Dakar Rallisi'ni Dünyanın En Zorlu Yarışı Yapan 7 Özellik

-

Dakar Rallisi'nin 2019 edisyonunda aksiyon sürüyor. Yarıştan yavaş yavaş "yanlış yola girerek zaman kaybetti" ya da "süspansiyon arızası yaşayarak yarışa veda etti" şeklinde Dakar'dan alışık olduğumuz haberleri almaya başladık.

Peki bu haberler motor sporları tutkunlarını neden hiç şaşırtmıyor? Dakar'ın zorluğuyla meşhur olmasının sebebi ne? 7 maddede cevapları arıyoruz.

1. Rallinin en zorlu etaplarını oluşturan ucu bucağı olmayan çöller

Dakar’ın en zor tarafı elbette kumları aşmak zorunda olmanız. Örneğin 2019 etabının %70’i çöl alanlardan oluşuyor. Olur da yolda kalırsanız normal bir rallide kaybedeceğinizden çok daha fazla zaman kaybedebilirsiniz çünkü kuma saplı ve arızalı bir aracı yeniden çalıştırmak oldukça zor.

2. Kum yetmezmiş gibi devasa taşlardan oluşan kayalık kısımlar

Kumlara alıştınız diyelim, her şey yolunda gibi görünüyor, ama Dakar bu defa da sarp kayaları menünüze ekliyor ve işler biraz daha zorlaşıyor. Birçok yarışçı en tehlikeli kazasını bu dik ve çetin kayalık alanlarda yapıyor.

3. Sizi bitirmek için hazırlanan güzergahlar

Uzun yollar, çöl iklimi ve bir toz bulutu… Dakar’da insanı yıpratacak her şey var ve zaten amaç da bu. Bir anlamda yarışçılar kendi potansiyellerine karşı da mücadele ediyor ve dünyanın en zor yarışını sadece bitirmek bile büyük bir başarı olarak sayılıyor. Ama elbette dünyanın en zor yarışının da sizi bitirmek için bazı planları oluyor.

4. Yolu şaşırıp Dakar'ı bitiremeden kaybolmanıza yol açan devasa yarış alanı

Evet, bu da var. Birçok yarışçı Dakar’da iyi gittiğini hatta kazanacağını düşünürken yolunu şaşırıp sonsuz çölün ortasında kaybolabiliyor. Örneğin bu sene üçüncü etapta Matthias Walkner ve Toby Price bu durumu yaşayıp yaklaşık 20 dakika kaybetti.

5. Düşmek düşmek ve yeniden düşmek...

Düşmek deyince yalnızca motosiklet gelmesin aklınıza. Bazen bir otomobil hatta kamyon ile de düşebilir hatta yuvarlanabilirsiniz Dakar’da. Çok normal zira ufak bir tümsek Dakar’da sık sık karşılaştığınız bir şey.

6. Yarışa elvada dedirtecek boyutta kazalar

Düşmek yine iyi bir seçenek, en azından zaman da kaybetseniz kalkıp yolunuza devam edebilirsiniz ama gerçek anlamda bir kaza yapar ve sürüklenirseniz bir daha toparlanmanız zor olabilir. Tıpkı bu sene dördüncü etapta Carlos Sainz'ın yaşadığı gibi. Zaten Dakar’da “yarış dışı kaldı” konulu haberlerin bir numaralı sebebini bu kazalar oluşturuyor.

7. Son olarak eğer kaza yaparsanız herhangi bir sempati beklemeyin. :)

Dakar’da kaza yaptıysanız ve durumunuz ağır değilse size kimse yardım etmez. Evet bazen takım arkadaşınız toparlanmanıza yardımcı olur belki ama bu da az yaşanan bir durumdur. Kısacası Dakar’da tüm problemleri kendi başınıza çözmek zorundasınız.

2019 Dakar Rallisi'ni Red Bull TV'den takip edebilirsiniz;

Dakar Rallisini'ni takip etmek için tıkla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
king_nothing_

bir tane kamaz resmi koyaydınız

Görüş Bildir