Görüş Bildir
Haberler
'Doping Sıralamasına' Yalanlama

'Doping Sıralamasına' Yalanlama

Batuhan
05.08.2015 - 13:07

Türkiye Atletizm Federasyonu, basındaki 'dopingli sporcular sıralamasında Türkiye'nin 3. olduğu' beyanının yanlış olduğunu duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Federasyon, Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) ile ilgili yürütülen soruşturma hakkında, yerli ve yabancı basında çıkan haberlerde, Türkiye'nin 'şaibeli test sonucu en yüksek üçüncü ülke' olduğu iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Basında, IAAF seçimleri üzerinden yapılan algı operasyonunda, Türk atletizminin isminin kullanıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

'Son 2 yılda yapılan çalışmalarımız görmezden gelinmiştir. Basında bahsi olan dopingli sporcular sıralamasında Türkiye'nin 3. olduğu beyanı yanlıştır. Son iki yılda Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın da destekleri ile yapmış olduğumuz etkili mücadelemiz çerçevesinde, Türkiye Dopingle Mücadele Komisyonu ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile ortaklaşa iş birliğinde, verdiğimiz eğitimler ve bilgilendirmeler neticesinde, sporcularımıza yapmış olduğumuz sıkı kontrol ve denetimlerle gelinen nokta ortadadır. 2014 yılı içinde sadece bir pozitif sonuç alınmıştır. Bu yıl ise hiçbir pozitif sonucumuz bulunmuyor.'

IAAF'ın 2014 yılındaki bildirisinde yer alan ülkeler sıralamasının ilk 10 basamağında Türkiye'nin bulunmadığına dikkati çekilen açıklamada, 'Bu yıl yapılan açıklamada ise IAAF'ın dopingli sporcu listesinde, Suudi ArabistanUkrayna, Fas, Bahreyn, Rusya ve Estonya'dan isimler yer almaktadır. Bunların içinde ülkemiz yer almamaktadır' denildi.

Açıklamada, 'Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle, 'dopinge sıfır tolerans' parolası çerçevesinde, gerçek ve tertemiz spor yapacağımızı kamuoyuna saygıyla paylaşırız' ifadesi kullanıldı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0