Doğum Sonrasında Kadın Bedeninde Meydana Gelen Bu Değişimleri Görünce Hamile Kalmadan Önce İki Kez Düşüneceksiniz!

-

Bu konuyla ilgili tecrübelerini bizimle paylaşabilecek olan var mı? 🤰

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/le...

Sizin de hamilelik ve doğum sürece hakkında kafanızda soru işaretleri var mı?

Bir dönem Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları, Jinekoloji ve Üreme Bilimleri Klinik Profesörü olan Mary Jane Minkin, buzzfeed'in kadın bedenleri ve doğum hakkındaki sorularını yanıtladı. İşte birbirinden ilginç o değişimler...

1. Hamilelik sırasında karın büyürken sol ve sağ karın kaslarınız arasındaki boşluk, diyastasis recti denilen bir durum nedeniyle genişleyebilir.

Bu doğum sonrası meydana gelebilecek yaygın bir durumdur. Fakat endişelenmeye gerek yok çünkü ameliyatla düzeltilmesi mümkün.

2. Varisli damarlar, özellikle vulvada, hamilelikten sonra oldukça yaygın görülen bir durumdur.

3. Bölgesel olarak kilo alan bir yapınız varsa, hamilelik sırasında beklediğinizden farklı bölgelerinizden kilo alabilirsiniz. Aynı şekilde kilo verme eğiliminizde de değişiklikler meydana gelebilir.

4. Hamilelikten sonra sebepsiz yere, aşırı derecede terleyebilirsiniz. Bu hamilelik sonrasında düşen hormon seviyelerinizle ilgilidir. Doktor Minkin bu durumu kısa süreli bir menopoza benzetiyor.

5. Göğüsleriniz, emzirme döneminde büyük gözükürken, hamilelikten sonra küçülme eğiliminde olabilir. Aynı şekilde asimetriler de meydana gelebilir.

Doktor Minkin; "Bunun olduğunu biliyoruz ancak neden gerçekleştiğinin fizyolojisini bilmiyoruz." diyor ve bu durumun emzirseniz de emzirmeseniz de meydana gelebileceğini de belirtiyor.

6. Hamilelik sırasında ayaklarınız daha da büyüyecek ve muhtemelen daha sonra da büyük kalacaktır.

Hamilelikte ayak büyümesi ödemle ilgili de olabilir hormonal bir durum sebebiyle de. Durum ödem ile ilgiliyse bir süre sonra geçecektir.

7. Doğumdan sonra saçınızın renk veya dokusu değişebilir. Normalden çok daha fazla dökülebilir. Bu durum normaldir fakat rahatsız edici boyutlara ulaşırsa bir dermatologdan yardım alabilirsiniz.

8. Cildiniz ve meme uçlarınız hamilelik sırasında koyulaşabilir ve daha sonra koyu kalabilir. Bu durum doğum sonrasında da meydana gelebilir.

9. Cildiniz hamilelikten sonra güneşe karşı daha hassas olabilir. Hamilelikten önce hiç güneş yanığı olmayan biri güneşten kısa sürede zarar görebilir.

10. Çatlaklarınız hamilelikten sonra renk değiştirebilir.

View this post on Instagram

Great morning ✨✨✨. . . Sipping on some tea to wake me up for some much needed energy!! My tea is amazing. It speeds up metabolism and it helps burn 🔥 80-100calories as well as giving you that extra boost you need for energy. I love my tea it comes in many different flavors this one is peach 🍑 yum 😋! . . Btw lately women have been asking me how did I get rid of my stretch marks? I laugh 😂 because I didn’t know my stretch marks weren’t noticeable because I see these things all day everyday. Have they gotten lighter? Yes they have and they keep getting lighter since my skin is shrinking back to its normal size. I guess it isn’t as noticeable because I’m going through postpartum weight loss so instead of the skin expanding it’s deflating back.. I hope that makes sense. PLUS my nutrition is on POINT and I NEVER SKIP A BEAT! In addition, I take Herbalife collagen beauty booster (which promotes collagen in the skin, helps with hair skin and nails, also helps with the tightening of the skin) and a tablet from called aminogen (it helps break down protein and helps tightening of the skin) everyday which also helps me. . . If you would like some help with lose skin and weight loss ask me how or fill out the form in my bio! #conqueritallfitcouple #giannispostpartumjourney #postpartumweightloss #postpartumbody #postpartumbelly #postpartum #stretchmarks #flatstomach #weightloss #motivation

A post shared by Gianni Taylor🍀 Watch My Story (@conqueritallfitcouple) on

11. Doğum sonrası göğüsleriniz çok ağrılı olacaktır.

View this post on Instagram

Post partum ovulation: I know we are all different, and the return of our joyous cycles can be fairly imminent for some or very much delayed for others. My body has been varied, though I expect it was predictable that the demand of breastfeeding twins would delay my cycle’s return for 18 months compared to the 8 months I waited after my first baby. Breastfeeding tends to raise certain hormones and lower others, so during those initial months where supply is being established and leaps & spurts contended with, it is common to experience a period of time (excuse the pun) without our monthly friend. It’s just as you start to get some sleep, or distraction during the day creeps to a few hours in between breastfeeds, that this enables our body to say ‘hey, you’ve got time on your hands... here’s something else to deal with’... and there you have it ... ovulation! I couldn’t honestly tell you when I’d have ovulated pre children. Never felt a thing. But post partum ovulation has been a whole new ball game. I’ve taken pregnancy tests where my body has felt so pained like in latter stages, doubled over in pain, my nipples are sore ... to why point where breastfeeding is only bearable with the flipple technique in full use, and generally feeling stroppy and tired (ok ... MORE stroppy and tired than usual). The actual period which follows about 2 weeks later has been a smooth ride (bar the first!) ... so what’s going on? Why is ovulation more hard core now? I’m looking into nutritional factors so I can best prepare myself for the rollercoaster. My last cycle (the forth one since the twins) was 28 days compared to the previous 35-41, so at least I know where I stand now, and can hopefully plot to avoid some of these delightful symptoms. In the meantime, I keep running, strapping the ladies back with firm support and breastpads for comfort during the ‘sensitive’ days’...the joys of being a woman! #postpartum #postpartumbody #postpartumovulation #ovulation #sorebody #sorenipples #thereturnoftheperiod #nomorebabies #soreboobs #flippletechnique #exageratedlatch #breastfeeding #breastfeedingtwins #breastfeedingfour #naturaltermweaning #beingawoman #mumlife #ourbodie

A post shared by OneJourney By Lilli (@onejourneyparenting) on

Doktor Minkin, doğum sonrasında 2 sütyen takılmasını öneriyor. Emzirmeyi kestiğinizde ağrının geçeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha da şiddetlenecektir.

12. Hamilelik sırasında ve sonrasında biraz fazla işeme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bu durumu hepiniz duymuşsunuzdur. Hamilelik sırasında büyüyen bebeğin mesane duvarına baskı yapmasından meydana gelebileceği gibi bazı hormonal durumlar sebebiyle de meydana gelebilir. Doktor Minkin bunu önlemek için 'Kegel egzersizlerini' öneriyor.

Peki sizce babaların bedeninde hiçbir değişiklik olmuyor mu?

Yeni Baba Olanların Bedenlerinde ve Beyinlerinde Nasıl Değişiklikler Olduğunu Biliyor muydunuz? - onedio.com
Yeni Baba Olanların Bedenlerinde ve Beyinlerinde Nasıl Değişiklikler Olduğunu Biliyor muydunuz? - onedio.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Kafasını karıştırmayın o zaman hamile kalmak isteyenlerin...

gumboll

onedio editörü yine herkesi coşturuyor

Gizli Kullanıcı

annelik zor yaa,saygı duyuyorum.ilk 3 çok korkunç.hele o varisli bacak,çatlaklar..1deki de korku filmindeki canavar doguracak kadın gibi😮

coldhearted

Kişi kendisiyle ilgilenmez ve sağlığına dikkat etmezse bunların olması gayet normal. Sen spor yaptın da kilo mu veremedin? Düzenli ve sağlıklı beslendin de yağların mı erimedi? Hareket ettin de ağrıların mı azalmadı? Yürüyüş yaptın da selülitlerin mi yok olmadı? Genetik, ırsi sorunları vardır orası ayrı ama her rahatsızlığı da "doğuma" bağlamak saçma. Bütün gün otur hareket yok, sağlıksız beslen ondan sonra "Vücudum istediğim formda değil" eh olmasın bir zahmet.

hipergrafi

Doğumdan sonra bakımı tüm vaktini isteyen bir varlık giriyor hayatına. Yani yeni doğum yapmış, bir kaç saatte bir emzirmesi gereken bir anne için çok büyük lüks spor ve yürüyüş yapmak

coldhearted

Kendi bakımına doğumdan önceki gibi özen gösteren tanıdığım insanlar var ve bu insanlar ultra lüks içinde de yaşamıyorlar + 1'den fazla çocuk sahibi olanlar da var aralarında. "hayatıma şu girdi, bu geldi" bence bu işin biraz bahanesi. Bu hayatta sadece ölümün çaresi yok bunun dışında her şeyin çözümü var önemli olan onu 'istemek'. Bahanelerin arkasına saklanmak ziyadesiyle basit ve kolay. Tabii siz bu şekilde düşünüyor olabilirsiniz saygı duyarım, ben biraz daha farklı bakıyorum sadece. Saygılar.

pembe_pati

Ben saç dökülmesi ve göğüste ağrı dışında diğerlerini yaşamadım herkes bunları yaıycak diye bişey yok fazla abartmışsın editör

Görüş Bildir