Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çoğu Kişinin Muhtemelen İlk Kez Duyacağı 36 Ufuk Açıcı Madde İle Beyninizi Acıtıyoruz!

638PAYLAŞIM

Zihninizin derinlerinde gezinmeyi sever misiniz?

Yeni bilgi tohumları ekmeyi, dipsiz kuyulara dalmayı?

Twitter'da uzay ve evren hakkında ilginç ve eşsiz bilgiler paylaşan Lagaribey adlı kullanıcı, verdiği bilgilerle ufkumuzu açma konusunda oldukça ısrarlı...

Serinin ilk içeriği için şuraya:

Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 19 İlginç Bilgi İle Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz! - onedio.com
Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 19 İlginç Bilgi İle Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz! - onedio.com

İkincisi için şuraya:

Çoğu Kişinin Muhtemelen Bilmediği ve Okudukça Apışıp Kalacağınız 29 Ufuk Açıcı Adım - onedio.com
Çoğu Kişinin Muhtemelen Bilmediği ve Okudukça Apışıp Kalacağınız 29 Ufuk Açıcı Adım - onedio.com

Üçüncüsü için şuraya:

Ders Kitaplarında Kolay Kolay Rastlamayacağınız İlginç Bilgilerle Ufkunuzu Açıyoruz! - onedio.com
Ders Kitaplarında Kolay Kolay Rastlamayacağınız İlginç Bilgilerle Ufkunuzu Açıyoruz! - onedio.com

Dördüncüsü için şuraya:

Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 24 İlginç Madde İle Ufkunuz Kapanmamak Üzere Açılacak! - onedio.com
Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 24 İlginç Madde İle Ufkunuz Kapanmamak Üzere Açılacak! - onedio.com

Ve sonuncu için şuraya bakabilirsiniz:

Okudukça Apışıp Kalacağınız 28 İlginç Madde ile Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz! - onedio.com
Okudukça Apışıp Kalacağınız 28 İlginç Madde ile Ufkunuzu Kapanmamak Üzere Açıyoruz! - onedio.com

Bir önceki içeriğimizde Kuantum Dolanıklık Teorisi, Anti-madde Teorisi, Anti-evren Teorisi ve Ayna Teorilerinden bahsetmiştik.

Şimdi oradan devam edelim...

1. CERN'de de uzun yıllardır çalışılan anti-madde konusu, uzay ve zaman yolculuğu için en büyük umutlardan biri.

2. Anti-madde pek çok açıdan cazip ve ilginç, öyle ki Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar kitabı ile Uzay Yolu’ndaki Atılgan’a konu oldu.

3. Melekler ve Şeytanlar’da suikastçilerin CERN’den çaldığı bomba ile Uzay Yolu’nda Atılgan’a enerji veren güç, anti-madde idi.

4. Anti-maddeyi sıra dışı yapan şey, deneyler esnasında keşfedilmişti. Parçacık ile anti-parçacık yan yana geldiğinde ikisi de yok oluyordu.

5. İkisi yan yana geldiğinde, ikisi de kayboluyor ve enerji açığa çıkıyordu. Tersi de geçerliydi, enerjiden madde ve anti-madde doğuyordu.

6. Akıllara "büyük patlama" anı geldi. O anda, madde ve anti-madde eşit olmalıydı. İkisi yan yana geldiğinde patlama oldu diye düşünüldü.

7. Diğer yandan, “biz yaşıyorsak, demek ki evrende madde miktarı, anti-maddeden daha fazla” denildi ama neden fazla olduğu hala çözülemedi.

8. Evrende hala madde varsa, arta kalan anti-madde de olmalıydı. Bu yüzden evrende doğal “anti-madde avı”na çıkıldı ama pek sonuç alınamadı.

9. Ancak nispeten yakın zamanda uzayda “anti-madde çeşmeleri” bulundu, ayrıca gama ışınlarında ve yıldırımlarda anti-madde olduğu saptandı.

10. Bu anti-maddeleri toplamak çok zor olduğu için, iş CERN’e ve dünyadaki birkaç büyük laboratuvara düştü ve anti-madde üretimine başlandı.

11. Laboratuvarların anti-maddeye büyük ilgi göstermesinin bir nedeni vardı: Madde-anti madde ikilisinden ortaya çıkan "devasa" enerji.

12. Bir örnek vermek gerekirse, bir anti-maddenin içindeki enerji, normal roket yakıtındaki enerjiden "1 milyar kat" daha fazla.

13. Bu da 4 miligram gibi çok az bir anti-madde ile birkaç hafta içinde Mars’a gitmek demek ya da daha fazlasıyla çok daha uzaklara...

14. Bu yüzden Avrupa’da CERN, Amerika’da Fermilab laboratuvarları yıllardır anti-madde üretme üzerinde çalışıyor ancak büyük bir sorun var.

15. Anti-madde, madde ile yan yana geldiğinde patladığı için, üretmek için çok çok özel sistemler gerekiyor, bu da fiyatı "aşırı" artıyor.

16. Şu anda dünyadaki en pahalı şey ne elmas, ne de yakut. Gram fiyatı 62,5 trilyon $ olan anti-madde! (Fiyatı bi' daha okuyun)

17. Zaman geçtikçe fiyatlar düşecek ama şimdiye kadar Fermilab, yılda sadece 1,5 "nanogram" anti-madde üretiyor, CERN ise daha az.

18. 40 yıl içinde anti-madde üretiminin artması ve anti-madde kullanan roket motorlarının geliştirilmesi planlanıyor.

19. Bunlar gerçekleştiği takdirde, hem şu an hayal olan galaksiler arası yolculuk, hem de zaman yolculuğu gerçekleşmiş olacak.

20. Anlatmaya karanlık madde/enerji ile devam edelim. Bu konular doğrudan değil, dolaylı yoldan uzay/zaman yolculuğu ile ilgili ve çok soruluyor.

21. İnsanoğlu antik çağlardan beri evrenin boş olmadığını, göremediğimiz sıvılar/gazlarla kaplı olduğunu düşündü ve farklı isimler verdi.

22. Bilim ilerleyip, teknoloji geliştikçe bu konudaki bilimsel çalışmalar arttı, ancak öne sürülen yeni teoriler/görüşler ciddiye alınmadı.

23. Ancak 70’li yıllarda ilginç bir gözlem yapıldı. Bir galaksinin etrafındaki bazı yıldızların olması gerekenden daha hızlı döndüğü görüldü.

24. Hesaplar, simülasyonlar tekrarlandı ancak yıldızların dönme hızı, normalden daha fazlaydı. Bir şey, "bir kuvvet" onları hızlandırıyordu.

25. Bu kuvvetin ne olabileceğine dair fikir yoktu, çünkü görünürde hiçbir cisim yoktu. Teleskoplar göstermiyor, sanki bir yerde saklanıyordu.

26. İşin içinden çıkılamayınca bu cismin, ışık yaymayan, görünmeyen ancak kütle çekimi olan “karanlık bir madde” olabileceği öne sürüldü.

27. Teoriye göre, yıldızlar bu görünmez maddenin yanından geçerken kütle çekiminin etkisine kapılıyor ve böylece daha da hızlanıyorladı.

28. Bilim kadını Vera’nın Nobel’e layık bu tespiti, uzun yıllar kabul görmedi, ta ki 10 yıl önceye kadar. 2006’da ilk somut verilere ulaşıldı.

29. Karanlık maddenin varlığı keşfedildikten sonra bu defa bilim insanları evreni yeniden modellediler, ancak hala eksik bir şeyler vardı.

30. Tahmin ve hesaplara göre evrenin çok küçük bölümünü görebildiğimiz madde, biraz fazlasını göremediğimiz madde oluşturuyordu. Geri kalan?

31. Geri kalan eksik kısım için tekrar evrene bakıldı. Evren sürekli genişliyordu, üstelik bu genişleme yavaşlamıyor, aksine hızlanıyordu.

32. Evrenin giderek artan bir hızla genişlemesi akla şu soruyu getirdi: Galaksileri hem dağılmadan tutan, hem de onları iten bir şey mi var?

33. Bu sorunun cevabı, "galaksiler arasında elastik, görünmeyen bir ağ, bir enerji var" olarak verildi ve buna "karanlık enerji" denildi.

34. Karanlık madde ile karanlık enerji arasında bir bağ var mı, henüz bilinmiyor. Bunların nasıl olduğu, yapıları vs de bilinmiyor.

35. Karanlık maddenin görünmeyen yıldızlar mı, yoksa moleküller hatta atomlar seviyesinde küçük şeyler mi olduğu da henüz anlaşılamadı.

36. Ancak bilinen bir şey var: Gördüğümüz her şey evrenin %5'ini oluşturuyor. Geri kalanların %25'i karanlık madde, %70'i ise karanlık enerji.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ucabilen-horoz

çok acayip konular. mesela Güneş'in kütlesinin hesaplanmasına yarayan bir hesaplamanın değişik bir versiyonu ile evrendeki aydınlık enerjinin, evrenin toplam enerjisinin sadece yüzde 1'ine denk geldiğini hesaplamış bilim adamları. bildiğiniz yüz milyarlarca galaksideki yüz milyarlarca yıldızın oluşturduğu enerji devede kulak kalıyor.

Görüş Bildir