Görüş Bildir
Haberler
Depremzedelere Hibe Edilen Evlere 340 Bin TL Borç Çıkartıldı

Depremzedelere Hibe Edilen Evlere 340 Bin TL Borç Çıkartıldı

Elazığ'da 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6.8’lik depremde ailesini kaybeden depremzedelere devlet tarafından 'hibe' konutlara 340 ila 360 bin TL arasında borç çıkartıldı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından depremzedelere gönderilen ihtarnamede satış sözleşmelerini imzalamamaları durumunda işgalci olarak nitelenecekleri belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sivrice merkezli Elazığ'da 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 5 ev yıkılmış binlerce ev ise hasar almıştı. 

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre, depremde ailelerine kaybeden ailelere iddiaya göre Cumhuriyet Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında yapılan bazı konutlar Elazığ Valiliği tarafından hibe edildi.

Depremden yaklaşık iki sene sonra ailelerini kaybeden depremzedelere 340 ila 360 bin TL arasında borç çıkartıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığına bağlı TOKİ tarafından depremzedelere ihtarname gönderildi. Depremzede vatandaşlara oturmuş oldukları konutların satış sözleşmelerinin imzalamaları istendi.

TOKİ ihtarname yolladı

TOKİ ihtarname yolladı

TOKİ tarafından depremzedelere gönderilen ihtarnamede şu ifadeler yer aldı:

Elazığ depremin nedeniyle, mağdur olan hak sahiplerine, 17 Şubat 2020 ve 27 Şubat 2020 tarihinde yapılan kura çekilişi yapılmış ve konutlar sözleşme imzalanmadan hak sahiplerine teslim edilmiştir. Elazığ Cumhuriyet Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 1-A blok 10 nolu konutta hak sahibi olduğunuz ve ikamet ettiğiniz, ancak tüm sözlü uyarılara rağmen 01 Mart 2021 tarihinden bugüne kadar sözleşme imzalamadığınız tespit edilmiştir.

Sözleşme imzalamadan konutta ikamet etmeniz işgalci olarak nitelendirileceğinden, işbu ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde T. Halk Bankası Elazığ Şubesine giderek hak sahibi olduğunuz konuta ilişkin satış sözleşmesini imzalamanız gerektiği aksi halde hakkınızda yasal işlem tesisi edileceği hususunu ihtaren bildiririm.”

"Valilik hibe edileceğini söyledi ama şimdi borç çıkarıldı"

"Valilik hibe edileceğini söyledi ama şimdi borç çıkarıldı"

Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı ve ağır hasar aldı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Elazığ depreminde Maden ilçesine bağlı Gezin Beldesi’ndeki Mavi Göl apartmanın yıkılması sonucunda 13 yaşındaki çocuğunu ve eşini kaybeden Meriç Dişli, şunları söyledi:

“Bugün Çevre Şehircilik ve İklim İl Müdürlüğüyle görüştüm il müdürümüz ise TOKİ yetkilisiyle görüştü Cumhuriyet Mahallesinde olan hak sahiplerine 340 ila 360 bin TL arasında bir borç çıkacağını bize iletildi.  24 Ocak 2020 depreminde can kaybı yaşayan ailelere Elazığ Valiliği bu evleri hibe edileceğini söyledi ancak şimdi de devlet tarafından bir borç çıktı.

Evlerimizi teslim aldığımız zaman Bakanlar Kurulu tarafından çıkacak karara göre bu evler bizlere teslim edileceği söylendi. Aradan geçen iki yıl içerisinde sadece bundan 6 ay öncesinde 20 kişiye tebligat geldi bu tebligatları milletvekillerine ve valiliğe illettik. Bizlere bankalara gidip herhangi bir yere imza atmamız gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu sonrasında ise bu borçlandırma girişimi durduruldu. Ama şu an tekrardan tebligatlar gelmeye başladı.

Buradaki insanlar olarak bu parayı nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. Bu sorunumuzu vali bey, AFAD il müdürü, Çevre Şehircilik ve İklim Müdürüyle görüştük ancak sonuç alamadık. Bu konuyla ilgili milletvekilleriyle de görüştük bize gelen tebligatın kendilerine gönderilmesini isteyip yardım olacaklarını söylediler.'

Asgari ücretle geçindiğini belirten Dişli, “Depremde ailesini yetiren kişilere 340 ila 360 bin TL arasında fiyat çıkartılacak. Ben asgari ücretli çalışan biriyim bu parayı nasıl ödeyeceğim bilmiyorum. Depremde benin işyerim de yıkıldı onun da geri ödemesi olacak artık asgari ücretle ne kadar ödeyebilirsek.  Artık bu ev sorunumuz bir çözüme ulaşsın ve önümüzü görelim ona göre bizde hareket edelim. Talebimiz devletimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz” diye yetkililere seslendi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
7
4
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
mgs

kendi kendine yeten bir ülkeden, kendi vatandaşına kazık atmaya çalışan ülkeye. Uçuyoruz! Limit gökyüzü!

Gizem Dikmen

Depremde evin yıkılır veya hasar alırsa boku yedin arkadaşım. Ya müteahhitin kucağına itiliyorsun ya da devlet senden para istiyor böyle. İzmir'de de durum a... Devamını Gör

kabus

acun bi dünya para topladi + deprem vergileri + sms desteği nereye gitti bu paralar. o paralarla Elazığ komple yıkılıp yeniden yapilirdi. devletin fatura gos... Devamını Gör

Görmek istedigim yorum du çok iyi bir konuya degindin keşke başkaları da bunu görse.