Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş: 'Vize Muafiyeti Gelirse Kürtler AB'ye Akın Eder'

etiket Demirtaş: 'Vize Muafiyeti Gelirse Kürtler AB'ye Akın Eder'

Emre Ordu
26.03.2016 - 00:04 Son Güncelleme: 26.03.2016 - 00:37

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, vize serbestisi durumunda Türkiye'den yeni göç akını yaşanabileceğini, PKK ile müzakere masasına dönmesi için Ankara’ya baskı yapmanın AB’nin kendi çıkarına olacağını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Alman Haber Ajansı'na (dpa) verdiği demeçte, partisinin vize serbestisinden yana olduğunu, ancak AB'nin Türkiye'ye vize yükümlülüğünü kaldırması durumunda Kürtlerin AB ülkelerine akın edeceğini söyledi.

‘Türkiye'deki savaşın genişlemesi durumunda yeni göç akınının yaşanabileceği‘ uyarısında bulunan Demirtaş, sadece Kürtlerin değil, Türklerin de Avrupa'ya kaçabileceğini belirterek, ‘bu nedenle Ankara'nın PKK ile müzakerelere yeniden başlaması için baskı yapmanın AB'nin kendi çıkarına olduğunu‘ kaydetti.

'400-500 bin kişilik potansiyel'

'400-500 bin kişilik potansiyel'

Alman Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü'nden (ISDP) Türkiye uzmanı Gareth Jenkins de AB ile Türkiye arasında sığınmacı akınını frenlemek üzere varılan anlaşma kapsamında planlandığı üzere Türkiye'ye uygulanan vize zorunluluğunun haziran ayı sonunda kaldırılması durumunda Avrupa'ya yeni bir akın yaşanmasını beklediğini söyledi. Potansiyel olarak çoğunluğu Kürtler olmak üzere 400 bin ila 500 bin kişinin Avrupa'ya iltica başvurusunda bulunabileceğini belirten Jenkins, Güneydoğu'da tırmanan şiddet göz önüne alındığında pekçoğunun iltica şansının olacağını kaydetti.

'Schengen'in sonu olur'

'Schengen'in sonu olur'

Türk hükümetinin geçen ayki verilerine göre Güneydoğu'daki çatışma ve operasyonlar nedeniyle 350 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Jenkins, bu sayının daha da artmasını beklediğini belirterek, ayrıca AB ülkelerine giderek kaçak çalışma yolunu deneyecek Türklerin de olacağını kaydetti. Bu nedenle vize yükümlülüğünün planlandığı üzere kaldırılmasını beklemediğini belirten Jenkins, “Aksi takdirde bu Schengen Anlaşması'nın sonu olur. Türklere vize serbestisi tanınmadan önce bazı Schengen üyesi ülkelerin anlaşmadan çekileceğinden eminim“ diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
255
94
31
13
11
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ahmet Harun Yetkin

Kaç yapayım derken göz çıkarmış. Ar adap bilmez, görgüsüz cahil. Kürt asıllı bir Türkiye vatandaşı olarak, bu kansızın hakaretini kabul etmiyorum şahsım adın... Devamını Gör

Mori Grey

Adam resmen Kürtlere hakaret etmiş.. Kürtlerle korkutuyor Avrupayı :D Bak bana destek vermezseniz Kürt adını kullanarak terör estirdiğimiz arkadaşları gönder... Devamını Gör

Andy Dufresne

o kadar fotosu varken düşmanlık ettiği devletin bayrağı ile fotosunu koyuyorsunuz. istediğiniz kadar algı yapın yemezler. http://www.milliyet.com.tr/Milliyet... Devamını Gör