Görüş Bildir
Haberler
'Dinozorlar Çifte Felaket Yaşamış Olabilir'

'Dinozorlar Çifte Felaket Yaşamış Olabilir'

Onedio Medya
02.10.2015 - 20:38 Son Güncelleme: 03.10.2015 - 10:46
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bilim adamları, dinozorların 66 milyon yıl önce dünya üzerinden silinmesine iki felaketin üst üste gelmesinin neden olduğunu ileri sürdü.

'Science Daily' dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, dinozorların yok olmasına neden olduğu sanılan dünyaya bir gök taşının çarpmasıyla Hindistan'daki volkanik patlamalar, aynı dönemde meydana geldi. 

California Üniversitesi'nden jeologlar, 66 milyon yıl önce dünyaya çarpan gök taşının etkisiyle Hindistan'daki volkanik patlamaların hız kazandığına ve bu iki felaketin dünya genelinde Richter ölçeğine göre 9 ve üzerinde depremlere yol açtığına dair kanıtlar buldu. 

Araştırmacılar, yüz binlerce yıl süren volkanik patlamalar ve yol açtığı depremlerin dinozorlar dahil pek çok kara ve deniz memelisinin dünya üzerinden silinip gitmesine neden olduğunu savundu.

Göktaşı etkisiyle volkanik patlamaların canlıların kitlesel yok oluşlarındaki rolü, bilim dünyasında 35 yıldır tartışılıyordu. Bazı bilim adamları volkanik patlamaların canlıların yok olmasında etkisi olmadığını iddia ederken, diğerleri de türlerin tükenmesine patlamaların yol açtığını ileri sürüyordu.

California Üniversitesi araştırmacıları tarafından ortaya konulan yeni kanıtlar, volkanik patlamaların meydana geldiği tarihleri çok daha doğru bir biçimde gösteriyor.

Hindistan Yarımadası'nın büyük bölümünü kaplayan Deccan Platosu

Buna göre, Hindistan'ın Deccan Platosu'nda yer alan yanardağlardaki patlamalar, kitlesel yok oluşları başlattığı düşünülen göktaşı çarpmasından sonraki 50 bin yıl içinde ikiye katlanmış. 

Birbirini izleyen gök taşı çarpması ve volkanik patlamaların, gezegeni toz ve zehirli gazlarla kaplayarak iklim değişikliklerine yol açtığı ve birçok canlının yok olmasına neden olduğu sanılıyor.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Melih Sarı

devinimin olduğu her yerde her şey başlar ve biter. sonra başka bir şey başlar.

öyle

Bu dünyadan nefret etmemin 1267383. sebebide dinazorların yok olmasıdır. Keşke yaşasalar da birlikte kaçsak bu diyarlardan ...

öyle

:DDD elimi uzatıp sevdim çok acı bir anıdır hatırlattığın için sağol bu arada elimi gagaladı çok acıdı allah affetsin :DDD

Daniel

otçul dinazorlar yaşasa ne güzel olurdu yazıcaktım da sonra vazgeçtim bi onlara eziyet etmediğimiz kalmıştı :/