Çocukları Pistten Aldırıp Halay Çekenlere Yer Açan Piyanist Şantörler ile İlgili 13 Gerçek

-

80'li yılları yaşayanlar bilir. Zamanın eğlence anlayışı, şimdiki gibi değildi. Özellikle taverna kültürünün yetiştirdiği çok önemli müzisyenler vardı ki onlar "Piyanist Şantör" olarak bilinir. Bir dönemin bu fenomen müzisyenleri neredeyse artık yok. Biz de nostaljik bir içerik yapıp geçmiş günlere şöyle bir gidelim dedik...

1. Piyanist şantörler, 80'li yıllarda eğlence sektörünün starları, prensleriydi. O dönemi yaşayan çoğu insana "eğlence" dediğiniz zaman mutlaka ve mutlaka piyanist şantörlü ortamlar aklına gelir.

2. Mikrofondan her an "Çocukları pistten alalım" ve "Hoş geldiniz Necla Hanım, merhaba Halit Bey hürmetler..." gibi şarkı arası anonslarını duymak olmazsa olmazlardandır.

3. Piyanist şantörlerin yaptığı taverna müziğinin kitlesi, orta yaş ve üstü standart ailelerdir. Bu yüzden albüm isimleri "Evliler de sevebilir" gibi aslında çoğu kişinin yaşadığı ama dillendirilmeyen yasak aşk, olgunluk dönemi sorunlarını işler.

4. Albüm çıkartmış profesyonel piyanist şantörler dışında düğün ve özel gecelerde müzisyenlik yapanların çoğu ek gelir için bu mesleği icra eder; büyük kısmı da bir devlet okulunda müzik öğretmenliği yapıyordur.

5. Şantör, Fransızca'da "Erkek şarkıcı" anlamına gelmektedir. Ülkemizdeki piyanist şantör abilerimizin saçı, sakalı ve tarzı neredeyse birbirinin kopyasıdır.

6. Piyanist şantörler, ilk olarak insanın gözünü kamaştıracak şekilde giydikleri parlak ceketler ve altın künyeler ile pistin ortasında kendilerini belli ederler. Aslında bu, onlara göre müşteriye ve sanata duyulan bir saygıdır.

7. Taverna müziği, kendi içinde fenomen piyanist şantör isimler çıkartmıştır. Bu müziği dinleyen herkes, dönemin meşhur isimlerini ezbere tek nefeste sayabilir.

8. Yaptıkları müzik, tamamen samimiyete dayalıdır. Hem çoğu kişinin seveceği besteler hem de film senaryosu gibi sözler vardır. Tıpkı Nejat Alp ve Piyanist arkadaşı Ozan'ın başına gelenler gibi...

9. Bir piyanist şantör, aynı ritmi hızlı ya da yavaş uyarlayarak ve tek enstrümanla insanın ruh halini kısa sürede değiştirebilir. "Duvardaki resim" şarkısında tam ağlayacakken, iki saniye içinde kendinizi halay çekiyor olarak bulabilirsiniz.

10. 80'li yıllarda neredeyse her evde en az bir, en çok sayısız tane piyanist şantörün taverna kaseti bulunurdu. Bu kasetler mutlaka şantörün, sanki canlı canlı o anda söylüyormuş gibi "Efendim hoş geldiniz" anonsuyla açılır.

11. Değişen zaman ve modernleşen dünya, usta isimlerin yavaş yavaş piyasadan çekilmesi ile yerlerini pop müziğe devretti. Taverna kültürü de 80'li yıllardan sonra neredeyse kayboldu.

12. Piyanist şantör mesleği bizlere Nejat Alp, Atilla Kaya, Ferdi Özbeğen, Cengiz Kurtoğlu, Arif Susam gibi birbirinden beyefendi insanları da kazandırdı aynı zamanda.

13. Bir de piyanist şantörlerin sonraki dönemlerde başka bir şarkıcı ile birlikte şarkı söyleme modası vardır ki şu an ünlü olan bazı şarkıcılarımızın çıkış noktası hep bu akımdır: Nejat Alp ile ünlenen Seda Sayan gibi...

Herkese nostalji dolu günler dilerim...

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yeldas

sanıyorum bu isimler için yapılan "beyefendi şarkıcı" tanımı gayet doğru...hiç ortada saçma sapan şekilde gördüğümü, duyduğumu hatırlamıyorum yukarıdaki isimleri..

birinci-tekil-birey

80'ler döneminin vazgeçilmezidir. Saymakla bitmez... Nejat abinin sözler için pür dikkat dinlemek lazımdır. Arif abi de enteresandır "Kıyma bu nikahı nikah memuuuru" der ki, arkadaşın düğünü trollemiştim. Halen bunların düğün kasedinde (düğün kasedi bakınız) yer alır. Salona girmeden evvel müzikten sorumlu arkadaşlara bahşiş verip çaldırtmıştık. Acayip gırgırdı :)

birinci-tekil-birey

ahanda link. Ama aga harbiden Nejat abinin sözleri anlamak için pür dikkat dinlemek lazım :D

acilin

#5 son akşam yemeği tablosu gibi. Detay kayniyi.

ferda_o1

5. deki asagdaki sirada soldan ilk abi :D :D :D

ali-bas2

Atilla Kaya

Görüş Bildir