DARPA Beyin Kontrol Cihazı Yaptı

 > 
78PAYLAŞIM

ABD'nin savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren araştırma kurumu DARPA, insan vücuduna ekleyeceği cihazlar sayesinde beyindeki nöronlarla iletişim kurmayı mümkün kılacak.

ABD’nin savunma bakanlığına bağlı dev araştırma kurumu DARPA çok önemli bir teknoloji üzerinde çalıştığını resmen duyurdu.

DARPA’nın açıklamasına göre kurum “brain-machine interfaces” (Beyin-makine arayüzü) (BMI) ismini verdiği yeni bir teknolojiyi hayata geçirmek üzere.

BMI, insan beynine eklenecek bir cihaz ile dijital cihazları beyin vasıtasıyla kontrol etmeyi mümkün kılıyor. Daha anlaşılır bir örnek vermek gerekirse, beyine yerleştirilecek küçük bir cihaz, akıllı telefon ile iletişim kurarak, kullanıcının sadece düşünerek kontak listesindeki kişileri aramasını, uygulamaları çalıştırmasını sağlayacak.

Söz konsu cihaz, DARPA’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Neural Engineering System Design (NESD) projesinin bir parçası olarak geliştiriliyor. Cihazın temel işlevi ise nöronlar arasındaki kimyasal sinyalleri dijital sinyallere çevirmek olacak.

TechInside

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir