Çocuğa Cinsel İstismara İyi Hal İndirimi

 > 
283PAYLAŞIM

Bingöl'de, 16 yaşındaki E.A.'ya iki yıl boyunca tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan sekiz uzman çavuşa 'iyi hâl' indirimi uygulayan mahkeme, sanıkları 1 ile 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırdı.

Bingöl'de, 16 yaşındaki E.A.'ya iki yıl boyunca tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan sekiz uzman çavuş ile ilgili davada altı sanık 'iyi hâl' indirimi yapılarak 1 ila 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar hakkında yakalamanın yer almadığı kararda ceza indirimi 'yargılama sürecindeki tutum ve davranışları ile cezanın sanık üzerindeki olası etkisi' dikkate alınarak uygulandı.

Sanıklardan M.K., S.K., H.Y.'nin cezaları ise iki yıldan düşük olması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında beş yıl ertelendi.

'Adaletsiz karar'

Davayı takip eden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi kararı değerlendirerek, cezalandırmanın yetersiz olduğunu, işlenen suçun ağırlığı ile bağdaşmadığını, yasal hükümlerin sanıkların lehine uygulanmasına yoluna gidildiğini belirtti.

Elçi, "Nitelikli ve ağırlaştırılmış unsurlar uygulanmayarak sanıklar korunmuş. Adaletsiz ve kabul edilemez bir karardır, temiz yoluna gideceğiz" diye konuştu.

  • DHA
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir