Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çok Şaşıracaksınız! Öğrendikten Sonra Asla Unutamayacağınız 19 Tuhaf Bilgi

1.8bPAYLAŞIM

Uyumadan önce neler düşündüğünüzü hatırlamaya çalışın. Özellikle yatakta dönüp durduğunuz zamanlar değil de uykuya dalmadan hemen önceki zamanlarda... Böyle anlarda beynimiz günlük hayatında kafa yormadığı şeyleri düşünmeye başlar. Mesela, bir bulutun ağırlığı ne kadardır? İnsanlar uyurken koku alabilir mi ya da insan vücudu en fazla ne kadar enerji üretebilir? Biz de sizler için tüm buna benzer soruların cevaplarını bulduk. İşte, öğrendikten sonra unutamayacağınız 19 ilginç bilgi...

1. Sadece elinizi kullanarak açı derecelerini bilebilirsiniz.

Parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın ve avcunuzu ölçmek istediğiniz yüzeye koyun. Serçe parmağınız alt tarafa uzanıp, sıfırı temsil edecek. Başparmağınız  ile serçe parmak arasındaki açı 90° olacakken, diğerleri de sırasıyla 30°, 45° ve 60° olacaktır.

2. Hayatınız boyunca yaklaşık 16 katille tanıştınız ve bunu bilmiyorsunuz.

3. Bir kart destesini karıştırdığınızda, desteyi bu şekilde karıştıran tek kişi siz oluyorsunuz.

4. Ayın hangi gününde olduğunuzu eklemlerinizi kullanarak öğrenebilirsiniz.

Bir yumruk yapın ve ayları saymaya başlayın. Her parmak eklemi ve boşluğu ayrı bir ayı simgelemektedir. Sayarak ay sonuna ulaştıktan sonra, işaret parmağı eklemleriyle tekrar saymaya başlayın. Eğer sonuç parmağınızın boğumlarında çıkıyorsa 31, boşluğunda çıkıyor ise sonuç 30 gün veya daha az demektir.

5. Bir tane 43 cm'lik pizza, iki tane 30 cm'lik pizzadan daha büyüktür.

6. İnsan tükürüğünde, morfinden 6 kat daha etkili olan opiorphin adı verilen doğal bir ağrı kesici vardır.

Buna ek olarak opiorphin, hem anti-panik, hem de anti-depresif bir etkiye sahiptir. Ama çok ilginç ki, bunlara rağmen depresyona giriyoruz.

7. Beynimizin hayal edemediği ''yasak'' renkler vardır.

Bunlar, insan gözünde telafisi olan renklerdir. Bunlar kırmızı-yeşil ya da mavi-sarı ikili renkleridir. Mesela, birisi sizden sarı-mavi rengini hayal etmenizi isterse otomatik olarak yeşil düşünürsünüz. Mavi ve sarı renklerini ayrı ayrı bir araya getiremezsiniz.

8. Akciğerlerinizdeki oksijen, kaslarınızdaki karbon ve kemiklerinizdeki kalsiyum ve kanınızdaki demir; ilk başta yıldızlar içinde oluşmuş ve evrendeki patlamayla yayılmıştır.

Bu da hepimizin kısmen birer yıldız ya da uzaylı olduğunu gösterir mi dersiniz?

9. 60 yaşınıza girdiğinizde tat alma tomurcuklarınızın yarısını kaybedeceksiniz.

Üzülmeyin, çünkü bu sayede artık yiyecekler arasındaki tat farkını daha iyi anlatabileceksiniz. Hangisi tatlı ya da hangisi acı daha kolay yorumlayacaksınız.

10. Uyurken hiçbir kokuyu alamazsınız.

11. Hamilelik sırasında iç organlara zarar gelmesi halinde, bebekler iyileşme sürecini hızlandırmak için hasarlı noktaya kök hücrelerini gönderirler.

Anne olmak her açıdan harika bir şey!

12. Her gün, kalbiniz 30 km mesafesindeki bir yolu arabayla katedebilecek kadar enerji üretir.

Beyniniz ise 10 watt'lık bir ampülü yakabilecek kadar enerji üretebilir.

13. Çoğu insana göre trafik lambaları çok büyük ve yerdeki yol çizgileri çok kalındır.

Aslında gerçek böyle değil. Lambaları olduğundan büyük, çizgileri ise olduğundan kalın düşünürüz. Bunun nedeni boyut algısı kavramının varlığıdır.

14. Her yıl %98 oranında yenileniyorsunuz.

Neden mi? Çünkü her yıl vücudunuza bu oranda yeni atomu dahil ediyorsunuz.

15. Oksijenin hayati önemi sadece nefes almanızla sınırlı değil.

Aynı zamanda vücudunuzda yaşlanmanıza neden olan hücreleri de oksitler. O zaman bol bol hava almaya devam.

16. Sol tarafınızda en yakın oturan kişi, sağ tarafınızdan en uzak olandır.

17. Ortalama bir bulut 100, fırtına bulutu ise 200.000 fil ağırlığındadır.

Peki, bulutlar nasıl ölçülür? Bilim insanları, bulutların içindeki su miktarlarını bilirler ve bu şekilde bulutları tartabilirler.

18. Arkadaşlarımızın her zaman bizim sahip olduğumuzdan çok daha fazla arkadaşı vardır.

1991 yılında Sosyolog Scott Feld, bir kişinin sahip olduğu ortalama arkadaş sayısını hesapladı. Daha sonra ise o kişinin arkadaşlarının arkadaşlarını araştırdı. İkinci durumda çıkan sayı, birincisinden her zaman büyüktü. Bu duruma literatürde ''Arkadaşlık Paradoksu'' denmektedir.

19. Yaşınız, Güneş'in etrafında döndüğünüz tur sayısı kadardır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senem-sengul

16 ve 19 zaten belli şeyler, 4. maddeyi de ilkokulda yapıyorduk zaten. Ben de bu tip bir bilgi eklemesi yapayım o zaman: İki haneli bir sayıyı ters çevirip çıkardığımızda sonucun rakamları toplamı 9'dur.

vlknsn

saçma sapan açıklamalar güzel ve enteresan bilgi nasıl bok edilir adlı çalışma. #3 biz olmuyoruz desteyi ilk defa öyle karıştırma ihtimalimiz var olasılıklarla istatistikleri karıştırma. #4 ayın hangi gününde olduğunu değil hangi ayın kaç gün çektiğini bulabilirsin. #9 tat alma duyusu zayıflamışken tadı nasıl daha iyi ayırt edebilirsin? yaşlılıkta tat alma zayıflar ve çok küçük bi araştırmayla bulunulabilir bir bilgi. #10 genel uyku değil sanırım nrem uykusu. çünkü hafif uykularda kokuya göre bile rüyan şekillenebilir herkes yaşamıştır bunu anlaşıldı sanırım. #13 kopayala yapıştır yapılmış sanırım ama tam tersi nasıl olmuş anlamadım lambalar gerçekte büyüktür zaten resimde de belli biz onları küçük algılarız. #14 ""Çünkü her yıl vücudunuza bu oranda yeni atomu dahil ediyorsunuz."" ne demek? ne atomu hangi atom? ama #17 açıklamana hayran kaldım :D

brsn-nsli

#10 yanlış.. banyomuzdan ağır koku geliyodu uykumdan uyanıyodum

leydizz

beni pizza olayına kimse inandıramazzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

erenofficial

#19 Bildiğimiz yılı güzellemişler yazmışlar :)

kadir-kayadibi

Nazım Hikmet ben içeri düştüğümden beride var böyle bir cümle

Görüş Bildir