Doğum Yapmanın Yansıtıldığı Gibi Masalsı Olmadığını Yetişkin Beziyle Gösteren Cesur Kadın

19bPAYLAŞIM

Artık bu konuşmayı yapmamızın vakti geldi. Amerika'da yaşayan iki çocuk annesi Amanda Bacon'ın yaptığı paylaşımlar vesilesiyle, size hayatın acı gerçeklerini, Instagram'ın filtrelerinden, diğer sosyal medya platformlarının romantik sözlerinden uzak, organik detaylarını göstereceğiz.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/femail/articl...

Doğum, hayatın mucizesi... Tanrı'nın armağanı... Peri masalı tadında bir yolculuk... Bu tarz betimlemeleri sık sık duyuyoruz, değil mi?

Son zamanların modası artık bu: Masalsı, görkemli bir şekilde doğum yapmak!

Çünkü günümüzde böyle; doğum fotoğrafçıları tutuluyor, masalsı fotoğraflar çekiliyor. İçinden en güzel olanlar seçiliyor ve sosyal medyada "mucize" paylaşılıyor.

Sanırsınız ki bebekler bir ışık huzmesiyle pırıltılar içinden ortaya çıkıyor...

Kadınlar ise sanki dakikalar önce içinden insan çıkarmamış gibi bakımlı, güzel ve rahat...

Amanda Bacon ise elini taşın altına koydu ve doğum yapmanın böylesine romantikleştirilmesine karşı pür gerçeklikle kendi doğum tecrübesini gösterdi.

Amanda 2 çocuk annesi bir kadın. Çocuklarını çok seviyor, ikisini de isteyerek doğurdu. Lakin doğumun böylesine romantikleştirilmesini, anneliğin kutsal bir mertebe gibi görülmesini saçma buluyor; bunun kadınları zaafları, yorgunlukları, insani fonksiyonları olmayan sonsuz fedakar ve her an zerafet dolu-kısacası gerçek dışı bir karaktermiş gibi gösterdiğini düşünüyor.

"Sansürsüz Annelik: Anneliğin o sosyal medyada gördüğünüz saçmalıklarla uzaktan yakından alakası yok!"

"Ev yapımı kurabiyeler, şirin tasarımlar, birbirine uyumlu kıyafetlerle piknikler... Bunların hiçbiri değil!"

"Annelik, gözleri şaşı eden bir uykusuzluk hali, kahve içmeden ayakta kalmaya çalışmak, vücut dışkısı bulaşmış vücudunda yemek yapabilecek kadar yağlanmış saçlar"

"... ve durup durup 'ayy yerim seni' ve 'yaa çok tatlısın' çığlıklarının, aniden ağlamaların ve taşıması zor bir kalbin karışımı... Tüm bu zorlukların karşılığında bu güzellikleri alıyorsunuz. Adil bir takas, ha?"

"Sansürsüz Annelik: Bu fotoğrafı paylaşıyorum çünkü gerçek bu! Annelik bu!"

"Annelik vahşiliğin, ilkelliğin, pisliğin ve komikliğin tam anlamıyla bir karışımı! Bir bebek sahibi olmak kesinlikle çok güzel bir duygu. Fakat doğum sonrası döneminin gerçekleri asla konuşulmuyor. Asla da fotoğraflanmıyor."

"Bazı insanlar bu fotoğrafımı rahatsız edici bulabilirler."

"Neden? Gerçekten anlamıyorum. Muhtemelen bu gerçeklik detaylarından haberdar olmadıkları için... İnsanlara çocuk doğurmanın her dönemini, her tarafını öğretmeli, eğitmeli ve güçlendirmeliyiz; evet böyle taraflarını bile!"

"Bunu yaparken de mizah anlayışımızı kaybetmemeliyiz."

"Bu dünyadaki hiçbir şey, ıslak vıcık vıcık bir bebek ve dev bir yetişkin bezi gibi 'Anneliğe Hoşgeldin!' diyemez."

Amanda'nın bu cesur, eğlenceli ve gerçekçi paylaşımına pek çok olumlu tepki geldi.

Zira bütün kadınlar bu konuşulmayan deneyimi çok iyi biliyorlardı! Yalnız olmadıklarını hissettiler.

Herkes peri masalı yaşıyormuş gibi görünürken, kendilerinin bu tarz zorluklarla ve yeterince "prenses" olmayan detaylarla uğraştıklarını sanan kadınlar, Amanda'ya teşekkür ettiler. Paylaşımları binlerce beğeni aldı.

Amanda iki çocuğu ve kocasıyla çok mutlu! Doğumun her anını kabullenerek ve bu durumlarla eğlenerek günlerin tadını çıkarıyorlar.

Anneliğin çok güzel bir şey olduğunu; tüm bu korkutucu detaylarla beraber ve bu detaylara rağmen harika bir deneyim olduğunu sürekli vurguluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adsizimkardesvarmilan

yok öyle bir şey zorluklarının da gayet farkındayım

digidiplomat

Altına bez bağladığı hariç gayet özenilmiş fotolar. İki çocuklu kadının doğal hali beyaz dantel elbiseyse iyiymiş bu iş...

kahsens.

Vücudunda dışkı ile yemek yapmak doğal annelik değil, pasaklı ev hanımlığıdır. Hanım ablam kusura bakmasın da bizim analarımız böyle değil. Anadolu'nun bağrından gelen analarımıza vız gelir bunlar. ANALARIMIZ <3

graphicser

Sosyal medyanın zararları.

subarusever

yetişkin bezini neden taktığını anlayamadım? tuvalete gitmeye vaktim mi yok diyo yoksa daha spesifik bilmediğim bi durum mu var?

hayat-ask

evet doğum yapmadığın için bilemezsin 40 gün boyunca kanaman gelir bu duğumun ilk günleri şiddetli olur bu yüzden takılır

duygu-ucar

Doğum sonrası kanamalardan ötürü

mert-yoruklerli

kanama olduğu için

subarusever

teşşekkür ederim öğrenmiş oldum.

kadir-ceylan

bende altına sıçıyor diye düşünmüştüm. teşekkür ederim :D

hayat-ask

cevaba bakıp 2 dk boyunca güldüm :))

taylan-okur

mert hepsini anladım, sen neayak?

culog

Bir annenin doğum sonrası zorlukları oldugu kadar Bir babanın da eşine destek amaçlı bu zorlukları bilmesi bilgi edinmesi ve eşine destek olması açısından "o Mert'teki ayak"

taylan-okur

Mert'e bakınız sizce mert evli biri mi... (burada alaycı bir espri olacaktı ama ilham gelmedi)

Görüş Bildir