Görüş Bildir

etiket Devlet Madalyalarından Atatürk'ün Kaldırılması: 'Araplar Rahatsız Oluyor Diye Yapıldı'

Haberler
> Devlet Madalyalarından Atatürk'ün Kaldırılması: 'Araplar Rahatsız Oluyor Diye Yapıldı'

Devlet madalyalarından Atatürk kabartmasının çıkarılmasının nedenine ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamlarının Atatürk kabartmasından rahatsız oldukları için böyle bir karar alındı.

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı'nda bulunan Atatürk kabartması, 15 Aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle kaldırılmış, açılan dava üzerine 2016 tarihinde yeniden kullanılmasına karar verilmişti.  

Danıştay'ın geçtiğimiz günlerde aldığı kararla Atatürk kabartması madalyalardan bir kez daha kaldırıldı.

Karar, Andımız'ın iptali ile aynı dönemde alındı 👇

"Anıtkabir'e gitmiyorlar, Atatürk alerjisi var"

"Anıtkabir'e gitmiyorlar, Atatürk alerjisi var"

Öztürk'e konuşan yargı mensubu şunları söyledi:

“Arap liderler ülkemize geldiğinde Anıtkabir'e gitmiyor. Bazı liderlerde Atatürk alerjisi var. Devlet nişanı verilecek Arap liderleri ve iş adamları, Atatürk kabartmalı nişanlardan rahatsız oluyor. Onları rahatlatmak için Atatürk kabartmasının çıkarılması gündeme gelmişti. Aslında, Atatürk'ten rahatsız olanlara, Atatürk'ü anlatsak daha yerinde olurdu.” 

Suudi Arabistan Kralı Salman'a da Atatürk kabartması çıkarılmış devlet nişanı verildiğini anımsatan Öztürk yazısında şu ifadelere yer verdi: 

'Kuşkusuz rahatsız olanların başında da Suudi Arabistan Kralı ve bazı Arap ülkelerinin liderleri geliyor. Onları memnun edeceğiz diye madalyalardan Atatürk'ü çıkarmak gerçekten ağır bir durum'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
675
276
83
16
15
14
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?