Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu'nun HDP ile Randevusu İptal

 > -

Başbakanlık, HDP ile yapılacak görüşmenin iptal edildiğini yazılı açıklamayla duyurdu. Açıklamada "Aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmadı, Davutoğlu HDP ile görüşmeyecek" dendi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, HDP ile görüşme talebine ilişkin, "HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır" denildi.

Davutoğlu'nun Randevu Talebine Tüm Partilerden Olumlu Yanıt Geldi - onedio.com
Davutoğlu'nun Randevu Talebine Tüm Partilerden Olumlu Yanıt Geldi - onedio.com

Açıklamada, Meclis'te grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarından ayrım yapmaksızın randevu talebinde bulunulduğu hatırlatılarak, 

"Meclisin ve ülkenin önünde başta Yeni Anayasa olmak üzere gerçekleştirilmesi gereken önemli reformlar, meclis içtüzüğü ve bütçe konuları bulunmaktadır. Türk siyasi hayatında yeni bir gelenek tesis etmek için başlatılan bu süreç, uzlaşma kültürünü hakim kılmak için bir şanstır. Bu talep tüm siyasi partilere oy veren vatandaşlarımızın demokratik tercihlerine saygının da bir sonucudur." denildi.

Davutoğlu: 'HDP Moskova'dan Bizi Eleştirme Cüretine Kalkıştı' - onedio.com
Davutoğlu: 'HDP Moskova'dan Bizi Eleştirme Cüretine Kalkıştı' - onedio.com

"Aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır"

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: "Ancak, son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, bu anlayış ile taban tabana zıt, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır. Bu yaklaşım ile HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır."

"Operasyonlar devam edecek"

"Ülkemizin ve milletimizin huzuru ve refahı için yürüttüğümüz terörle mücadele süreci, kesinlikle pazarlık konusu değildir. Güvenlik güçlerimiz bu hedef doğrultusunda kararlı bir mücadele yürütürken, ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız da, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için fedakâr bir çaba içerisindedirler. Milletimizi arkaik anlayışlarla; anti-demokratik, baskıcı söylemlerle ve silah tehdidi ile sindirmeye dönük eylemler içindeki tüm terör örgütleri ile mücadele kesintisiz devam edecektir." denildi.

Demirtaş ve Önder ne demişti?

Cuma günü Meclis'te yemin ettikten sonra açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş "Göz göre göre bu kadar cinayet işleyen bir siyasi anlayış, yeni Anayasa ile ilgili ne söyleyecek, merak ediyoruz" demişti.

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise yine Cuma günü şu açıklamayı yapmıştı:

Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider.

Başbakanlık ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir