Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu: 'Silahlar Gömülürse Operasyon Olmaz'

Davutoğlu: 'Silahlar Gömülürse Operasyon Olmaz'

Ulaş
14.08.2015 - 00:08 Son Güncelleme: 14.08.2015 - 08:35
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Davutoğlu, Kuzey Irak'tan gelen gazetecilere PKK'ya yönelik operasyonların Kürtlere değil PKK'ya karşı olduğunu anlattı. PKK'nın silah bırakıp Türkiye'yi terk etmesi halinde operasyon olmayacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nden gelen gazeteci heyetini kabul etti. Çözüm süreciyle ilgili konuşan Başbakan Davutoğlu, PKK'nın silah bırakıp silahlı gruplarını Türkiye'den çekmesi halinde PKK'ya operasyon olmayacağını söyledi.

“Eğer çözüm sürecine gelinirse, eğer silahlar terk edilirse, eğer sözü verildiği gibi silahlı gruplar Türkiye sınırlarını terk ederse, silahlar gömülürse, silahlara veda denilirse, işte o zaman Türkiye'de hiç kimseye karşı bir operasyon söz konusu olmaz. Biz demokratik bir ülkeyiz. Demokrasinin gereği olarak bütün vatandaşlarımız gibi Irak'ta ve Suriye'deki kardeşlerimizi de barış içinde bir arada yaşamaya davet ediyoruz.'

'Operasyonlar Kürtlere değil PKK'ya karşı'

Başbakan Davutoğlu, PKK'ya yönelik operasyonlar nedeniyle çıkan bazı haberlerden rahatsız olduklarını da belirterek, 'Bu harekât, teröre karşı bir harekâttır. Nasıl Suriye'de DEAŞ'ı vururken, Araplara karşı operasyon yapmamışsak, DEAŞ'a yönelttiğimiz operasyon Araplara karşı değilse Irak'ta PKK'ya karşı yaptığımız operasyon da Kürtlere karşı değildir ve Kürtleri hedef almamaktadır. Tek bir Kürt kardeşimizin sınır ötesinde burnu kanasa emin olunuz onu silecek olan biziz' dedi.

Davutoğlu’nun sözleri şöyle:

'Sınır ötesindeki Kürt kardeşlerimiz, sınır ötesindeki Türkmen kardeşlerimiz gibi bizim için azizdir, tarihin emanetidir. Bayırbucak Türkmeni ile Haseke Kürdü arasında ya da Kerkük Türkmeni ile Süleymaniye, Erbil Kürdü arasında, Telafer Türkmeni ile Erbil Kürdü arasında bir fark gözetmeyiz. Çünkü tarih bizi kardeş kılmış, çünkü bizim vatandaşlarımız arasında Kürt vatandaşlarımız da var. Türk vatandaşlarımız da var. Zaza vatandaşlarımız da var. Onların akrabaları bizim akrabalarımızdır, kardeşleri bizim kardeşlerimizdir. Kim ki 'Türkiye Kürtlerle savaşıyor' derse en ağır bir iftirada, en iğrenç bir yalanda bulunuyor. Sınır ötesindeki bütün kardeşlerimize bağrımız, kucağımız açıktır.'

IŞİD’in saldırıları sırasında Kobani ve Erbil'e ellerinden gelen yardımı yaptıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, şimdi de Kuzey Irak’ın IŞİD tehdidi altında ayakta durabilmesi için her türlü yardımla yanlarında olacaklarını belirtti.

  • AA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0