Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya'da Keşifler Bitmiyor: Geride Bıraktığımız Ağustos Ayında Ortaya Çıkan 19 Yeni Bilgi!

1.5bPAYLAŞIM

Ağustos ayında ortaya çıkan birbirinden ilginç yeni bilgileri çok geçmeden Buzzfeed'den sizin için derledik! Dinozorlar, gökyüzü ve biz canlılar hakkında yepyeni bilgiler ortaya çıkmış! Hep birlikte bakalım...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kellyoakes/fact...

1. CRISPR gen düzenleme tekniği kullanılarak; insan embriyolarındaki genleri değiştirmenin, şaşırtıcı şekilde kolay olduğu fark edilmiş!

2. Derin denizlerdeki yaşamla ilgili aslında çok az bilgi mevcut. Bu konudaki umursamazlığın, zararın boyutlarını günden güne artırdığı görülmüş.😔

www.alexinwanderland.com

3. Şu ana kadar tanımlanan en büyük dinozor, 2014 yılında bulundu, ve kendisine ‘Patagotitan mayorum’ adi verildi. ‘Patagotitan mayorum’ 69 tonluk bir titanosaur türü.

4. Tüm çiçeklerin 'en yakın ortak atası', muhtemelen bir zambağa benziyordu.

i.pinimg.com

5. Bazı dinozorlarda bulunan sivri zırhlar; hem koruma görevi görüyor, hem de eşlerine ve rakiplerine gösteriş yapmalarına yarıyordu.

6. Avustralya sahillerinde bulunan bir çeşit deniz yılanının, kirlilikle baş etmek için çizgilerini kaybetmiş olabiliceği düşünülüyor.

7. Son zamanlarda varlığı fark edilen asteroit 2012 TC4, 12 Ekim'de Dünya’nın 43.935 km uzağından geçecek.

(Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık sekizde biri kadar)

8. Son araştırmalara göre, derin uykunun belirli evrelerinde öğrenme gerçekleşebiliyor.

9. Uyku bozukları olan hamile kadınların, erken doğum yapma ihtimallerinin diğerlerine göre iki kat daha fazla olduğu gözlemlendi.

10. İnsanın canı kahve çekiyorsa, yeni öğrendiği bilgileri unutma ihtimalinin daha çok olduğu belirlendi.

Dolayısıyla canı kahve çeken birinin, dersten önce kahve içmesi (kafein alması) yararına olabilir.😜

11. Yeni bir araştırmada, depresif olan insanların Instagram'a daha mavi, daha koyu renklerde ve daha az yüz içeren fotoğraflar koyduğu gözlemlendi.

12. Viskiye su eklendiğinde, suyun fenol moleküllerini yüzeye çıkartmasından dolayı, tadının güzelleştiği fark edildi.

13. Sicilya'daki bir mağarada pişmiş toprak kaplarda şarap tortusu kalıntıları bulundu. Bu da, İtalya’da yaşamış insanların 6000 yıldır şarap içtiği ihtimalini ortaya çıkardı.

14. Hindistan'daki büyük ölçekli bir araştırmaya göre, probiyotik takviyelerin ancak doğru bakteri türleri seçildiğinde bağışıklık sistemine fayda sağlayabileceği gözlemlendi.

15. Şempanzelerin beyinlerinde de insanlarda görülen Alzheimer hastalığının özelliklerine rastlandı.

16. Bilim insanları, 'buzul dev' olarak tanımlanan Neptün gezegeninin koşullarını simüle etmek için, petrolden elde edilen bir polimer olan polistirene lazerle ateş ederek sadece birkaç nanometre genişliğinde nanoelmaslar oluşturdu.

17. Güneşin çekirdeğinin, yüzeyinden dört kat hızlı dönmekte olduğu hesaplandı.

18. Yakınlarımızda bulunan kırmızı süper dev Antares'in, gök bilimciler tarafından fotoğraflanmasıyla Güneş dışında başka bir yıldızın bugüne kadar çekilen en detaylı detaylı görüntüsüne ulaşılmış oldu.

19. Mars’taki Curiosity robotunun, yayılan bilginin aksine, kendisine yılda bir ‘Happy Birthday’ (İyi ki Doğdun) şarkısını söylemediği ortaya çıktı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emrec

Benim kafama takılan güneşin çekirdeğinin yüzeyinden hızlı döndüğünü nasıl keşfettiler ?

trane1

Neden viskiyi çift buzlu sevdiğim anlaşıldı

canburak

#10 da bi terslik var. Ya editör yanlış anlamış yada editör yanlış yazmış sanırım

bagatur-kabasakal

#12 yi sakın ola bir İskoç'un yüzüne söylemeyin, sağlam dayak yersiniz. Zaten en lezzetli sularla hazırladıkları ve özel aroması olsun diye isli fıçılarda yılarca beklettikleri mahsullerine su koyduğunuzu görürlerse kafa göz dalarlar. Dubleye buz atınca bile ifrit oluyorlar.

Gizli Kullanıcı

Keşke kaynak belirtseydiniz de bu içerik olmuş diyebilseydik hepsi havada kalmış, ben ikna olmadım. Ayrıca CRISPR a kolay demek için baya yürek yemek lazım heralde, bırakınız işin ehli olan kişiler yorumlasın.

Görüş Bildir