Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Din Sınavında 'Yanlış Şık' Ali İsmail...

Anasayfa
 > Gündem

Van’da bir yayınevi 6. sınıflar için hazırladığı deneme sınavı kitapçığında büyük bir skandala imza attı. Deneme sınavı kitapçığında Gezi eylemleri sırasında dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın oturur haldeki fotoğrafı, şıklara konuldu ve ‘Aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir’ diye soruldu. Gelen tepkiler üzerine Sözün Özü Yayınları yazılı bir açıklama ile hataya sebep olan kişinin işine son verildiğini duyurdu, Korkmaz ailesi ve kamuoyundan özür diledi. 

Sözün Özü yayınları tarafından hazırlanan ve bu yayıneviyle anlaşmalı okulların bütün Türkiye’de 6. sınıf öğrencileri için yaptığı deneme sınavı kitapçığındaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, “Namaz, başlama tekbiri, ayakta durmak, eğilmek (rükû), secde yapmak ve selam vermek gibi hareketlerden oluşur. Buna göre aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir” sorusuna yer verildi.

Evrensel gazetesinden Beyaz Özalp'in haberine göre sorunun şıklarının üçünde çeşitli namaz pozisyonlarında çocuklar resmedildi. Ancak şıklardan birine Eskişehir’de polisler ve bir grup sivil tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın otururken çekilmiş fotoğrafına yer verildi.

"Oturan Çocuk Yazdık Ali İsmail Çıktı"

"Oturan Çocuk Yazdık Ali İsmail Çıktı"

Soruları hazırlayan Sözün Özü Yayın Grubu Müdürü konuyla ilgili Odatv’ye konuştu.

Sözün Özü Yayın Grubu’nun Müdürü Talip Arslan, Ali İsmail Korkmaz fotoğrafının kullanılmasında kasıt olmadığını söyleyerek, “Fotoğrafı koyan dizgici yıllardır bizimle çalışıyor. Fotoğraftaki kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğunu bilmiyor. Dizgicinin bunu kasıtlı yaptığını düşünmedik” dedi.

Müdür Arslan, “Ben bu fotoğraftaki kişinin Ali İsmail Korkmaz olduğunu anlamam. Bence çok zorlama” diyerek, fotoğrafa verilen tepkiye ilişkin ise şöyle konuştu: “Mantıklı gelmiyor bana. Dizgici bilmediğini ifade etti. İnternette gezerken buldu. Oturan çocuk yazdı, Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafı çıkmış. Kasıt düşünmedik.”

Sözün Özü Yayınları sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı ve özür diledi. O açıklama şöyle:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
5
4
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
d.

Din anlayışınıza tükürim sizin..

d.

din dersi adı altında yapıldığı için tabi ki din ile alakası var onlara göre. gerçi kimlere söylüyorum ki bunlar değil mi zaten ali ismali, ethemi, berkini,... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bu resmin fake olduğu söyleniyor ama bu pisliklerin aramızda olduğu gerceğini değiştirmiyor. Mantık şu; Ali İsmail ateistmiş öldürülmesi normal, Berkin ekme... Devamını Gör

Ömer Çetin

Fake olsa ne olur bak onedionun şerefsiz akpkklıları ölünün arkasından gıybet yapmanın günah olduğunu bilmeyen İslamiyet savunucuları bir taraflarıyla gülüyo... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Lafım Onedio adminlerine .. Burada belli başlı namuzsuzların ölü insanların arkasından küfür etmesine hatta bu O.Ç larının burada bulunmasına neden izin veri... Devamını Gör