Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu: 'Çok Yoksul İnsan Gördüm Ama 'Aç Kaldık' Sözünü Hiç Duymamıştım'

 > 
0PAYLAŞIM

Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucularından Hacer Foggo, “20 yıldır güvencesiz insanlara yardım ulaştırıyoruz, ben bugünkü gibi bir yoksulluk hiç görmedim” dedi.

Bakanlar "Türkiye'de yoksulluk sorun olmaktan çıktı" dese de sokağın tanıkları tam tersini söylüyor. Pandemi güvencesiz insanların yoksulluğunu her gün daha da derinleştiriyor.or. 

Yıllardır İstanbul'da sigortasız tekstil işçileri, kağıt toplayıcıları gibi insanlara yardım ulaştıran Derin Yoksulluk Ağı'nın kurucularından Hacer Foggo, sokaklardaki durumu Sözcü'ye  şu sözlerle anlattı:

“20 yıldır bu sokaklardayım, çok yoksul insan gördüm ama ‘aç kaldık' sözünü hiç duymamıştım. Çünkü o gün yemek yoksa bir komşu yağı, diğeri unu getirir o günü kurtarırdı. Ama artık komşuda da yok, artık gerçekten açlık yaşanıyor. Bunu kabul etmek zorundayız. Pandemi arka sokaklardaki yoksulluğu ana caddelere taşırdı. Marketlerin önünde atılacak sebze meyveler için toplanan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Anneler beslenemediği için bebeğini emziremiyor, bakkaldan hazır çorba alıp bebeğini beslemeye çalışıyor. O marketlerdeki mamaların üzerine alarmlar işte bundan takılıyor.”

"Sağlıklı veri yok"

Türkiye'de belki de ‘varlığı yok sayıldığı için', yoksulluk konusunda ciddi bir veri eksiği bulunuyor. 

Son olarak BM'nin hazırladığı Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi'ne de Türkiye ‘veri eksikliği' nedeniyle dahil edilemedi. 

Hacer Foggo, “Ölçüm yapılmadığı, elde sağlıklı veri olmadığı için doğru stratejiler de kurulamıyor” diye konuştu.

"Sokakta yaşayan aileler görmeye başlayabiliriz"

Hacer Foggo, bugün artış gösteren sorunlardan birinin barınma olduğunu, pandemide işsiz kalan güvencesiz kesimin barınacak ev bulmakta zorlandığını anlattı. 

Kirasını ödeyemediği için evinden atılanların sürekli ev değiştirdiğini aktaran Foggo, “Korkarım yakın gelecekte sokakta, metrolarda yaşayan insanların sayısında artış olacak, sokakta yaşayan aileler görmeye başlayacağız” dedi. 

Foggo, bir derin yaranın da elektrik kesintileri olduğunu, İstanbul Anadolu Yakası'nda elektrik borcunu ödeyemeyen çok sayıda fakir vatandaşın icra ile tehdit edildiğini ve karanlıkta oturduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, çöpten yiyecek toplayan vatandaşların görüntülerini içeren bir video paylaşarak yoksulluğa dikkat çekti. 👇

Ayrıca bakınız 👇

"2003'te 2,5 Milyon Aşırı Yoksul Vatandaşımız Varken Şimdi Bu Rakam Sıfıra İndi" Diyen Bakan Selçuk Yeniden Tepki Çekti - onedio.com
"2003'te 2,5 Milyon Aşırı Yoksul Vatandaşımız Varken Şimdi Bu Rakam Sıfıra İndi" Diyen Bakan Selçuk Yeniden Tepki Çekti - onedio.com
Babanın 'Yetişemedim' Feryadı! Bir Genç Geçim Sıkıntısı Nedeniyle Kendini Astı - onedio.com
Babanın 'Yetişemedim' Feryadı! Bir Genç Geçim Sıkıntısı Nedeniyle Kendini Astı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir