Görüş Bildir
Haberler
Dekan, Geçen Yıl Diktiği Fidana Bu Yıl Doğum Günü Yaptı

Dekan, Geçen Yıl Diktiği Fidana Bu Yıl Doğum Günü Yaptı

Ormanların önemine dikkat çekmeyi amaçlayan Güzel Sanatlar Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, sıra dışı bir performansa imza attı. Geçen yıl toprakla buluşturduğu fidanların bulunduğu araziye kireçle 'İyi ki doğdun' yazan Kavukcu, diktiği fidana doğum günü hediyesi olarak da toprak ve kozalak verdiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Kavukcu, terör, şiddetkoronavirüs ve mültecilik gibi güncel sorunlara dikkat çekmek için bugüne kadar birçok proje ve performansa imza atmış bir isim. 

'Milli Ağaçlandırma Günü' kapsamında üniversite kampüsünde yapılan ağaç dikme etkinliğinde ilginç bir çalışma yapan Kavukcu, yine dikkatleri üzerine topladı.

"Fidanların doğum günün kutladık"

"Fidanların doğum günün kutladık"

Kavukcu, 'Bir Bitki Bir Selfie' adını verdiği performansında, bitkileri insan gibi görerek onlarla selfie çekildi. 

Davranışı ile ağaçların insan yaşamı için ne derece önemli olduğunu vurgulamaya çalıştığını belirten Kavukcu, şunları söyledi:

'Yapmış olduğum çalışmaya geçen yıl 11 Kasım'dan beri yoğunlaştım. 11 Kasım ağaç dikim gününde toprakla buluşturduğum bir çam fidanına kızım 'Esma İdil'in adını verdim. Tüm bir yıl geçti ve fidanlar için doğum günü kutlaması yaptık. Öğrenciler, arkadaşlarım ve diğer katılımcılarla birlikte kızımın ismini verdiğim o fidan ve arkadaşları olarak adlandırdığım tüm fidanların doğum gününü kutlamış olduk. Bu bizim özellikle de çocuklarımızın gelecek neslin en önemli en değerli varlıklarından birisi olan doğayı geleceğe taşımak ve yaşatmak, geleceğe sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak çok önemli bir görev. Bu anlamda birtakım sözler söylemek amacıyla sanat çalışmalarımı bugüne kadar sürdürmekteyim. Bugün de doğum günü kutlaması yaptık. Çevresine 'iyi ki doğdun, doğum gününü kutlarız' mantığı ile hem öğrencilerim hem öğretim elamanları ve diğer katılımcılarla birlikte doğum günü kutladık. Böyle bir performans geçekleştirdim. Bu performansta aynı zamanda fidana doğum günü hediyesi olarak biraz toprak ve çam kozalağı hediye ettim. Diğer katılımcılarda aynı mantıkla diğer fidanlara toprak ve çam kozalağı hediye ettiler. Güzel bir gün geçirdik.' 

Kavukcu'nun performansından kareler 📷

Kavukcu'nun performansından kareler 📷
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
11
7
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın