Diyarbakır Valiliği Sur ve Silvan'a Kayyumu Yalanladı

 > -

Haber ajansları Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçe belediyelerine Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Valilik tarafından kayyum atandığını duyurdu. Ancak Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada "Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu aşamada yapılan bir kayyum ataması bulunmamaktadır." denildi.

Diyarbakır Valiliği’nin yazılı açıklamasında, “08.09.2016 Perşembe günü, birçok basın kuruluşunda Sur ve Silvan ilçelerimizde belediye başkanlığına kayyum atandığı yönünde haberlere yer verilmiştir. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu aşamada yapılan bir kayyum ataması bulunmamaktadır. Kayyum ataması yapıldığı takdirde açıklamada bulunulacaktır” denildi.

Anadolu Ajansı ve DHA, Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerinin belediyelerine kayyum atandığı haberini geçmişti. 

Merkez Sur ve Silvan ilçe belediyelerine Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Valilikçe kayyum ataması yapıldığı duyurulmuştu. Kayyum olarak belediyelere, ilçelerde görev yapan kaymakamların atandığı belirtilirken, 9 il genel meclis üyelerinin yerine de yeni atamaların yapılacağının öğrenildiği ifade edilmişti.

672 sayılı KHK ile valilere yetki verilmişti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL’le birlikte yürürlüğe giren 672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de “Belediye ve bağlı idarelerin terör veya şiddet olaylarına dolaylı ya da doğrudan destek sağladığı gerekçesiyle valilik tarafından belediye veya bağlı idare taşınırlarına, bölgenin en büyük mülki idare amiri tarafından el konulabilecek” deniliyordu.

Ajanslar ve Diyarbakır Valiliği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 Temmuz2016DarbeDiyarbakırOlağanüstü HalTerör
Görüş Bildir