Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Bizden İbaret Değil! Hayvanlar Donarak Ölüyor, Görmezden Gelmeyin!

-

Eğer ki dünyanın sadece bizden ibaret olmadığının farkına varabilirsek bu dünya güzelleşecek emin olun.

Son zamanlarda haberlerde insanların hayvanlara yaptığı güzel şeylere denk geldikçe içimizin ısınmaması elde değil. Bunlara örnek olarak ise;

Sondaj kuyusuna düşen köpeğin günler süren çalışmalar sonrası kurtarılması,

Günün En Güzel Haberi: Sondaj Kuyusuna Düşen Köpek, Günler Süren Çabaların Ardından Kurtarıldı! - onedio.com
Günün En Güzel Haberi: Sondaj Kuyusuna Düşen Köpek, Günler Süren Çabaların Ardından Kurtarıldı! - onedio.com

bir belediye işçisinin üşüyor diye montunu çıkarıp köpeğin üzerine örtmesi,

Hırsızlık Ararken İnsanlık Buldu: Üşüyen Köpeğe Montunu Veren Fedakâr Adam! 😍 - onedio.com
Hırsızlık Ararken İnsanlık Buldu: Üşüyen Köpeğe Montunu Veren Fedakâr Adam! 😍 - onedio.com

diğer bir belediye işçisinin donmuş göletteki kuğuları kurtarması,

İnsanlığa İnancımızı Tazeliyorlar: Donmuş Göletteki Kuğuları Kurtaran İşçiye Ödül - onedio.com
İnsanlığa İnancımızı Tazeliyorlar: Donmuş Göletteki Kuğuları Kurtaran İşçiye Ödül - onedio.com

ve son olarak yeni doğum yapmış keçi ve yavrusunu sırtlayarak karları aşan Hamdu Sena'nın haberi gösterilebilir.

Anne Keçi ve Yavrusunu Sırtlayan Rizeli Hamdu Sena ve Köpeği Tomi'nin Hikâyesi - onedio.com
Anne Keçi ve Yavrusunu Sırtlayan Rizeli Hamdu Sena ve Köpeği Tomi'nin Hikâyesi - onedio.com

Böyle güzel haberlerin yanında gelen birkaç üzücü haber de var. Havaların aşırı soğuk olması sebebiyle bazı şehirlerden başta yavrular olmak üzere donmuş köpek haberleri medyaya yansıyor.

Bunlardan biri Bursa'dan.

18 yıldır yaz kış demeden Uludağ'da sahipsiz hayvanların bakımını tek başına üstlenmeye çalışan Şahin Gençal abimiz, haftada iki gün yüzlerce tavuk etini olanlara ulaştırıyor. Ayrıca onları beslemekle yetinmeyip sağlık sorunlarıyla da ilgilenmeyi ihmal etmiyor.

En son dağa yemek vermeye çıktığında, bakımını üstlendiği 3 yavru köpeği karların altında birbirlerine sarılıp donarak ölmüş şekilde bulan abimiz duygu dolu anlar yaşadı.

Bazen ne kadar çabalasa da insan, tek başına olunca her şeye yetişemiyor. Şahin abimizin yüreğine sahip bir kişi daha olsaydı o küçüklükler şimdi belki de aramızda olacaktı.

Bir diğer üzücü haber ise Sinop'un Erfelek ilçesinden.

Yeni yapılan bir cami inşaatına girerek doğum yapan köpeğin soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle yiyecek bulamayıp yavrularını besleyememesi üzerine 8 yavrudan 6'sı soğuktan donarak öldü.

Yavrularının üzüntüsü yüzünden okunan annenin hali gerçekten yürek parçalayıcı.

Demem o ki, "Elimizden bir şey gelmezdi." demek yerine bir nebze olsun etrafımızda olup bitenin farkında olduğumuz an, bu tarz bir cümleyi kurmamıza bile gerek kalmamasını sağlayacak.

⚠️Yakın kaynaklardan aldığımız haberlere göre Bolu'nun kayak merkezi Kartalkaya'da kardan donmaya bırakılmış birçok köpek bulunuyor.⚠️

Hayvanseverler tarafından bölgedeki tüm otellere, jandarmaya ve belediyeye haber verilmesine rağmen kimsenin yaptığı bir şey yok. Şimdilik bölgede bulunan bir-iki otelin müdürü her gün yemek dağıtmaya çalışsa da dağın tepesinde yavrulayan köpekler günden güne ölmeye devam ediyor. Özellikle Bolu Belediyesi'ne yapılan aramalarda en azından köpeklerin şehre indirilmesi konusunda yardım isteyen hayvanseverlere olumlu-olumsuz hiçbir cevap verilmiyor. 

Bu konuda bir katkınız olmasını istiyorsanız en azından belediyenin ilgili numarasını arayarak bu durumu siz de dile getirebilir ve onların da bu işi ciddiye almasını sağlayabilirsiniz.

Bolu Belediyesi 
Tel: 444 26 58
Whatsapp Destek Hattı: 0506 838 14 00

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
liberal-demokrat

1-petshoplarda hayvan satışını yasaklayacağız 2-topluca kısırlaştırma programlarını hayata koyacağız 3-Sahipli köpekleri takip edeceğiz.

beybazar

Hayvanların durumu şuanda bir paradoks bana kalırsa, tüm sokak hayvanlarını toplayıp hayvan barınaklarına götürdüğünüz zaman ''doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılıyorlar, onları barınaklara hapsediyorsunuz'' diyorlar. Bu bi yönden haklı, Avrupada, özellikle kuzey avrupada tüm hayvanlar barınaklarda tutuluyor, ve sahiplendirilmeden bırakılmıyor, bundan dolayı, nesli çorba olmuş bir sürü köpek cinsi var, bir çoğu kısırlaştırıldığı için nesli tükenme tehlikesinde. Sokakta bıraktığın zaman da böyle üzücü sonuçlar ortaya çıkıyor. Bence en iyisi Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı, sokakta yaşayamayacak durumda olan hayvanlar barınaklara götürülüyor, tedavi edildikten sonra tekrar sokaklara salınıyor, hasta, sakat tüm hayvanlar da ücretsiz bakılıyor, sistem de ihbarlar ile dönüyor.

layd

keşke mahalleler ikiye ayrılsa hayvanseverler ve sevmeyenler diye..

Gizli Kullanıcı

barınaklarda hem özgür olamamaları hemde bakım şartları çok kötü.Türkiye'de yaşıyoruz.Sokakta gördükleri kedi evlerini atan tipler bunlar.Barınak yerine yaşam alanı yapılsa,özgürce koşabilecekleri geniş araziler,karınlar doysa hastalıkları tedavi edilse tabi daha mantıklı.Ama nerede hayvana değer verecek vicdan merhamet?Ama dediğin gibi,en mantıklısı şu şartlar altında tedavi edilip,ihtiyaçları giderilip tekrar salınması olur.Kışın soğuktan yazında susuzluktan korumak lazım hayvanları.

layd

İnsanoğlu soğuktan, sıcaktan veya açlıktan daha tehlikeli zavallı hayvanlar için.

derin-a-clk

bazen bir şeyler yapamamak, elinizin her yere ulaşamaması deli ediyor... :(

outland

O kadar yapılan spor salonları belediye merkezleri evlendirme daireleri ve daha bir çok yerler akşamları şu dostlarımız için açılsa mesela? Gerçekten yardıma muhtaç insanlar söyleyip yardım alabilir. Fakat hayvanlara sadece biz yardım edebiliriz. İslam da bile köpek giren eve melek girmez denilmiş daha bir şey beklenmez ki. 3 kg luk köpeğimi evden atmak isteyen kişilerin bahanesi de çok ses çıkarması ve günah olması :D neyse. Kedi evlerini köpek evlerini yıkmaya devam

layd

boşver günah denen savsataları duyma diyenler müslüman değil zaten..

Görüş Bildir