Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha İlk Maddesinde ‘Bunlar Gerçek mi?’ Diye Düşündürerek Beyninizi Bükecek 15 Bilgi

93PAYLAŞIM

Bu hafta da şaşırmadan duramadık...

1. 1875’te İrlanda’da gerçekleşen “Büyük Viski Yangını” esnasında 13 kişi hayatını kaybetti. Ama hiçbiri yangından ya da zehirlenmeden dolayı ölmedi. Sokaklardan akan viskileri içtikleri için alkol zehirlenmesi yaşadılar.

2. Bir adam Golden Gate köprüsünden atladı, beli kırıldı, ama ölmedi. Sonradan yardım ekipleri gelene kadar bir denizaslanı tarafından suyun yüzeyinde tutulduğu fark edildi.

3. Bilim insanları Manhattan’ın 63 ile 76. sokakları arasında dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bir karınca türü keşfettiler.

Takma isimleri de ManhattAnt (Ant: İng. Karınca)

4. Norveç’te elektrikli otomobil sahibiyseniz kamuya ait otoparklarda ve feribotlarda ücret ödemiyor, ayrıca otobüs şeritlerini kullanma hakkı elde ediyorsunuz.

5. Pandalar bazen daha fazla yiyecek ve özel ilgi için hamile taklidi yapabiliyor.

6. Rudyard Kipling’in yazdığı her kelime başına 10 şilin kazandığını öğrenen iki Oxford öğrencisi, adamın yanına gidip ona 10 şilin uzatmış ve “En iyi kelimelerinizden birini alabilir miyiz?” demiş. Kipling’in cevabı şöyle olmuş: “Teşekkürler”.

7. Bir defasında 20 bin arılık bir sürü bir otomobili iki gün boyunca takip etti, çünkü kraliçe arı arabanın içindeydi.

8. Beyninin sağ lobunda hasar oluşan birisi şaka bağımlılığına sahip olabiliyor. Yani sürekli şaka yapma ihtiyacı hissetme durumu.

9. Bir araştırmaya göre ortalama bir erkek alışverişin 26. dakikasında sıkılmaya başlarken, kadınlarda bu süre 2 saat.

10. Kenya’da 650 dolara böbrek satın alınabilirken aynı böbrek Güney Afrika’da 200 bin dolara satılabiliyor.

11. Yalnızca üç adet orijinal narenciye var: Pomelo, ağaçkavunu ve mandalina. Geri kalanlar hibrit. Örneğin portakal orijinal bir meyve değil, pomelo ve mandalinanın hibriti.

Ağaçkavunu.

12. Video oyun tasarımcısı Will Wright’ın evi 1991’deki bir yangında kül oldu. Bunun üzerine evini baştan dizayn etme deneyimini tekrar yaşayabilmek için bir oyun tasarlamaya başladı. Hangi oyundan mı bahsediyoruz?

13. 1991 yılında Mexico City’nin havasında o kadar çok dışkı tozu bulunuyordu ki yalnızca dışarıda soluyarak Hepatit kapmak mümkündü.

14. Vikingler 9. yüzyılda İstanbul’a geldiklerinde isimlerini Ayasofya’nın duvarlarına kazıdılar. Bu yazıları bugün halen görebilirsiniz.

15. Pixar’ın Arabalar filmi yalnızca oyuncak ve diğer ürünlerin satışından 10 milyar dolar gelir elde etti. Yani gişe gelirinin aşağı yukarı 22 katı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karbey77

5. Pandalar bazen daha fazla yiyecek ve özel ilgi için hamile taklidi yapabiliyor....örnek olmasin birilerine :)

hilal_deseniz_yeter

pandalar jbkgjgkldf

Görüş Bildir