Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dinlerken Türk Sanat Müziği Sanabileceğiniz 15 Bizans Klasik Müziği Eseri

 > 
69bPAYLAŞIM

Roma İmparatorluğu'nun bir kolu olan Bizans İmparatorluğu  günümüze birçok eser bıraktı, farklı kültürleri etkiledi. Müzikologlar tarafından tartışmalı olsa da 1453 yılında tarihten silinen Bizans'ın müzik alanında Osmanlı'yı haliyle Türk Sanat Musikisini etkilediği iddia edilir. Kimi müzik tarihçileri bunu reddeder. Size Bizans kültürüne ait 15 eser derledik. Bakalım siz bizim müziğimize benzetebilecek misiniz?

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

Peki sizce bu eserler Türk Sanat Müziğine benziyor mu?

Benziyor, onlardan etkilenmiş olabiliriz.
Benziyor ama onlardan etkilendiğimiz anlamına gelmez.
Hiç alakası yok benzemiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
altan-ertekin

“İntihal” olabilir mi?

osmancccc

Ey göçebe Türk (ben dahil). Yalanlarla nereye kadar. 1071 Anadoluya gir.Belini dogrultamadan çok kürtürlü müzik yap. Osmanlı Bizanstı biz azınlık teba Atatürk e dua edin elinizi ayagınızı topladı.

sallay-sallay

İnsan, dünya serüvenlerinin getirisidir, insanlık tarihinde insanın basiretinin acınası durumları her insana anlamsız gelebilir, insanlar gerçekleri red etmek yerine gerçekleri araması gerekmez mi? Her şeyden önce insan olmak ve bu farkındalıkla yaşamak en kutsal değerdir. İnsana değer katan değer verdikleri gerçekleridir.

izci-erdal

Bizans imparatorluğu içinde hiçte azınsanmayacak kadar Türk olduğunu Bilmeyen arkadaşalar var belliki. 1300 lü yıllarda bizans içinde osmanlıdaki Türkerden daha fazla Türk olduğu iddası vardır. Göçebe hayatı müzikle ve mistik çalgılar ile iç içe bir ırk olduğumuz unutulmasın. Muhakkakki onlar bizlerden etkilenmişlerdir ki bu olasılık kuvvetlidir.çünkü Türk bir ırktır. ne osmanlı ne bizans gibi gelip geçici bir saltanat değildir. Kimin idaresi altında yaşamış olur isek olalım, Türk ulusu Hep var olduk, Her zamanda var olacağız.

midorikocak

bizans ezginin günlüğü ve yeni türkü hastasıymış resmen.

Görüş Bildir