Dinlerken Türk Sanat Müziği Sanabileceğiniz 15 Bizans Klasik Müziği Eseri

 > -

Roma İmparatorluğu'nun bir kolu olan Bizans İmparatorluğu  günümüze birçok eser bıraktı, farklı kültürleri etkiledi. Müzikologlar tarafından tartışmalı olsa da 1453 yılında tarihten silinen Bizans'ın müzik alanında Osmanlı'yı haliyle Türk Sanat Musikisini etkilediği iddia edilir. Kimi müzik tarihçileri bunu reddeder. Size Bizans kültürüne ait 15 eser derledik. Bakalım siz bizim müziğimize benzetebilecek misiniz?

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

Peki sizce bu eserler Türk Sanat Müziğine benziyor mu?

Benziyor, onlardan etkilenmiş olabiliriz.
Benziyor ama onlardan etkilendiğimiz anlamına gelmez.
Hiç alakası yok benzemiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osmancccc

Ey göçebe Türk (ben dahil). Yalanlarla nereye kadar. 1071 Anadoluya gir.Belini dogrultamadan çok kürtürlü müzik yap. Osmanlı Bizanstı biz azınlık teba Atatürk e dua edin elinizi ayagınızı topladı.

sallay-sallay

İnsan, dünya serüvenlerinin getirisidir, insanlık tarihinde insanın basiretinin acınası durumları her insana anlamsız gelebilir, insanlar gerçekleri red etmek yerine gerçekleri araması gerekmez mi? Her şeyden önce insan olmak ve bu farkındalıkla yaşamak en kutsal değerdir. İnsana değer katan değer verdikleri gerçekleridir.

izci-erdal

Bizans imparatorluğu içinde hiçte azınsanmayacak kadar Türk olduğunu Bilmeyen arkadaşalar var belliki. 1300 lü yıllarda bizans içinde osmanlıdaki Türkerden daha fazla Türk olduğu iddası vardır. Göçebe hayatı müzikle ve mistik çalgılar ile iç içe bir ırk olduğumuz unutulmasın. Muhakkakki onlar bizlerden etkilenmişlerdir ki bu olasılık kuvvetlidir.çünkü Türk bir ırktır. ne osmanlı ne bizans gibi gelip geçici bir saltanat değildir. Kimin idaresi altında yaşamış olur isek olalım, Türk ulusu Hep var olduk, Her zamanda var olacağız.

midorikocak

bizans ezginin günlüğü ve yeni türkü hastasıymış resmen.

toprak-ari

Yunanım zaten Türkler Anadoluda hem Bizans hemde Araplardan aşırı derecede etkilendi buda örneği.

bitengri7

aynı zamanda ırkçısın. birlikte yaşayıp birbirinden etkilenmeyen toplum var mı? varsa bir örnek rica edeyim ha bide şurdan 2 kg baklava bide tabakta döner uzatı ver canım benim. yoğurt bol olsun. ha pardon onlar sizindi değil mi? sori

toprak-ari

Üstün ırkız biz :D Niyeyse yüzyıllarda yaşadığımız topraktan çıkan baklava niyeyse Bizans tatlıları arasında kopton,kopti diye anılır ve neredeyse aynı tarifti :D

toprak-ari

kopte de yaz çıkar araştır biraz :D

bitengri7

aynen kardeşim o da sizin. hatta attila falan yunandı. bak bi rivayete göre allah da yunanmış. tabiiiiğ sallamasyon değil bunlar. nasıl üstün ırk ise yüzmeyi bilmiyor. bak gidin yüzmeyi falan öğrenin sonra denize dökünce üzülüyosunuz :d üstün ırk ama ekonomiyi bile ayakta tutamıyor :d

toprak-ari

Okumadığın ne kadar açık :D

bekir-kose

Rumlar Yunan değildir. Yunanlıların Bizans'a (Doğu Roma İmparatorluğu) konması onu sahiplenmesi saçmalıktan başka bir şey değil.

midorikocak

yoğurt?

Görüş Bildir