Bu Kaçıncı Yitip Giden Can? Batan Göçmen Teknesinde İki Çocuk Hayatını Kaybetti

 > -

Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na gitmeye çalışan göçmenleri taşıyan tekne Gümbet sahili açıklarında battı. Olay yerine gelen Sahil Güvenlik ekipleri denizde yardım bekleyen göçmenleri kurtararak ambulanslara taşıdı. Kazada 2 çocuk hayatını kaybetti. Olayla ilgili olarak ise 4 kişi gözaltına alındı.

34 kişiyi taşına göçmen botu, Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümbet sahilinin 50 metre açığında battı.

Vatandaşların ihbarıyla olay yerine gelen ekipler teknede mahsur kalan 17 kişiyi kurtardı. 14 kişinin ise kendi imkanlarıyla karaya çıktıkları öğrenildi.

Civardaki vatandaşlar da göçmenlerin kurtarılmasına yardım etti.

Kurtarma çalışmaları sırasında karaya çıkarılan ve nefes alamadığı gözlenen 7 yaşlarındaki kız çocuğunu kucaklayan trafik polisi, var gücüyle koşarak yaklaşık 100 metre ileride bekleyen 112 Acil Servis ambulansına yetiştirdi. 📹

Yaşananlar 2015 yılında yine bir göçmen teknesinde hayatını kaybeden 2 yaşındaki Aylan bebeği akıllara getirdi.

Bodrum Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Büro Amirliğinde görevli olan ve ismi Harun Kılıçoğlu olduğu öğrenilen polis memuru, sağlık ekiplerinin çocuğa yaptığı kalp masajını gözyaşlarıyla izledi.

7 yaşındaki çocuk kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2 çocuğun hayatını kaybettiğini kaybolan göçmen ihtimaline karşı aramaya devam edildiğini açıkladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

"22 Ekim 2018 tarihinde saat 05.47'de, Muğla ili Bodrum ilçesi Gümbet önlerinde içerisinde düzensiz göçmenlerin bulunduğu bir teknenin sahile yaklaşık 50 metre mesafede battığı ihbarı alınmıştır. İhbarın alınmasını müteakip görevlendirilen 3 Sahil Güvenlik Botu ve 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi tarafından icra edilen arama kurtarma faaliyeti neticesinde; 17 düzensiz göçmen denizden sağ olarak kurtarılmış ve 3 düzensiz göçmen karada sağ olarak alınmıştır. Bahse konu olay kapsamında kendi imkanları ile sahile çıkan 14 düzensiz göçmen ise Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından alınmıştır. Kazazede toplam 34 düzensiz göçmenden, hastaneye sevk edilen ve hayati tehlikesi bulunan 2 çocuk göçmenin kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettiği öğrenilmiştir. Denizde kayıp düzensiz göçmen olabileceği ihtimali kapsamında arama kurtarma faaliyetine halen devam edilmektedir."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir