Diyanet İşleri Başkanı Görmez: '18 Hacımızdan Henüz Haber Alınamadı'

 > -

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mina'daki izdihama ilişkin "2 seyahat acentamızın hacıları aynı saatlerde orada olmuş ve henüz 18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır" dedi. Görmez'in açıklamasının ardından Anadolu Ajansı 18 kişiden 4'üyle iletişim kurulduğunu duyurdu.

Görmez'in açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Mehmet Görmez, Mina'daki izdihama ilişkin yaptığı açıklamada, başkanlığın şemsiyesi altında giden hacılardan herhangi birinin üzücü hadisenin yaşandığı saatte o bölgede olmadıklarını belirterek, "Ancak buna rağmen 2 seyahat acentamızın hacıları, aynı saatte bu hadise içerisinde olmuş ve bu kardeşlerimizden, henüz bazılarından haber alınamıştır. Her iki seyahat acentamızın her birisinden toplam 18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır" dedi.

"Öyle anlaşılıyor ki Müslümanların bu konu üzerinde çok durması gerekiyor. Elbette olayın vuku bulma şekli hakkında bilgi sahibi değiliz. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, her şeyden önce orada ciddi bir yönetim sorunu var. O insanların sevk ve idaresinden sorumlu olan yöneticilerin, oradaki görevlilerin sevk ve idarede ciddi ihmalleri olduğu anlaşılıyor" ifadelerini kullanan Görmez, "Bütün İslam dünyasının, İslam İşbirliği Teşkilatı'nın 'bu ibadeti daha güvenli nası yapabiliriz', Hac ibadetinin güvenliği konusunda bir uluslararası konferans toplayarak, bir toplantıya bütün İslam dünyasını davet ederek, yıllardır bu ibadette bize yardımcı olan ve gerçekten de bu ibadetin kolaylaştırılması için de çok büyük emek sarfeden Suudi Arabistan'daki kardeşlerimize nasıl yardımcı olabileceğimizi yeniden ele alma zarureti hasıl olmuştur" şeklinde konuştu.

4 hacı ile iletişim sağlandı

Anadolu Ajansı, Mina'daki izdiham nedeniyle kendilerine ulaşılamayan 18 kişiden 4'üyle iletişim kurulduğunu bildirildi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir