Görüş Bildir
Haberler
Dizi Setindeki Cinsel Saldırı Davasında Sanık Avukatından Skandal Savunma

etiket Dizi Setindeki Cinsel Saldırı Davasında Sanık Avukatından Skandal Savunma

Oyuncu Elit İşcan’a yönelik cinsel saldırı davasının önceki günkü karar duruşmasına Efecan Şenolsun’un avukatı Nail Gönenli’nin savunması damga vurdu. Cinsiyetçi ifadeler kullandığı iddia edilen avukat Gönenli yoğun tepki çekti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hürriyet'ten Ece Çelik'in aktardığı bilgiye göre, oyuncu Elit İşcan’a yönelik cinsel saldırıda bulunarak hakaret ve küfür ettiği iddiasıyla 17 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılanan oyuncu Efecan Şenolsun davasında avukat Nail Gönenli’nin yaptığı savunma tepki çekti. 

Mahkeme tutanaklarına göre, Gönenli savunması sırasında, İşcan ile Şenolsun’un dizi setinde yan yana çekilmiş fotoğraflarını mahkemeye göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Dosyada sunmuş olduğumuz fotoğrafta müvekkil ile katılanın sette nasıl bir samimiyette çalıştığı net bir şekilde ortaya konmuştur. Örneğin avukatlık mesleğinde bir bayan avukat ile bir erkek avukatın sarmaş dolaş sarılarak fotoğraf çekilmesi toplum içerisinde yadırganabilir ancak oyunculuk mesleğinde her türlü samimiyet hareketi gerek fotoğraf gerekse sahne çekimlerinde sunduğumuz fotoğraftaki samimiyet hali ile çekilen kayıtlar yadırganmamaktadır.”

"Duruşmada bir erkeklik şov izledik"

"Duruşmada bir erkeklik şov izledik"

Efe Şenolsun beraat kararı sonrası ağlamıştı 

Elit İşcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu ise Gönenli’nin mahkemede yaptığı savunmanın tutanağa geçmeyen bölümleri olduğunu ve burada cinsiyetçi söylemlerin yer aldığını anlattı. Eyüboğlu, şunları söyledi: 

“Dünkü duruşmada 4 avukat olarak hazır bulunduk. Yanımızda müvekkilimiz Elit İşcan vardı. Avukat Nail Gönenli, savunmasını dizi setlerinde kadınlarla erkeklerin ne kadar samimi olduğu, sürekli birbirine dokunduğu, sarılıp öptüğü, dolayısıyla bu davadaki sarılma ve öpme teşebbüsü gibi eylemlerin normal olduğu üzerine kurdu. Bu savunmayı yaparken olabilecek en cinsiyetçi örnekleri kullandı. ‘Afedersiniz öpüşme sahnesi çekiyorlar, afedersiniz başka sahneler de var, daha geçen gün beraber duş alma sahnesi çektiler’ gibi örnekler verdi.

Yine avukatlarla kıyaslama yaptığı bir bölümde ‘Bir bayan meslektaşım benim kucağıma oturamaz ama bu sektörde böyle şeyler oluyor’ gibi sözler sarf etti. Biz bunlarla ilgili tutanak tuttuk ancak mahkeme kayıtlarına çok detaylı konuşmalar geçmiyor. Sonuç olarak verdiği mesaj, dizi setleri kadınlar ve erkeklerin birbirine dokunduğu, öptüğü, bunların çok olağan olduğu yerler, Elit İşcan da böyle bir kişi oldu. Kendisinin erkek şiddeti gibi, kadınların hayır demesinin hayır anlamına geldiği gibi önemli konuları daha önce duymadığı açık.

Biz duruşmada bir erkeklik şov izledik. Elit’i itibarsızlaştırmaya ve setlerde çalışan tüm kadınları aşağılayan bu davayı sahiplenen ve dayanışma gösteren herkese yönelik saldırgan, cinsiyetçi hedef alan bir söylem dinledik.”

"Sözlerim çarpıtıldı"

"Sözlerim çarpıtıldı"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Nail Gönenli ise gelen eleştirilere şöyle yanıt verdi:

“Biz dava başından bu yana mahkemeyi etkilememek adına sessiz kaldık. Elimizdeki fotoğrafları basına değil mahkemeye sunmayı tercih ettik. Sözlerimin çarptırıldığını düşünüyorum. Bu fotoğrafları sunarken de oyunculuk mesleğinin doğasından bahsettim. Bu iki insan sette yakın arkadaşlar. Dizide abi kardeşi oynuyorlar, birlikte gerektiğinde 15 saat geçiriyorlar. Belli bir samimiyetleri var. Bu samimiyetin ardından bir küslük yaşanıyor. Meslek dostluk kurmaya çok elverişli. Aralarındaki temasın cinsel bir niyet taşıdığını söylemek çok kötü niyetli.

 Mahkeme sırasında Efecan dizi sırasında sevişme sahnesinin olduğu partneriyle bile böyle bir şey yaşamadığını söyledi. ‘Sahnem ne gerektirirse yaparım, dışarıda insanlarla mesafeliyim. Öyle bir insan olsam diğer meslektaşlarımla da sorun yaşardım’ dedi. Ben de bu meslekte yönetmenin sevişme sahnesi ya da öpüşme sahnesi çekebildiğini, oyunculuğun daha fiziksel temasa yatkın bir meslek olduğunu ifade ettim. Suçlandığımız gibi oyuncularda mesleki bir dejenerasyon olduğundan bahsetmedim. İki insanın samimiyetinden kaynaklı bir temasın cinsel arzuyla birleştirilmesinin doğru olmadığını anlattım.”

"Meze yaptırmayız"

"Meze yaptırmayız"

Elit İşcan

Kadın örgütlerinin çoğu avukat Nail Gönenli’nin sözlerine tepki gösterirken, pek çok oyuncunun, yapımcının yönetmenin yer aldığı Susma Bitsin Platformu da bir açıklama yayınlayarak “Mesleklerimizi erkek dilinize meze yapmanıza izin vermeyeceğiz” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
226
26
21
15
13
7
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
sensizsinema

Bu nasıl savunma? Her şeyi geçtim senin kız kardeşin de ünlü bir oyuncu, hatta senden daha ünlü. Bu terbiyesiz savunma yapılırken bu lafların kardeşine de do... Devamını Gör

Turgut Özben

Bu ikisini de tanımam etmem ama neden kadınların ortaya attığı bir iddia olunca erkek hemen suçlu oluyor? Yorumlarda hep kadın kesin doğru söylüyormuşta erke... Devamını Gör

Turgut Özben

Bir de saçma sapan duyar kasıp duruyorlar. Erkek en ufak bişey dediği zaman cinsiyetçilik yapmış oluyor ama kadın örgütleri ''Mesleklerimizi '''''erkek dilin... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Dizilerde dövmeli, tecavüzlü, kan akıtmalı, adam kaçırmalı, silahla vurmalı, bıçakla kesmeli sahneler de çekiliyor - affedersiniz- o zaman bu meslek bunlara ... Devamını Gör