Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dışişleri'nden Tayland'a Kınama

Anasayfa > Gündem

Dışişleri Bakanlığı, Tayland hükümetinin gözaltındaki 115 Uygur'u Çin'e göndermesini kınadı.

Türk Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında '115 Uygur Türkü soydaşımızın kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz' denildi.

İstanbul'daki Tayland Fahri Konsolosluğu'na dün 200 kişilik bir grup bu nedenle saldırmıştı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

'Geri göndermeme ilkesi, 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statülerine İlişkin Sözleşme ile 1984 tarihli İşkence ve Diğer Zalimane, Gayri İnsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme'de açıkça düzenlenen, yalnızca mülteci veya benzeri statüdeki kişiler için değil sınırdışı veya iade edilme gibi zorla geri gönderme hallerinde de yaşam hakkı ihlali veya işkence görme riski olan herkes için geçerli temel bir uluslararası hukuk ilkesidir.

Tayland ve ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde yaptığımız müteaddit girişimlere rağmen, Tayland Hükümeti'nin uluslararası insani hukuka da aykırı bu davranışını kınıyoruz.

Soydaşlarımızın akıbeti, ülkemizce ve uluslararası toplum tarafından yakınen ve dikkatle izlenmeye devam edilecektir.'

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

kınamadığımız ülkeler:burkina faso,cibuti,dominik,tayvan.az kaldı herkesi kınayacağız.

Üye_Bükücü

ne yapacaktı horra savaşmı ilan edecekti bu ülkede savaş olrusa başka ülkeye kaçarım diyen o.ç ler mevcutken ne yapılmasını bekliyorsunki

onedemiyoki

Oooooo dış işleri çalışıyor. !