Donald Trump'tan Sonra Vedat Milor'un Twitter Hesabı Askıya Alınabilir mi?

34PAYLAŞIM

Son günlerde ABD'de yaşanan gelişmeler 2020'nin henüz bitmediğinin habercisi gibiydi. Bir grup Trump yanlısı gösterici ABD Kongresi'ni bastı. Bu süreçte Twitter, Trump'ın hesabını geçici olarak askıya aldı. Dün gece ise Twitter hesabı tamamen askıya alındı. Sadece Twitter mı? Elbette hayır. Diğer platformlardan da benzeri engellemeler geldi.

Tabi bu durumdan rahatsız olanlar da vardı. Bunlardan biri de Vedat Milor

Vedat Milor  özel bir şirketin bu güce sahip olmasından rahatsız olduğunu bu tweetle belirtti.

Burada insanın aklına çeşitli sorular geliyor tabi.

Bu güç özel şirketler yerine devletlerde mi olmalı?

Bu güç neden var?

Twitter bu güce nasıl ulaştı? Tabii bizlerle. Vedat Milor gibi çok ilgi çeken ve etki gücü yüksek kullanıcıların Twitter'ı 7/24 kullanmalarıyla..

Twitter eğer bugün Donald Trump'ı engelleyebilecek güce ulaştıysa bunda Vedat Mllorların da payı küçümsenmeyecek  ölçüde.

Peki Trump'ın hesabının askıya alınması ne kadar doğru?

Tartışma burada başlıyor ve İfade özgürlüğünün sınırları çizilebilir mi? sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz.

Daha da ötesinde ifade özgürlüğünün sınırlarını devlet ya da Twitter özelinde özel sektör çizebilir mi? 

Bunu kim hangi hakla çizebilir?

Trump'ın olası şiddeti yayma riskini Twitter bir tehdit olarak algılıyorsa bu ay göreve gelecek olan Biden'ın, İran'a olası askeri müdahalesi Twitter için bir tehdit midir? Bu durumda Biden ve Pentagon'un Twitter hesabı kapatılabilir mi?

Twitter, şiddeti yayma gücünü sadece devletlerde mi meşru görüyor?

Peki şiddet hangi durumlarda meşru görülebilir?  

İfade özgürlüğü nefret söylemini kapsar mı?

Popülist otoriter liderlerin ifade özgürlüğünü korumak zorunda mıyız?

Sorular sorular.. Ama biz kendi sorumuza dönelim:

Donald Trump'tan Sonra Vedat Milor'un Twitter Hesabı da Askıya Alınabilir mi?

Eğer bir gün Vedat Milor ''Türkiye kötü yönetildiği için halkımız  kalitesiz ve yetersiz besleniyor''  açıklaması yaparsa ve halk elinde kepçe ve tavalarla TBMM'yi basarsa ...

Vedat Milor'un hangi hesaplarının kapatılacağını tahayyül edemiyorum.

Aman Vedat Bey, ağzımızın tadi bozulmasın...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Eğer bir ürünün bedeli yoksa bedel sizsinizdir. Doğal olarak özel şirketlerin platformunu ücretsiz kullanıyorsanız onlar bu kadar yatırımı da baba hayrına yapmıyorlar, elbette ki kuralları vs. olacak.

arsenic

Özgürlük başkalarının özgürlüğünün sınırlarına kadardır. İfade özgürlüğü başka, seçimi kazanmış birine, ülkenin demokrasisine, ülkenin kurumlarına saldırmayı teşvik etmek bambaşka şeyler. Trump insanları kışkırttı, insanları kongre binasına yönlendirdi, kongre binası basıldı. Bir kadın öldürüldü ve çok daha fazlası olabilirdi. Peki seçimi kazanırken herşey demokratik olurken, kaybedince neden anti-demokratik oluyor? Twitter üzerinden milyonlarca taraftarını kışkırtıp, ortalığı karıştıran birine ifade özgürlüğüne müdehale edildi demek ne kadar doğru? Twitter kesinlikle en doğru olanı yaptı. İşte bu yüzden milyonlarca insanı sokağa döküp, kendi koltuk davasına insanları harcamanın, kazanılmış seçime antidemokratik yollardan müdehale etmenin bir bedeli olacak. İşte bu yüzden Amerika muz cumhuriyeti değil.

endiku

Twitter devlet değil özel bir plartform. İstediği kişinin hesabını kapatabilir. Sanki ülke vatandaşlığından çıkarılmış gibi ne bu tantana! Dünyanın çok daha büyük dertleri var. Mesela biz kadınlar olarak hergün öldürülüyoruz. Ama katillerimizin elini kolunu sallayarak gezmesi kimseyi twitterın bir hesabı kapatması kadar alakadar etmiyor?

Gizli Kullanıcı

sosyal medya uygulamaları adeta ülke gibi. doğrudan siyasete dahil oluyorlar bence de rahatsız edici.

adammama

soruların %70ine tek seferde cevap veriyim "ifade özgürlüğünü sana kim sağlıyorsa o sınırı o çizebilir" bu ister devlet olsun ister şirket olsun farketmez

chandler-tribbiani

Hayır, bağımlılıktan kaçınılamaz bu şekilde.

Görüş Bildir