan insanlar için geçerli,eğer bu prensipleri benimsemiyorsanız üstünüze alınmayın,afkuracaksanız da iki sokak ötede afkurun.

Görüş Bildir