Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocuklarımız Nasıl Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanır? Konunun Uzmanlarından Kilit Tavsiyeler

-

Tüm araştırmalar ortaya koyuyor ki, artık çocuklar daha az kitap okuyor. Söz konusu erkek çocuklarıysa durumlar daha da kötü.

Peki neden okumuyorlar?

Okumaları için neler yapılabilabilir?

Gelişen dünyanın getirileri haricinde, arkaplanda kalan bir takım önemli nedenler de mevcut.

'21. Yüzyılın Oğlanları' kitabını kaleme alan Sue Palmer'a göre, erkek çocukların daha az okuyor olması büyük ölçüde beyin gelişimiyle ilgili...

Erkeklik hormonu Testesteron, sağ beyin lob'unun büyümesini hızlandırıyor ve bu da hareket ve etkinliğe duyulan bir ilgi olarak çıktı veriyor.

Bu etkilerin gerçek olduğu, Dundee Üniversitesinde yapılan bir dizi araştırma sonucunda ortaya konmuş.

Yani erkek çocukları yerinde duramıyor ve işler tamamen fizyolojik.

Fakat bu demek değil ki oğlanlar kitap okumayacak...

Bu noktada yapılacak şey belli: Rol modelini devreye sokmak.

Bazı erkek çocukları çevresinden aldıkları etkiler sebebiyle kitap okumayı 'kızlara özgün bir aktivite' olarak algılıyor ve kız gibi görünmek istemedikleri için kitaplardan uzak duruyorlar.

Başta babaları olmak üzere, çevrelerinde kitap okuyan yetişkin erkekler görmeleri, bu konudaki önyargılarının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Kitap okuma alışkanlığını aşılamak, yine çoğunluğu kadın olan sınıf öğretmenlerine düştüğü için de farklı bir okul etkinlik tarzı geliştirilebilir.

Bu yüzden okuma alışkanlığı aşılaması için haftada en az bir defa erkek yazarlar, gazeteciler, diğer meslektaşlardan yardım almak ABD'de oldukça yaygınlaşmış durumda.

İlgi alanları da önemli. Çocuk futbola ilgi duyuyorsa, futbolla ilgili biyografik kitaplar teşvik edilebilir. Herkes okumaya Rus klasiklerinden başlamak zorunda değil...

Konuyla ilgili önemli deneyimlere sahip olan Susan Elkin, çocukların ilgi alanlarından yola çıkarak okuyacağı kitapları kendilerinin seçmesi gerektiğini söylüyor.

Gerçekten de, bir kitap zevki edinmeyen bir çocuğun düzenli olarak kitap okumasına imkan yok. Bu da ancak bir noktadan başlayarak mümkün. Futbol kitapları okuyan bir çocuk, zamanla başka alanlara da bu ilgisini kaydıracaktır. Fakat futbol kitapları okuması en başından desteklenmezse, ya da başka kitapları okuması zorlanırsa bu son derece kötü sonuçlar verecektir.

Düzenli okuma saatleri, rol modeller, zevk geliştirmek...

Hepsi bir yana, çocuklarınızdan evvel sizin okumaya başlamanız gerekiyor. Bu noktadan sonra gerisi zaten geliyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lisami

1. sınıfta öğretmenimiz her hafta kütüphaneden kitap seçtirir, okutur bir sonraki hafta da özetini anlatmamızı isterdi ve herkes sıraya girip özetini anlatmaya başlardı. Özetini anlatamayanın okumadığını anlardı ve yeniden o kitabı okumasını sağlardı. Kitabı kendim seçebildiğim ve hoşuma giden kitaplar okuyabildiğim için o yaşta, sonradan daha kalın ve daha farklı kitaplar okumak isteyerek kitap okuma alışkanlığı kazanıp sevdim. Herhalde öbür ötürlü evde kitap okuyan olmadığı için bu alışkanlığı kazanmam ya oldukça geç olacaktı ya da hiç olmayacaktı.

Gizli Kullanıcı

Bir kitap akıcı olmazsa okuyamıyorum. Önerebileceğiniz kitap var mı? (Hazır kitap severler buradayken xlsoeıdeje)

mutemerrida

Bin Muhteşem Güneş-Halid Huseyni,Kendine Ait Bir Oda-Virginia Wolf.

Gizli Kullanıcı

heves kırma yeter içinden gelmezse sittin sene uğraş istediğin kadar örnek ol olmaz o iş. örneği kendimden vereyim annemle babam hiç kitap okumaz ben daha görmedim annem kitapları çöp olarak gören biri babam da biz faydalanalım diye biriktirmiş ama tek bir tanesine bile bakmamış. sonuç hiç örnek alacağım biri olmamasına rağmen kitap okuyan biriyim. ne yazık ki genetiğinde yazılmadıysa olmuyor. kardeşim beni o kadar kitapla gördü kendisi bir kere bile kitap okumamıştır

goruncekadam

Bu küçük zırtapozlara Tolkien'in Ortadünya'sını gösterin gerisi gelir zaten. Fantastik ise fantastik, savaş ise savaş, felsefe ise felsefe. Çok güzel harmanlanmış bir hikaye çocukları kendine çeker.

ayna-efendi

çocuğun seviyesine ve zevkine göre kitap seçmesi en doğrusudur, yoksa ağır bir kitabı okumaya zorlarsanız olmaz bu sefer okuma alışkanlığı gelişmeden ölür, eskiden 60-70lerde çocuklar çizgi roman okurmuş türkiyede, aileler ve öğretmenler özellikle deli olurlarmış yasaklarlarmış, bununla ilgili bir gazete yazısı okumuştum yıllar önce cumartesi eki falandı, başka ülkelerde çocuklara okuma alışkanlığı kazandırdığı için tavsiye edilirken bizde karşı çıkılırmış, yazıyı yazanın şöyle bir cümlesi vardı aklımda kaldığı kadarıyla; zamanında red kit okurduk orada da silahlar patlardı kimse ölmezdi, ama okumamız istenmezdi şimdi kurtlar vadisini çocukların seyretmesine karışan yok

Görüş Bildir