Daha Önce İsmini Hiç Duymadığınıza Emin Olduğumuz Dünyaca Her Yıl Kutlanan 18 İlginç Özel Gün

1PAYLAŞIM

Gerçekten böyle özel günler var mı yahu? 😮

1. 4 Ocak Ulusal Spagetti Günü

Yemeğin günü olur mu diye düşünmeyin tabii ki var! Bu ulusal gün spagettinin tarihini insanlara anlatmak ve artan spagetti tüketimini kutlamak için var diyebiliriz. Bugüne özel de güzel mi güzel tarifler sunuluyor. Eğer spagetti aşığıysanız hadi yine iyisiniz, gününüz kutlu olsun!

2. 8 Ocak Dünya Köpüklü Banyo Günü

Bugün aslında insanların kendilerine bakması için hayata geçirilmiş bir gün. Biraz kendinize vakit ayırın, sıcak su ile köpüğün tadını çıkarın diyorlar. Tatlı bir gün sevdik baya!

3. 14 Ocak Evcil Hayvanınızı Giydirin Günü

Bu gün açıkçası başlı başına bir saçmalık. Amerika'da düzenli olarak kutlanan bu günde kişiler evcil hayvanlarını giydiriyor. Tabii ki onlar da soğuktan üşümesin ama kıyafet giydirmek falan biraz korkutucu ve eziyet edici gibi duruyor.

4. 19 Ocak Ulusal Patlamış Mısır Günü

Amerika'da ortaya çıkan bu özel gün şimdi tüm dünyaya yayılmış durumda. Bugünün tek bir kuralı var, ilginç tatlarda mısır patlatıp yemek. Eğlenceli bir gün olsa da bilemedik gerek var mı...

5. 31 Ocak Tersini Yap Günü

Sünger Bob'dan da bildiğimiz tersini yap günü başta Amerika olmak üzere çeşitli ülkelerde yaygın bir şekilde kutlanıyor. Aslında bu bir çılgınlık günü de olabilir, hep yaptığınız şeyleri tersten yapıyor ya da kurallara uymuyorsunuz. Amerika'daki öğrenciler bunu okulda yapmaya bayılıyorlar.

6. 1 Mart Dünya İltifat Günü

Bugün herkes birbirine iltifat etmek zorunda diyebiliriz. Aslında özüne baktığımızda çok şirin bir gün ve hepimizin birkaç iltifata ihtiyacı var.

7. 18 Mart Dünya Uyku Günü

Her ne kadar bazı kaynaklarda 21 Mart olarak geçse de biz Vikipedia'ya güvenelim, 18 Mart diyelim. Ama siz iki günde de bu günü kutlayabilirsiniz serbestsiniz. 

Günün anlam ve önemi çok manidar aslında. Bazen vücudumuza ihtiyacı olanı veremiyoruz, özellikle de uykuyu. Çok az uyuyor ve böyle devam ederek bedenimizi yorabiliyoruz. Bu günde de uykunun bize sağladığı yararlar ve önemi hakkında konuşmalar yapılıyor. Bu günde herkesin 10 saat uyuması öğütleniyor. Hadi bakalım!

8. 6 Mayıs Ödev Yok Günü

Pek çok öğrencinin favori günü diyebilir miyiz? Bu günde Amerika başta olmak üzere pek çok okul ödev vermiyor. Oh ne ala!

9. 18 Mayıs Bulaşıksız Günü

Bir nevi dünya bulaşık yıkama günü de diyebiliriz. Bu günü hiç bulaşık yıkamayarak ya da bulaşık çıkartmayarak kutlayabilirsiniz. Şimdiden bulaşıksız gününüz kutlu olsun! 19 Mayıs'ta sizi büyük bir bulaşık dağı bekliyor olabilir...

10. 25 Mayıs Havlu Günü

Aslında bu o kadar da saçma bir gün değil, tabii ki Douglas Adam hayranları için! Douglas Adam ve Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni anmak için düzenlenen bu güne genellikle kitabın hayranları katılıyor. Günde yapacağınız şey çok basit, Adams'a olan saygınızı göstermek için bir havlu alın ve çıkın. Bütün gün havluyla gezebilirsiniz dikkat.

11. 4 Haziran Kedine Sarıl Günü

4 Haziran evcil hayvanlarınız ile birlikte neşe içinde kutlayabileceğiniz bir gün. Aslında bir nevi hatırlatma günü diyebiliriz ama yine de bunun için gerçekten bir güne ihtiyacımız var mıydı?

12. 22 Temmuz Hamak Günü

Biraz rahatlamak ve anın keyfini çıkarmak için bu günü kesinlikle kutlamalısınız! Nasıl ve neden ortaya çıktığı bilinmese de keyifli bir gün.

13. 20 Ağustos Dünya Sivrisinek Günü

Sivrisineklerin sıtmayı insandan insana bulaştırdığının keşfedildiği gün olan 20 Ağustos tüm dünyada dünya sivrisinek günü olarak kutlanmaktadır. Günün amacı sağlıklı ve sivrisineklerden uzak bir dünyada yaşamak. 

İşte şimdi sivrisineklerin kalbi kırıldı...

14. 5 Eylül Geç Kalma Günü

Yine sadece Amerika'da kutlanan bu günde her şeye kasten geç kalabilirsiniz. 5 Eylül'de kimse sizi bir yere geç kaldınız diye azarlamaz. Gereksiz diyebileceğimiz bir gün...

15. 9 Eylül Oyuncak Ayı Günü

Sandıklardan, dolaplardan oyuncak ayılarımızı çıkarmanın vakti geldi. Bugün bizi çocukluğumuzda yalnız bırakmayan oyuncak ayılarımıza teşekkür etme vakti...

16. 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü

UNICEF tarafından ilan edilen bu günde el yıkamanın bir alışkanlığa dönüştürülmesi amaçlanıyor. Koronadan dolayı şu an zaten çoğumuz için el yıkama bir alışkanlığa dönüştü, umarız ki böyle devam eder.

17. 19 Kasım Uluslararası Erkekler Günü

Birleşmiş Milletler tarafından da desteklenen bu özel gün 1992 yılında hayata geçirilmiş bir projedir. Bu günün kutlanmasının amacı cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin cinsiyete bağlı yaşadıkları eşitsizliklere vurgu yapılması ve toplumdaki rollerine değinilmesidir.

18. 19 Kasım Dünya Tuvalet Günü

Dünya Tuvalet Organizasyonu tarafından 2001 yılında ilan edilen bu gün ile herkesin sağlıklı tuvaletlere ulaşmasını amaçlıyor. Sağlık ve hijyen açısından farkındalık oluşturulmaya çalışılan bu gün eğer bir gün coşkulu şekilde kutlanırsa biraz komik anlara sahip olabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

2020 Yılı Nostalji Sevenleri Çok Mutlu Edecek: Bu Sene İçinde İzleyiciye Sunulan 19 İngiliz Dönem Filmi - onedio.com
2020 Yılı Nostalji Sevenleri Çok Mutlu Edecek: Bu Sene İçinde İzleyiciye Sunulan 19 İngiliz Dönem Filmi - onedio.com
Kediler Tarafından İşgal Edileni Bile Var! Okurken Sizi Şaşkına Çevirecek Hayvanlarla Dolu Birbirinden İlginç Japon Adaları - onedio.com
Kediler Tarafından İşgal Edileni Bile Var! Okurken Sizi Şaşkına Çevirecek Hayvanlarla Dolu Birbirinden İlginç Japon Adaları - onedio.com
Aman Dikkat! Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
Aman Dikkat! Doğum Kontrol Haplarıyla İlgili İnsanların Yıllardır Doğru Olduğuna İnandığı Yanlışlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erlik

2 gün önce neredeydiniz ?

Görüş Bildir