Dissler, Çalıntı Şarkılar, Yeni İsimler, Kazançlar... 2019 Yılında Rap Dünyasında 'Neler Olmuş Neler' Diyeceğiniz Olayları Derledik!

-
Abone ol

Dissler, yeni albümler, atışmalar, küfürler, yeni sesler... Daha neler neler. Rap camiası bu yılı epey hareketli geçirmiş.

1. İlk önce fitili ateşleyerek ortalığı çorba yapan Norm Ender'in vakalarından başlayalım. Bildiğiniz gibi kendisi "Mekanın Sahibi" isimli bir parça yayınlayarak Ezhel, Ben Fero ve Khontkar gibi popüler isimlere diss atmıştı.

Norm Ender'i birçok insan bu parçayla tanısa da aslında onun da geçmişi Ceza, Sagopa gibi çok eskiye dayanıyor. Bir dönem ortalıkta gözükmeyen rapçi "Mekanın Sahibi" isimli parçasıyla bir giriş yaptı piyasaya aman Allah!

Norm Ender Yeni Çıkan Parçası 'Mekanın Sahibi' ile Bütün Rapçilere Diss Atınca Rap Camiası Fena Halde Karıştı! - onedio.com
Norm Ender Yeni Çıkan Parçası 'Mekanın Sahibi' ile Bütün Rapçilere Diss Atınca Rap Camiası Fena Halde Karıştı! - onedio.com

2. Diss işleri karşılık vermeden olur mu? Olmaz! Haliyle Ezhel de "Mekanın Sahibi" isimli parçasıyla önüne gelene diss atan Normal Ender'e "Lolo" isimli parçasıyla bir güzel cevap vermişti.

Fitil Ateşlendi! Yeni Parçası 'Mekanın Sahibi' ile Rapçilere Sataşan Norm Ender'e Ezhel'den 'Lolo' İsimli Diss Gecikmedi - onedio.com
Fitil Ateşlendi! Yeni Parçası 'Mekanın Sahibi' ile Rapçilere Sataşan Norm Ender'e Ezhel'den 'Lolo' İsimli Diss Gecikmedi - onedio.com

3. Norm Ender de bomba biter mi bitmez! Khontkar Twitter hesabı üzerinden "Mekanın Sahibi" isimli parçanın çalıntı olduğunu iddia etmişti.

Şarkının melodisinin Yung Slatt & B Stakk Feat Peewee Longway'in 'Work My Move' adlı parçasına benzediği ileri sürülmüştü.

Şarkının melodisinin kendisine ait olduğunu iddia eden Young Slatt, sosyal medya hesabından Norm Ender'i etiketleyerek, "beat'imi çaldı" ifadelerini de kullanmıştı.

4. Khontkar'ın çalıntı iddiaları bununla da sınırlı değildi tabii. Khontkar Norm Ender'in Sagopa Kajmer'den flow çaldığını da söylemişti.

Detaylı bilgi için tık tık

5. Ve ve ve tüm bu iddiaların ardından şarkı Spotify tarafından kaldırılmıştı ancak kısa süre sonra platforma şarkı geri yüklenmişti.

Detaylı bilgi için tık tık 1

Detaylı bilgi için tık tık 2

6. Reymen de sahte tıklanma iddialarıyla gündemdeydi. Ela isimli şarkısının 1 günde 17 milyon izlenmeye ulaşması bu sayının sahte olduğuna dair tartışmalara neden olmuştu.

Bu tartışmaya Demet Akalın ve Işın Karaca gibi isimler de dahil olmuştu 

Detaylar için tık tık

7. İçeriğin yarısına geldik Norm Ender bitmedi hala! Rapçilerlerden sıkılmış olacak ki Demet Akalın'a sarmıştı. Ben Fero'nun klibinde Akalın'ın yer almasıyla ilgili "biz o popçuya bir şey kazandırmış oluyoruz. Bu yemi yutmayın. Yani bu işin ekmeğini yiyen Ben Fero değil, Demet Akalın.” demişti.

Atar gider kraliçesi Demet Akalın da kendisine kapak niteliğinde bir cevap vermişti. Meğerse Norm Ender, 2017 yılında Kezban isimli parçasında Demet Akalın'ın ismini kullanmış. 😂

Detaylı bilgi için tık tık

8. Kızmayın hemen başka bir mevzuya geçiyorum. Camiada deprem etkisi yaratan Şamil Oymak olayı vardı bir de hatırlarsınız. Şamil, Kadıköy Acil'in kurucularından Selo hakkında birçok iddia ortaya atmıştı.

Bu açıklamaların ardından ailesinin evinde açtığı canlı yayın nedeniyle de herkesi şoke etmişti. Kendisine kimyasal bir madde verildiğini söylemişti. Canlı yayın sırasında gelen sağlık görevlileri tarafından hastaneye götürülüp tedavi altına alınmıştı.

Detaylı bilgi için tık tık

9. Geçtiğimiz senelerde eski rapçiler Sagopa ve Kolera da boşanmıştı ve biz çok şaşırmıştık. Boşandıktan aylar sonra Kolera, Sagopa Kajmer'den şiddet gördüğünü, kemiklerinin kırıldığını iddia etmiş, koruma talebinde bulunmuştu.

Detaylı bilgi için tık tık

10. Biraz da üretimden konuşalım değil mi? Ceza, Killa Hakan, Ben Fero ve Ezhel hepimizi heyecanlandıran "Fight Kulüp" isimli ortak çalışmalarını yayınlamıştı.

Detaylı bilgi için tık tık

11. Bu ortak çalışma herkesi sevindirmişti fakat ne yazık ki hiç beklenmedik bir durum yaşanmıştı. Şarkı, YouTube'da 1,3 milyon dislike alarak en çok dislike alan videolar arasına girmişti.

Detaylı bilgi için tık tık

12. Bakın evin yaramaz çocuğu gibi yine rahat durmadı Norm Ender! Fight Kulüp parçasının kendisine yazıldığını söylemişti ve Killa Hakan'dan da "Sen Korkarsın, İt Gibi Titrersin" gibi laflar yemişti.

Detayları öğrenmek için tık tık

13. Ortak parçalar bununla sınırlı değildi elbette. Şanışer ve beraberindeki 17 rapçi "Susamam" isimli şarkının video klibini yayınlamıştı. Parça beklenenden çok ses getirmişti.

14 dakika süren parça, toplumsal olaylara dikkat çekmişti.

Detaylı bilgi için tık tık

14. Susamam isimli parçada yer alan rapçiler hakkında da suç duyurusunda bulunulmuştu. Bu suç duyurusunun öğrenilmesiyle birlikte şarkıda #Gurbet etiketiyle yer alan Defkhan da projeden ayrıldığını duyurmuştu.

Parçanın kazandığı siyasi ivme nedeniyle böyle bir karar aldığını açıklamıştı.

15. Gelelim Ezhel'e! Bu yıl onun için ürettiği bir yıl oldu açıkcası. Her yaptığı çalışma da sevilmişti. Gurbetçi rapçi Murda ile yaptığı Aya ve Boynumdaki Chain isimli parçalar resmen fırtınalar estirmişti.

16. Yine bir gurbetçi isim olan Ufo361'le yaptığı "Wir sind Kral" ve "YKKE" isimli parçaların dillere pelesenk olmasının ardından bu ikili "Lights Out" isimli ortak bir albüm yapmıştı.

Detaylı bilgi için tık tık

17. Aaa ayrıca Ezhel'in o meşhur konseri var tabii. Ezhel, Volkswagen Arena'da uzun bir aradan sonra 7 bine yakın seveniyle buluşmuştu. Rapçiye Murda da eşlik etmişti. Muhteşem ötesi bir konser olmuştu.

Detaylı bilgi için tık tık

18. Bir de "Bana, Sana, Bize Bi’ Şey Olabilir." diyen genç bir rapçimiz de bu yıl popülerleşen isimler arasındaydı. Onun da fazlasıyla dinleyicisi var. YouTube'da milyonlar dinleniyor kendisi.

Adana'da çektiği "Olabilir" isimli parçasının klibiyle patladı gitti.

19. Hazır yeni isimlerden bahsetmişken Ece Seçkin'in arabasında söylediği rap parçasının asıl sahibi Rozz Kalliope'den de bahsedelim. Kendini açıkcası ben önceden de dinliyordum. Farklı dillerde rap parçaları var. O da bu sene çıkış yakalayan daha da yükselecek isimlerden biri.

Ece Seçkin'in videosu patlayınca ikili şarkıyı yeniden kaydetmişti ve üstüne de "Benjamis 3" ismini verdikleri parçaya Danla Bilic'in de olduğu klip çekmişti. 

Benjamis 3 klibini buradan izleyebilirsiniz. 

20. Eğlenceli YouTube videolarıyla tanıdığımız YouTuber Berkcan Güven de bu yıl rap camiasına dalanlar arasındaydı. Aleyna Tilki'nin de yer aldığı "Yeniden" isimli parçasına çektiği klibi milyonlarca izlenmeye ulaşmıştı.

Ardından "YouTube benim işim!" parçasını da yayınlamıştı. Her iki parça da sevilmişti. 

Şarkıları buradan ve buradan dinleyebilirsiniz. 

21. Efendim, kavga dövüş, diss vs hepsinden bahsettik şimdi de "Bu rapçiler ne kadar kazanıyor acaba? sorusunun cevabını da size verelim. Konser ve reklam ücretlerini öğrenmek için sizi içeriğimize davet edelim.

En Çok Onlar Kazanıyor! Rap Müziğinin Yıldızlarının Konser ve Reklam İçin Talep Ettikleri Ücretler 'Nereden Nereye' Dedirtecek - onedio.com
En Çok Onlar Kazanıyor! Rap Müziğinin Yıldızlarının Konser ve Reklam İçin Talep Ettikleri Ücretler 'Nereden Nereye' Dedirtecek - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
almakay

Rap dinlemem ama haberi görünce geldim hemen. Dedikoduya dayanamam.

gumboll

ezhell lolo şarkısını yaptığında norm daha diss atmamıştı yalnız lolo norm endere diss değil.

eren-akbas3

Aynen Lolo Ezhelin envanterinde tuttuğu bir stok şarkıydı zaten.

evrim-kir

Popçulara laf atıyorlar ama; rapçiler de az değil... Popçuların, bir kısmını tenzih edeceğim gibi, rapçilerin de bir kısmını tenzih ediyorum ama; gündeme gelmek için, sansasyon yaratmak için, flow çalmalar, küfürler etmeler, el hareketleri yapmalar, zekice yapılmamış diss şarkıları... Bana Demet Akalın - Hande Yener kavgaları kadar anlamsız geliyor... Aptallık ne diyeyim.

hellxy

Şimdi belli bir kısmı (+17 üzerini soyutlayarak) söylüyorum. Popüler olan veya olacak olan şarkı için gerekli belli doneler var. Mesela enes batur denen sokuk ile orkun ışıtmak da bi klip çekse izlenir. ama kitle belli. Şimdi hadise ile aleyna tilki bi klip çekse onların kitlesi daha farklı. Önemli olan o senkronu bulmaları. e tabi bunlarda farkında yani gerizekalı değiller. Belli bir yaş üzerindeki kişiler Aleyna tilki ilk çıktığında Allahım şebo dediler. Allahım ne güzel Türkü söylüyor dediler. Tabi bunu söyleyen tayfa 1-3milyonsa onları mı dikkate alacak yoksa 10-15milyon-milyar vıcık vıcık ergenleri mi? Ülkemizdeki ergenler sayesinde çok para kaldırıyorlar :) Eğer ilahi bir güç varsa hiç birini affetmeyeceğim. Edit: youtuber değilim.

Görüş Bildir