Daha Küçük Yaşlarda Topluma Kafa Tutup Feminist Bilinci Kazanan 15 Kadının Anlattıkları Sizlere Hiç Yabancı Gelmeyecek

669PAYLAŞIM

İyi ki boyun eğmemişler!

1. Birçok kadının aslında küçük yaşlarda farkında olmadan feminist bilincini kazandıkları tabii bunu büyüdüklerinde anladıkları bazı anlar vardır. Twitter'dan "ladychamallow" isimli kullanıcı da takipçilerine bu anları sordu.

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

@hayattayiim

Ben de böyle bir anımı anlatayım sizlere. 8. sınıftayken annem, teyzem ve ben balkonda oturuyorduk. Benden 6-7 yaş küçük erkek kuzenlerim balkona geldiklerinde teyzem aniden bana bağırarak sandalyeden kalkıp yer vermemi söylemişti. Çok sinirlenmiş, ben de teyzeme bağırmıştım ve kalkmamıştım.

Erkek oldukları için benden 6-7 yaş küçük çocuklara yer vermemi beklemişti resmen. O an yaşadığım siniri kolay kolay yaşamamışımdır. Tabii o zaman bunu feminist bilinç diye nitelendirmemiştim tabii. Şimdi geriye dönüp baktığımda anlıyorum. İyi ki de kalkmamışım o sandalyeden. 

Sizin böyle anlarınız var mı? Yorumlarda konuşalım!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melisitore

Ailem cogunlukla bekar cocuklu kadınlardan oluşuyor 1-2 erkek var sadece o yuzden midir bilmem biz hep eşit büyüdük o erkeklerde işini gücünü kendi yapar doğuştan bilinçli ailede olan şanslılardanız

gizemtheballerina

Hemen ates etmeyin ama Anadolu insaninin canini seveyim, cocukken anne tarafinda hic boyle seyler yasamadim. Kadinlarin hepsi dominant koy kadinlariydi ve herkesi okutmayi kafaya takmis buyuk dedemin eseriydi cevremizdekiler. Sanirim bu biraz da egitimsiz ve/ veya dinin cok on planda oldugu yerlerden yetismis bireylerin sorunlarindan biri oluyor.

bbbbb

Bizim evde bazı ev işlerini babam yapar. Hatta patates soymak, bezelye temizlemek gibi şeyler yaparak yemeğe bile yardım eder. Biz üç kız kardeşiz, ikisi evli. Onların da kocaları ev işlerine yardım eder. Erkek kuzenlerimin sevgililerine nasıl karışılmıyorsa bizimkine de karışılmaz. Fakat şunu ben de fark ettim, bayramda vs. toplandığımızda bazen (her zaman değil) erkekler önce yer yemeği ama asla biz onlardan kalanları yemeyiz, sadece onlar yemekten sonra bir yerlere dağılırlar, kadınlarsa evde sohbet muhabbet falan takıldıkları için bazen böyledir. Ama bazen de mangal yapılacaksa amcamlar, dayımlar yapar kadın- erkek karışık oturulur sofraya. iftar gibi zamanlarda ise asla ama asla erkek önce başlamaz, herkes aynı zamanda yer.

gunesliler

Feministliği ve tatlı su feministlerini bi ayıralım köşeye. Bu arada anlatılanların hepsi feminizmden uzaktır, ve bu eşitlik, adalettir. Feminizm aşırıdır, Femine-izm, yani kadıncılıktır. kadını kayırmadır. Buradaki hikayelerin hepsi de eşitliğe yöneliktir. Feminizm diye yutturduğunuz şey eşitliktir. Feminizm zaten aşırısıdır bunun. Ki o da gayet gereksizdir. Kadın ve erkek olabilidkleri tüm alanlarda eşit olurken, kendi cisnsiyetlerine dair özelliklerde ise karşı cins tarafından desteklenmelidir. Biri bir diğerinden asla öne çıkarılmamalıdır. Bunun için önce kendinize bir saygınız olsun. Daha sonra karşı cinsi tanıyın "tümevarım yapmayarak" çünkü sizin karşı cins hakkındaki fikirlerinizi resmen dogmatik hale getirir. hayır tanıyın.

mad-roman

Çok merak ediyorum feminizmin bu tanımına nereden ulaştın. Kaynak ya da feminizm üzerine okuduğun kitapları, makaleleri, izlediğin filmleri örnek verebilir misin?

grwitcheen

Göndermeye bak :D Feminizmi nereden araştırdıysan 'tümevarım' kavramını da oradan araştırmışsın belli. Tümevarım özelden genele varmaktır. Tüm özel olaylar aynıysa ancak genelleştirebilirsin. Senin sandığın gibi tek bir çürük elmayla bütün elmaları çöpe atmak değildir.

grwitcheen

Şunu da ekleyeyim: Tek bir çürük elma bile diğer bütün elmaları etkileyebilir. Yani eninde sonunda o çürüğü ayrıştırmak gerekir. Bu noktada da devreye aktivist feministler girer.

gunesliler

Fenizmi kadına karşı pozitif ayrımcılık yapmak mı sendın ? Ohoo....! Neyse 40 fırın sonra buluşalım.

gunesliler

Yazık. anlayamamşsın bile daha yazdığımı. anladığını sandığın yerden de yorum yapmaya kalkınca Sünger Bob' a dönme derecesinde restore edilmiş yapıya benzemiş yorumun da. Bir daha yazmayacağım sana özel olarak. Anlattıklarım ancak senin anlayabileceğin kadardır. kelimelere takılalarla büyük resim münazarasına girmeye değmez.

grwitcheen

Biraz düzgün yazarsanız iddia ettiğiniz anlaşılmazlığı ortadan kaldırabilirsiniz.

gunesliler

kontrol edildi yeniden: imla ve noktalama dahil, yazıma dair her şey açıktır. Düzeltme yapılması gereken bir yeri göremedim. Bütünlükten çıkıyorsun bence. orada kaçırıyorsun olayı. Özet: içeriktekiler eşitlikle alakalıdır feministlik diye yutturulmaya çalışan femi-nazi tarzı bir bokla alakası yoktur. Kızların tamamı eşitlik vurgusu yapıyor ve bunu feminizm sanıyor. zaten -izmler idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir. sıyrılabilseler bi' şundan, farketmemek için aptal olmaları gerektiğini anlayacaklar zaten. Ama natla yapışılan -izm' ler işte.. (:

robert-gray

"Kadınların hakları ve ilgi alanlarını konu alan heterojen konseptin belirleyicisi kadındır. Kadın ve erkek arasındaki toplumsal eşitsizliğin süregelmesi, feminizmin amacının kadının toplumdaki yerinin iyileştirilmesinin ve toplumda gerçek bir eşitlik durumunun sağlanmasına neden olmuştur. "Feminizm" kavramı altında sayısız hareket özetlenmiştir.(Kelimenin kökeni Latince "femina" ve onun Fransızca türevi olan "Feminizme" kelimesinden gelir.) "Aynı seviyede olma durumu, eşitlik, yani emansipasyon"dan anlaşılan (kadın ve erkek gibi) toplumsal gruplar arasındaki yaşam koşullarındaki eşitsizliğin asimile edilmesidir. “Eşit muamele” kavramından anlaşılan ise engelliler, hamileler gibi yaşam koşullarından muzdarip olan toplumsal grupların tüm yaşam alanlarında eşitlenmesi durumudur. Bu kavramlar, şans eşitliği ve insan haklarının temeli olan sosyal adaleti özetler."

robert-gray

Yani kısaca feminizm, kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olmasını destekler. Feminizm eşitliktir. Kadıncılık değil, üstünlük değil, "pozitif ayrımcılık" değil. Feminizme karşı değilsiniz anladığım kadarıyla ama feminizm kelimesinin anlamı konusunda kafanız karışmış. Aynı saftayız ama başlıkta anlaşamıyoruz tek sorun bu. Eşitliği savunduğunuz sürece de zaten bir önemi yok. Yalnız femizimin çıkış noktasını araştırmanızı, ilk isyanları, verilen canları öğrenmenizi isterim. Ayrıca "feminazi terimini bildiğinizi görüyorum. Asıl hatalı olanlar onlardır. Gerçek feminizm eşitlik destekçisidir. Bu arada önceki yorumum için kaynağım Vikipedi'dir. İyi akşamlar dilerim.

gunesliler

Femnistlerin geçekten % 10 u bile bu mantığı kavrayarak savunsa görüşlerini, daha doığrusu içini doldurup yaşasa kafi. gerisini zamanla düzeltirler. işte o %90 lık kısım zaten tatlı su feministleri ve femi-naziler oluyor.

suspicious

küçükken gençken sofra hazırlayıp toplama yemek işleri vs hep ablamla kız kardeşimden beklerdim. ben erkeğim deyip çemkirmeler falan. babam da her defasında karına da mı böyle davranacaksın lan diye kızardı. şimdi evliyim, babamın neden kızdığını iyi anlıyorum. dayadık sırtımızı eşimle birbirimize, her şeyi birlikte yapıyoruz. inanın böyle daha mutlu oluyo insan. o toy zamanlarımda ablamla kardeşime de yardımcı olsaydım eminim ki daha güzel anılar biriktirirdik.

Görüş Bildir