Davutoğlu 'Tehcir İnsanlık Suçudur' Dedi, Ala ise 'Tehcir Yaptık'

 > -

Eski İçişleri Bakanı ve AKP Erzurum Milletvekili adayı Efkan Ala, 1915 olayları için “Biz tehcir yaptık” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise daha önce yaptığı açıklamalarda “Tehcir insanlık suçudur” demişti.

ALA: "BİZ TEHCİR YAPTIK..."

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Kars İl Özel İdaresi'ne alınan 38 aracın hizmete sokulması törenine katılan Efkan Ala 'nın konuşması şöyle: 

"Bizim tarihimize yapılan bir iftiranın temizlenmesi ile uğraşıyoruz. Yine yedi düvel harekete geçti başta Papa olmak üzere, Avrupa Birliği parlamentosu, bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyorlar, kararlar alıyorlar. Biz tehcir yaptık yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Yine kendi topraklarımız içerisinde. O zaman başka ülke değildi oralar. Suriye'ye, Lübnan'a bizim yine topraklarımız, Osmanlı'nın toprakları içerisinde, burada karşılıklı münazara olunca, karşılıklı çatışma olunca, alınıp bir unsuru oraya götürmektir tehcir. Ben şimdi buradan diyorum ki, siz buna soykırım diyorsanız, gaz odalarına ne diyeceksiniz, gaz odalarına?''

DAVUTOĞLU: "TEHCİR İNSANLIK SUÇUDUR..."

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, dün 24 TV'de yaptığı açıklamalarda "tehcir insanlık suçudur" ifadesini kullanmıştı. 

"Acıları karşılaştırıyor değilim. Ben bu konuda açık yürekli sözleri sarf ettim. Tehcir insanlık suçudur dedim. Nerede olursa olsun. Bunları ifade etmekten hiç imtina etmedik ama eğer tarihi açacaksak, Afrika'da hangi kabilelerin sömürge idareleri altında nasıl yok edildiklerini konuşalım. Bunlar konuşulacaksa dünyada yüz yüze bakacak kimse kalmaz. Bunları ben Ermenileri onlarla karşılaştırdığım için söylemiyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir