Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Danimarka'nın Merkezinde, Ülke ve Avrupa Birliği Sınırlarını Tanımayan Özerk Bölge: Christiania

-

Avrupa Birliği'nin en önemli üyelerinden Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, merkeze 15 dk. yürüme mesafesinde yer alan özerk bir bölge olduğunu biliyor muydunuz? Christiania, kendini tamamen Kopenhag'dan ayırmış durumda. Kendine has kuralları, yaşam tarzlarıyla "biz Danimarkalı değiliz" diyorlar adeta.

Christiania ve tüm diğer seyahatlerin fotoğraflarını instagram'da @seymen.b sayfasından da görüntüleyebilirsiniz.

Christiania'ya Hoşgeldiniz

Hikaye bu tabela altında başlıyor. Bu tabela itibariyle artık Kopenhag'dan ayrılıyor ve Christiania sınırlarına giriyorsunuz. Bu tabelanın arka tarafında ise artık Avrupa Birliği sınırları içerisinde değilsiniz yazıyor.

Kendi bayrakları var

Danimarka içinde ve özerk dedik ya. Özerk olunca kendi bayraklarını da yapmışlar. Kırmızı zemin üzerindeki 3 daire barış, aşk ve umut simgeliyor.

2012 yılında özerkliklerini ilan ettiler

1971 yılında Jacob Ludvigsen önderliğinde askerden boşalan kışlalara yerleşmiş Christiania halkı. İlk başta kendilerini evsizler olarak görmüş hükümetler. Fakat kendilerine karşı gitgide artan ilgi ve kümeleşmeleriyle artık ciddi bir güç bulmuşlar. 2012 Temmuz ayında da Freetown Christiania ismiyle özerkliklerini ilan etmişler.

Para birimleri "Løn"

Özerk bölge demiştik. Hal böyle olunca kendi para birimlerini kullanıyorlar.  Løn bölgede kullanılan para birimi.

Nüfusları 900, yazıyla dokuz yüz

Gitgide de büyüyorlar. Kopenhag'dan burada yaşamak isteyen çok kişi başvuru yapmış. Fakat Christiania halkı bu konuda temkinli. "Nüfusu kendi içimizde büyütmek istiyoruz, dışarıdan minimum misafir kabul ediyoruz" diyorlar.

Kendi kuralları var

İçeride fotoğraf çekmek yasak. Bu konuda öyle ciddiler ki, elinden makineyi alıp çektiğin fotoğrafları silebiliyorlar. Ayrıca koşmak da yasak. Koşmak yerine dur ve eğlen diyorlar.

Silah yasak, hırsızlık asla!

Christiania'da en önemli kurallardan biri ise silahlı ve kesici aletlerin bölgeye asla girmemesi. Hiçbir şekilde silahımız yok diyorlar. Bir diğer meseleleri ise hırsızlıkları. Hırsızlık konusunda çok hassaslar. Bir yankesici fark ettiklerinde direkt sınır dışına, yani Kopenhag'a götürüyorlar.

Yazmayı, çizmeyi seviyorlar

Duvarlara yazmayı, çizmeyi gerçekten çok seviyorlar. Fotoğrafta gördüğünüz bina onların yaşam alanı. Buralarda yaşıyorlar ve hayal güçlerini duvarlara çizerek konuşturuyorlar.

İçeride bu tarz çok fazla stant mevcut

Christiania bölgesinde bu fotoğraftaki gibi bu kıyafette insanlardan ve bu stantlardan çok fazla görebilirsiniz. Herkes kendi standını açmış. Kimi hediyelik eşya, kimi madde satıyor.

Hükümetler kapatmak için çok uğraşmış

Danimarka hükümetleri yıllarca burayı kapatmak için gerçekten büyük uğraş vermiş. Fakat gerek bölge halkı gerekse Kopenhag, özgürlükten yanayız diyerek ciddi protestolar yapmış. Ve sonuç olarak hükümetler hep geri adım atmak zorunda kalmış.

Peki bölgeyi nasıl finanse ediyorlar?

Christiania bölgesine girdikten sonra uyuşturucu kokusunu direkt hissediyorsunuz. Her yer kokuyor. Hatta bazı noktalarda koku öyle sivrileşiyor ki, rahatsız olabilirsiniz. Ama Christiania'nın temel geçim kaynağı bu zaten. Uyuşturucu ticaretinden yılda 185 milyon dolar kazandığı söyleniyor buranın. Christiania içerisinde yürürken de bir çok tezgah ve uyuşturucu tüketen insana rastlayabilirsin.

Vakıfları bile var

Devletin arazisine zorla yerleşip sonrasında böyle ticaretler yapmak kulağa gerçekten garip geliyor evet. Danimarka hükümeti baş edemeyince, nasıl olsa yapamazlar diye düşünerek, "O zaman bu işgal ettiğiniz toprağı satın alın" teklifi yapmış. Fakat Christiania bölgesi bunu direkt reddetmiş. Devlet bu başlık üzerinden üstlerine gidince de bu kez araya zengin iş adamları(!) girmiş. Bir vakıf kurarak buraya para aktarmışlar ve halk adına topraklar satın almışlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetcan.oral.5

Uyuşturucu kullanımını kontrol etmek için tolare ediyorlar varlıklarını. Başka da bir numarası yok.

non-konformist

o uyuşturucudan devlete para gittiği için devlet bir şey demiyor olabilir mi acaba bunlar liberal burjuva anarşistleri halkı yozlaştırıp batağa sokup sonra bak çok özgürüz ayakları ki öyle olmadı besbelli fotoğraf çekmek bile yasak neden acaba ? abnin yeni oyunları kapitalizmi yönetemedikleri için böyle evirip çeviriyorlar izin veriyorlar yani hem sistemsel hemde maddi olarak getirisi olduğu için izin veriliyor yoksa orada maksist bir yapı olsa bırak danimarkayı ab izin verirmiydi vermezdi çünkü işlerine gelmezdi tek örnek vereyim neden izin vermeyeceklerine çünkü marksizm kapitalizmin getirdiği her türlü yozlaşmaya karşı çıktığı için uyuşturucuyada karşı çıktığı için işlerine gelmezdi ve izin vermezlerdi ama şu anda orada uyuşturucu vererek pasifleştirerek istedikleri gibi oynaya biliyorlar burjuva devletin işine geliyor uyuşturucu düşkünlüğü burjuva devletler her yerde aynıdır ister türkiye olsun ister danimarka fark etmez

firat-aydin8

metinde uyusturucu olarak cevirilen ot dur buyuk ihtimal.O da uyusturucu olarak gecmiyor bircok ulkede devletin yasal uyusturuculari alkol ve sigaradan daha az zararli oldugu da kanitlandi.Sende serbrst birak sen de vergini kes.Parasi cetelere,mafyaya gidecegine devleye gitsin

erlik

Lütfen bunu bir saldırı olarak alma ama marksist, sosyalist yada lenin rejimi. Ne dersen de. Sadece sömürü noktası değişiyor. Yıllarca orada yaşayan halklarda devlet eliyle sömürüldü. Sonuçta SSK sömürülüyor insan dediğin.

non-konformist

bencede bilimsel sosyalizm uygulanan ülkelerde de sömürü vardı kira derdi elektrik su vs derdi yoktu gıda alanında az beslenme vs yoktu bu da bence bir sömürüydü sağlık eğitim vs gibi alanlarda ücretsizdi devlet destekliyordu çalışma saatleri en fazla 8 en az 5 saat sistemini savunuyorlardı evet bu da bir sömürüdür aynı zamanda kapitalizmin getirdiği bunalımdan kaynaklı insanların birbirine karşı kötü davranması çıkarı yoksa yardım etmeme gibi bir durum oluşuyor ama neyse canım hep sömürülüyorsun yav sosyalizmde ama ben sosyalizmde sömürülmek istiyorum sayın küçük burjuva

non-konformist

o uyuşturucuyu yada ot u neden serbest bırakıyorlar o burjuva gelişmiş devletler çünkü hem halkı pasifleştirmek ses çıkarmasını engellemek hem ekonomik olarak kapitalist bunalımdan kurtulmak ve bunu daha sonra serbestlik özgürlük diye yutturuyorlar bizim ülkede serbest bırakılmasına gerek yok zaten 1. halkı pasifleştirmeye gerek yok uyuşturucuyla zaten o görevi din ve milliyetçilik üzerinden yapıyorlar ekonomik olarak da zaten devlet belki yasal olarak değil ama illegal olarak zaten serbest bırakıyor yani yasallaştırmaya gerek duymuyor

erlik

Ben o bölgede bulunmuş, çalışmış, yaşamış biri olarak kendi görüşümü söyledim. Başkentler yerine kırsal kesime gittiğin zaman çok daha net anlaşılıyor. Artık şu popülist söylemden vaz geçme zamanı da gelmedi mi ? Evet 'insanların temel harcamaları karşılanmış fakat bunu devlet yardım için değil, emeğinin karşılığı olarak yapmış. Kimseye "gel şuraya otur" denmemiş. Sadece yatırımlar devlet eliyle yapılmış. Yatırımları yapan devlet olunca, haliyle istihdamı da kontrol eden kendisi olmuş. Şehirler buna göre çok detaylı düşünülerek yapılmış. Katı bir kontrol oluşturulmuş.

erlik

Pasifleştirmeye gelince; istersen biraz Türki Cumhuriyetleri biraz gez. 91'den beri daha yeni yeni kendilerini buluyorlar. Bildiğin rejim altında ezilmiş insanlar. Bence kapitalist sistem ile komünist sistem arasında bir fark yok. Komünist sistemde devlet direk sömürüyordu, kapitalist sistemde taşeron kullanılıyor. Komünist sistemde sömüren belliydi, kapitalist sistemde kimin eli kimin cebinde belli değil. Monarşi, kapitalizm, yada komünist sistem. Hepsi benim için aynı. Yaptığın işin karşılığında maddi bir beklentin varsa sömürülmeye mahkumsun.

non-konformist

sadece 1,2 konuya cevap vericeğim ve bu konuyu kapatıcağım 1.türki cumhuriyetleri hangi konuda kendi kendilerini buluyorlar bilemiyorum ama sovyetlerde türki cumhuriyetleri kendi dilinde kültüründe eğitim alabiliyordu kendi kanalları vs vardı ayrıca sovyetlerin genelinde olduğu gibi orada da konut sağlık eğitim vs bedava insanların temel ihtiyaçlarının giderildiğini düşününce bence sadece sovyetlere iyi sözler söylemek zorundalar ayrıca kürt alevi vs diğer azınlıkların hala başta eğitim inanç gibi konularda sıkıntı çektiğini düşünürsen t.c de sovyetler en az 100 sene ilerideydi temel haklar konusunda da neyse 2,sovyetler veya doğu blok u ülkler komünist değildi sosyalist idiler söylediğin yanlışı düzelteyim ve sosyalist düzen ve ilerisi olan komünist düzen zaten bu maddi beklentiyi çürütmek insanların çalışmayı bir ihtiyaç değil insanlığa dünyaya coğrafyaya katkı sunması olarak düşünen sistemdir yani kapitalizm de olduğu gibi ya çalış yada öl değildir

cengower

Bizim dolapdere'nin özerk hali

jean-jacques-rousseau

Arkadaşlar Türkiye'de yapmak isteyen sağcı solcu bilmem ne neresi Özerklik talebi isteyen olursa namluyu da görür.

ulas-c.-cakmak

Nasıl gökte tek güneş varsa Türk devletinin de tek merkezi ve tek önderi olur katılıyorum. Ama bunlara çok kızmamak lazım adamlarda kökleşmiş bir devlet geleneği yok.

ulas-c.-cakmak

Önceleri bu batı da ki esrarkeşleri hep kınardım ama artık böyle davranmaları hoşuma gidiyor. Uyuşturucuyla kendilerini ve sonraki kuşaklarını zehirledikçe iyice aptallaşıp zayıf bir hale gelecekler. Ayrıca Danimarka hükümetinin ezikliği de içler acısı.İsterse refah seviyesi tavan yapsın isterse eğitim-bilim harika olsun bir avuç sokak serserisinin ilan ettiği özerklikle bile baş edemeyen devlet devlet değildir. Bir ülkeyi tek ayakta tutan şey sermaye ise en ufak bir krizde anında parçalancak demektir. Tek ve güçlü bir iradenin olmadığı her yönetim er ya da geç yıkılmaya mahkumdur. İçimizde ki mankurtlar da bu ucubelerle esrar kokulu varoşlarda çiftleşme hayali kuruyorlardır eminim. Ondan kötüsü de bunlara kafir sapık diyen çomarların kapağı böyle ülkelere atmaya çalışması.

jean-jacques-rousseau

Kesinlikle haklısın Avrupanin hepsi böyle şaşırmamak gerek aslında Rusya Çin gibi devletlerin neden ayakta kalıp ta Ispanya gibi devletlerin bölünmeye başlamasına...

Görüş Bildir