Görüş Bildir
Haberler
DSÖ: İyileşenlerin Bağışıklık Kazandığına Dair Kanıt Yok

DSÖ: İyileşenlerin Bağışıklık Kazandığına Dair Kanıt Yok

Kovid-19’u atlatan hastalara yeni tip koronavirüsün yeniden bulaşmayacağına dair kanıt olmadığını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, bazı ülkelerde tartışılan “bağışık belgesinin” de salgının yayılmasını artırma riski olduğunu vurguladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 hastalığına yakalandıktan sonra iyileşenlerin yeni tip koronavirüse karşı bağışıklık kazandığı görüşüne karşı uyarıda bulundu. 

DW Türkçe'nin haberine göre bugün yapılan açıklamada, “Kovid-19 geçirdikten sonra iyileşen ve antikor üreten kişilerin ikinci bir enfeksiyondan korunduklarına dair şu aşamada herhangi bir kanıt bulunmuyor” ifadesi kullanıldı.

'Bağışıklık sertifikası' riski artırır

'Bağışıklık sertifikası' riski artırır

Bazı ülkelerde, koronavirüse karşı kanlarında antikor oluşanlara “bağışıklık sertifikası” verilmesi, böylelikle bu kişilerin herhangi bir kısıtlama olmaksızın işe gidebilmesi veya seyahat edebilmesi gündeme gelmişti. 

Bu tartışmalara işaret eden DSÖ, 'Bu uygulama gerçekten virüsün yayılmasının sürmesi riskini artırır” dedi.

Testler yanıltıcı sonuçlar verebilir

Testler yanıltıcı sonuçlar verebilir

Piyasada farklı antikor testlerinin bulunduğuna işaret eden DSÖ, bu testlerin doğruluğu ve güvenilirliğine ilişkin incelemelerin sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Kalite açısından yeterli olmayan testlerin, iyileşen bazı kişilerde antikor bulunduğunu göstermeyeceğini belirten DSÖ, yeni tip koronavirüsün hiç bulaşmadığı kişilerde de yanıltıcı bir şekilde antikor bulunabileceğini ifade etti. 

DSÖ, bazı testlerin uzun süredir bilinen koronavirüs türlerine duyarlı olduğunu, bu nedenle de yanıltıcı sonuçlar verebileceğini kaydetti.

Önlemlere riayet edin uyarısı

Önlemlere riayet edin uyarısı

Nüfusun yüzde kaçında yeni tip koronavirüse karşı antikor bulunduğuna ilişkin bilgi veren testleri desteklediğini belirten DSÖ, 'Ancak mevcut testlerin çoğu, bu kişilerin ikinci bir enfeksiyona karşı bağışıklığının olduğu tespitinde bulunmuyor” ifadesini kullandı. 

DSÖ, bu nedenle de iyileşenlerin bağışıklık kazandığını düşünerek, salgına karşı önlemlere uymayı ihmal etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
12
6
4
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Caner Barutcu

Tüm dünya Çine savaş açarsa sasırmam. Amerika rusya arkamızda ingiltere hangi tarafı tutar bilmiyorum. Sahlık örgütü çinin köpegi oldugunu herfırsat da bell... Devamını Gör