Görüş Bildir
Haberler
Dışişleri: Maliki'nin Hezeyanları Ciddiye Alınamaz

Dışişleri: Maliki'nin Hezeyanları Ciddiye Alınamaz

Onedio Medya
18.08.2015 - 23:04
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Musul'un IŞİD tarafından ele geçirilmesinin 'Ankara'nın komplosu' olduğunu söyleyen eski Irak Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el Maliki'ye Ankara, sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Maliki'nin 'akıl dışı' olarak nitelendirdiği sözlerinin ciddiye alınacak bir yönü olmadığını ifade ederken 'Irak'ın üçte birinin DEAŞ (IŞİD) tarafından ele geçirilmesi, on binlerce kişinin ölümü ve milyonlarcasının da evsiz kalmasında büyük rolü bulunan Maliki'nin suçluluk duygusu içindeki hezeyanlarının ciddiye alınması söz konusu dahi olamaz' dedi.

Irak'ın Ankara Büyükelçisi bugün Türk Dışişleri Bakanlığı'na davet edilirken Irak Ulusal Meclisi tarafından kabul edilen raporda Türkiye'nin Musul Başkonsolosu'na yönelik ifadelerin şiddetle protesto edildiği büyükelçiye iletildi.

Maliki, bugün İran'ın başkenti Tahran'da bir konferansta yaptığı konuşmada IŞİD'in Musul'u ele geçirmesiyle ilgili 'Musul'da olan Ankara'da planlanan bir komploydu, daha sonra bu komplo Erbil'e taşındı' derken 'IŞİD ve El Kaide'nin en büyük destekçileri Türkiye ve Suudi Arabistan. Bu iki ülke olmasaydı IŞİD de var olmazdı. Avrupa kapıları Türkiye'nin yüzüne kapandığında Ankara, Osmanlı İmparatorluğu rüyasıyla Ortadoğu'ya yönelip Irak ve Suriye'de yayılmacı politikalar başlattı' ifadeleri kullandı.

Maliki, AK Parti yöneticilerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da Şiilere karşı bölgede yayılmacı ve fırkacı politikalar izlemekle suçladı.

'Ciddiye alınacak hiçbir yönü yok'

Maliki'nin gün içindeki açıklamasına Ankara'dan yanıt akşam saatlerinde geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bir soruya cevaben yaptığı açıklamada, 'Uyguladığı baskıcı, ayrımcı ve dışlayıcı politikalarla, Irak'ın bugün içinde bulunduğu kriz ortamının başmimarı olan eski Başbakan Maliki'nin, Tahran'daki bir konferansta yaptığı konuşmada ülkemizi DEAŞ'a destek olmakla itham eden akıl dışı sözlerinin ciddiye alınacak hiçbir yönü bulunmamaktadır' dedi.

Maliki'nin, Musul'un IŞİD tarafından ele geçirilmesi sırasında Başbakan olduğunu anımsatan Bilgiç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Emrindeki 70.000 kişilik Irak ordusu ve güvenlik güçlerinin, sayısı 1.500 olduğu ifade edilen DEAŞ'a bir gün içinde Musul'u teslim ederek kaçtığını, Musul'un kaybedilmesinin sorumluları arasında en ön sırada bu Zatın gösterildiğini bu vesileyle hatırlamakta fayda vardır. Türkiye'nin uluslararası koalisyonla birlikte DEAŞ'la mücadelesi ve bu çerçevede Irak'a siyasi, askeri ve insani mecralarda sunduğu giderek artan katkıları apaçık ortadayken, Irak'ın üçte birinin DEAŞ tarafından ele geçirilmesi, on binlerce kişinin ölümü ve milyonlarcasının da evsiz kalmasında büyük rolü bulunan Maliki'nin suçluluk duygusu içindeki hezeyanlarının ciddiye alınması sözkonusu dahi olamaz.'

'Görevi ihmal suçlaması'

Irak Ulusal Meclisi'nin Musul'un IŞİD'in eline geçmesiyle ilgili raporunda Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna da 'görevi ihmal' suçlaması yöneltilmişti. Raporda, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinde Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nun rolünün olup olmadığına dair soruşturma çağrısı yapılmıştı.

Bilgiç, Irak Ulusal Meclisi'nin raporuna ilişkin de 'Öte yandan, Musul'un DEAŞ'ın eline geçmesinin sorumlularına ilişkin olarak Irak Ulusal Meclisi Savunma ve Güvenlik Komisyonu tarafından hazırlanan ve Meclisin 17 Ağustos tarihli oturumunda kabul edilen raporda mesai arkadaşlarıyla birlikte 101 gün süreyle DEAŞ tarafından rehin tutulan Musul Başkonsolosumuza ilişkin olarak yeralan ifadelerin de kabul edilemez olduğu ve tarafımızdan şiddetle protesto edildiği, bugün Bakanlığımıza davet edilen Irak'ın Ankara Büyükelçisi'ne iletilmiştir' ifadelerine yer verdi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mehmet Cepik

Ya, ya dabiii dabiii... Mesela birisi bana cikip, konsolosun isid denen talan tecavüz ve cinayet sebekesinin elinde "esir" iken, nasil olup da " HIC BITMEYEN... Devamını Gör

Mehmet Cepik

Pekiii, sizin gibi "bosisleri" bakanligini kim ciddiye aliyor ki dünyada? Hayir, sizden baska alan yok diyecem ama siz bile kendi kendinizi ciddiye almiyorsu... Devamını Gör