Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Değişiyor! 2021 Yılı İle Birlikte Post-Korona Çağına Hazır mısınız?

0PAYLAŞIM

Dünya değişiyor. Kimde Mordor ve Isengard'ın ordularına karşı.... Bir dakika bu biraz abartı oldu. Ama gerçekten "Yeni Normal" süreci ile dünyanın değişeceği, en azından insanların sosyal yaşamlarında ciddi değişimler olacağını söylememiz lazım.

1. Post-Korona Çağına Giriş 101

Post-Korona ile birlikte artık enseye şaplak dönemini kapatıyoruz. Yeni dönemde arkadaşın yiyeceğinden, içeceğinden denemek ve tatmak da yok. O eski güzel günler artık çok geride kaldı... Artık herkesin aklında tek bir soru olan dönemdeyiz. "Acaba karşımdaki insan Korona mı"

2. Maske Kullanma Ustaları

Değişen sosyal yaşamın bir numaralı ögesi artık şüphesiz ki maskeler. Maskesiz dolaşan insanların dışlandığı bir dönemden bahsediyoruz. Spor salonundaki "o hareket öyle değil, böyle" diyen arkadaşları, artık "maskenin burun teli öyle yapılmaz" derken gözlemleyeceğiz.

3. Aman Psikolojiye Dikkat!

Toplumsal psikolojimiz de yerle bir durumda. Artık herkes onu gizli gizli gözleyen bir Korona olup olmadığını düşünmeye başladı. "Yeni Normal" sürecinde şüphesiz ki akıl sağlığımız tehlike altında.

4. Toplu Taşımada Kurallar Değişiyor.

Toplu taşıma araçlarında kurallar yeniden şekillenmek zorunda. Oturmak için koltuk kapma yarışından çok, daha az yolcu bulunan araca binme yarışlarını izleyeceğiz. Hatta yüksek sesle konuşma gibi rahatsızlıklar bir kenera, öksürme kavgalarına şahit olmamız son derece mümkün.

5. Geniş Katılımlı Aktivitelere Ara Veriyoruz.

Arkadaşlarınızla zaman geçirmek, belki bir konsere gitmek veya kalabalık bir parti mi vermek istiyorsunuz? Maalesef yanlış bir zamana denk geldiniz. Lütfen aşı bulununca tekrar deneyin...

6. Değişen Dünya'nın Süper Kahramanları

Marvel ve DC kahramanları artık o kadar da süper değil. Yeni Normal sürecinde en güçlü ve Dünyayı tüm kötülerden koruyacak süper kahramanlarımız belli. Sağlık Çalışanları! Fikir vermek gibi olmasın ama Marvel, DC gibi evrenlere artık gerçek bir doktor koymanın zamanı geldi. Doctor Strange'i saymıyoruz.

7. Kaderimiz Bir Buluşun Elinde: Aşı!

Tüm bu durumdan kurtulabilmemiz için tek bir buluşu bekliyoruz. Her gün yüzlerce kez haberiyle karşılaştığımız, binlerce farklı iddianın bulunduğu tek şey... Aşı. Ama aşının yeni düzende koruyuculuğu ne kadar sürebilir? Daha bulunmadan bunları düşünmeye başladık bile.

8. Yeni Düzene Geçmemizin En Büyük Sorumlusu: Çevre Kirliliği

Aslında yaşadığımız bu sorunun en altında çevre kirliliğinin yattığını söylememiz mümkün. İnsanlık olarak doğaya verdiğimiz zarar sebebiyle bugün Korona'dan kurtulsak bile yarın hangi virüsle, hastalıkla savaşacağımızı biliyor muyuz?

9. Durun! Daha Yeni Başlıyor.

Ne demiştik? Çevre kirliliği gibi insanlığın yaratmış olduğu koşullarla daha birçok hastalıkla, virüsle karşılaşma olasılığımız yüksek. Ama buna karşı ne kadar hazırlıklıyız? Korona salgını gösterdi ki, hiçbir ülke tam olarak yeni düzeni anlayamamış. Düşük ölüm oranlarına sahip olan bir virüs bile hayatı bu duruma getirmişken, ya daha ciddi bir virüsle karşılaşırsak?

10. Salgınlara Karşı Küresel Mücadele Değişmezse?

Gördük ki, salgın durumunda her ülke kendi doğrularını kendi belirliyor. Kimi sınırını kapatıyor, kimi "Sürü Bağışıklığı" diyor, kimi de sadece "Hafta sonu sokağa çıkmayın" diyor. Hal böyleyken, salgınla kürsel olarak belirli bir kural çerçevesinde savaş veremezsek, maalesef bir gün bu savaşı kaybedebiliriz. Tüm devletlerin elini taşın altına koyma vakti geldi de geçiyor!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir