Görüş Bildir
Haberler
Citibank'in Yanlışlıkla Gönderdiği 500 Milyon Doları Geri Alma Talebi Reddedildi

Citibank'in Yanlışlıkla Gönderdiği 500 Milyon Doları Geri Alma Talebi Reddedildi

Citibank'ın, yanlışlıkla transfer ettiği 500 milyon doları geri alma talebi mahkemece reddedildi. Bankadansa 'Parayı almaya hakkımız olduğuna inanıyoruz ve hepsini geri alana kadar peşinde koşmaya devam edeceğiz' açıklaması geldi.

Independent Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre 16 Şubat'ta ABD'nin New York eyaletindeki bir mahkeme, bankacılık devi Citibank'in yanlışlıkla gönderdiği 500 milyon doları (yaklaşık 3 milyar 517 milyon TL) geri alma talebini, borç veren şirketlerin ödemenin kasıtlı olduğunu düşündüğü gerekçesiyle reddetti.

Bu şirketlerden Brigade Capital Management ve HPS Investment Partners'ın temsilcisi Benjamin Finestone, 'Yargıç (Jesse) Furman'in düşünceli, kapsamlı ve ayrıntılı kararından son derece memnunuz' dedi.

Citibank ise şu açıklamayı yaptı:

'Bu karara kesinlikle katılmıyoruz ve itiraz etme niyetindeyiz. Parayı almaya hakkımız olduğuna inanıyoruz ve hepsini geri alana kadar peşinde koşmaya devam edeceğiz.'

Faiz ödemesi yerine borcun tamamı gönderilmişti

Faiz ödemesi yerine borcun tamamı gönderilmişti

Kozmetik markası Revlon'un 900 milyon dolarlık (yaklaşık 6 milyar 317 milyon TL) borcunu yapılandırma yetkisine sahip Citibank, Ağustos 2020'de 8 milyon dolarlık (yaklaşık 56 milyon TL) faiz ödemesi yerine borcun tamamını 'insan hatası' sebebiyle borç verenlere gönderildiğini açıklamıştı.

CNN International'ın haberine göre, şirket paranın bir kısmını geri alsa da bazı şirketler parayı iade etmeyi reddetmişti. Citibank aynı ay içinde dava açmıştı.

Yasalara göre, hesabına yanlışlıkla yatırılan parayı harcayan kişiler cezalandırılıyor. Ancak New York eyaletinde bu yasanın bir istisnası var. Söz konusu kişiler parayı alma hakkına sahipse ve yanlışlıkla gönderildiğini bilmiyorsa parayı tutabiliyor.

Paraya geçici kısıtlanma uygulandı

Paraya geçici kısıtlanma uygulandı

Parayı vermeyi reddeden şirketler de Citibank'ın borç için ödeme yaptığını düşündüklerini bildirdi. Zira kazara havale edilen para, borçla 'kuruşu kuruşuna' aynı miktardaydı.

Mahkeme, borç veren şirketlerin ödemenin bilerek yapıldığını düşündüklerine karar verdi. Yargıç Furman şu ifadeleri kullandı:

'Dünyanın en tecrübeli finans kuruluşlarından biri Citibank'in, daha önce hiç yapılmamış bir hatayı yaparak yaklaşık 1 milyar doları (yaklaşık 7 milyar TL) göndermesine inanmak çok mantıksız olurdu.'

Ancak borç veren şirketler, parayı henüz kullanamıyor. Zira Citibank'in karara itiraz etme hakkı var ve bu yüzden paraya geçici kısıtlama uygulanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
3
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Minister of Magic

İnsan hatası ha o hatayı yapan kişinin götünden büyük kan alıcaklarına yemin edebilirim ama ispatlayamam. Öyle bir kan alırlar muhtemelen ki 3 ay yamuk yürür😂